homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-106


#1996 2009-01-27 14:24:42

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Bine ai revenit Ttenzika  smile

Lili analizele tale sunt bune. Vezi ca nu ai anticorpi pt rubeola, asa ca ai grija.
Eu am luat vitamine de la 5 saptamani, asa a considerat medicul meu, dar la cat sunt eu de slaba....hemoglobina mea este 12, minimul e 11, la cam toate sunt spre limita de jos, chiar daca sunt in limitele normale.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 



#1997 2009-01-27 18:54:08

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

cocoleta,felicitari pt sarcina ce ai dus-o pana la cap tinem pumnii si te asteptam  cu fetita ta sa reveniti cu bine, puss

Offline

 

#1998 2009-01-27 21:31:43

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

cocoleta nastere usoara...sa te vedem cu bine si cu pitica ta in brate  al9leacer


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#1999 2009-01-27 23:05:23

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Succes Cocoleta, sa decurga bine cezariana si tu sa te refaci repede. Asteptam vesti de la tine puss

Offline

 

#2000 2009-01-27 23:51:52

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

cocoleta iit urez multa bafta pantru maine, un somn usor in aceasat seara, cade maine poate vei fi in tr-adevar mamica.sa ne tii la curent  cu vestile si sa ne pui repede repede poze cu bbelina ta dac se intampla ,maine marele eveniment bebe   goodluck  goodluck   rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2001 2009-01-28 08:18:49

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Buna fetelor!

Am o mare rugaminte la voi. Am mare nevoie de niste sfaturi:
Ultima menstruatie am avut-o pe 25 decembrie iar aseara am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv! Sunt super speriata (a se citi incantata) intrucat nu ma asteptam, dar totusi ma bucur pentru acest lucru. Am sa repet testul peste 48 de ore, dar pana atunci as vrea sa stiu cam ce am de facut!
Sunt atat de zapacita incat nu mai stiu nimic din ce am citit, parca s-a sters totul din memorie:
1. Cam cand ar trebui sa ma duc la control?
2. Ar fi bine sa iau acid folic?
3. Avand in vedere ca sunt supraponderala, cam care ar fi alimentele pe care le pot consuma astfel incat sa hranesc bine pe bb dar sa nu iau foarte mult in greutate?

Daca mai aveti orice fel de sfaturi pentru o incepatoare ca mine mi-ar fi de mare folos!

Multumesc anticipat si tuturor sarcina usoara! gravida


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#2002 2009-01-28 10:38:10

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

alexamelin a scris:

Buna fetelor!

Am o mare rugaminte la voi. Am mare nevoie de niste sfaturi:
Ultima menstruatie am avut-o pe 25 decembrie iar aseara am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv! Sunt super speriata (a se citi incantata) intrucat nu ma asteptam, dar totusi ma bucur pentru acest lucru. Am sa repet testul peste 48 de ore, dar pana atunci as vrea sa stiu cam ce am de facut!
Sunt atat de zapacita incat nu mai stiu nimic din ce am citit, parca s-a sters totul din memorie:
1. Cam cand ar trebui sa ma duc la control?
2. Ar fi bine sa iau acid folic?
3. Avand in vedere ca sunt supraponderala, cam care ar fi alimentele pe care le pot consuma astfel incat sa hranesc bine pe bb dar sa nu iau foarte mult in greutate?

Daca mai aveti orice fel de sfaturi pentru o incepatoare ca mine mi-ar fi de mare folos!

Multumesc anticipat si tuturor sarcina usoara! gravida

1. cel putin 14 zile de cand ti s-a pozitivat testul .. asta daca nu mai ai rabdare. daca nu ai dureri, sangerari poti sa astepti pana la 10-12 saptamani.
2. Acidul folic trebuie luat. Poti sa il iei de acum pana la sfarsitul sarcinii sau 14 saptamani... vezi cum te sfatuieste medicul.
3. legume,( brocoli, conopida),fructe, un pahar de lapte in fiecare zi, multe lichide...si in general cam tot ce poftesti dar cu moderatie. Daca nu ai greturi o sa iei mai mult in greutate dar nu neaparat.
sarcina usoara!

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-01-28 10:39:37)

Offline

 

#2003 2009-01-28 11:00:36

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

alexamelin a scris:

Buna fetelor!

Am o mare rugaminte la voi. Am mare nevoie de niste sfaturi:
Ultima menstruatie am avut-o pe 25 decembrie iar aseara am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv! Sunt super speriata (a se citi incantata) intrucat nu ma asteptam, dar totusi ma bucur pentru acest lucru. Am sa repet testul peste 48 de ore, dar pana atunci as vrea sa stiu cam ce am de facut!
Sunt atat de zapacita incat nu mai stiu nimic din ce am citit, parca s-a sters totul din memorie:
1. Cam cand ar trebui sa ma duc la control?
2. Ar fi bine sa iau acid folic?
3. Avand in vedere ca sunt supraponderala, cam care ar fi alimentele pe care le pot consuma astfel incat sa hranesc bine pe bb dar sa nu iau foarte mult in greutate?

Daca mai aveti orice fel de sfaturi pentru o incepatoare ca mine mi-ar fi de mare folos!

Multumesc anticipat si tuturor sarcina usoara! gravida

in primul rand Felicitari applause  applause  applause , o sarcina usoara iti doresc , un bebe sanatos

la control eu am fost pe la 6 saptamani , prima data .Acid folic am luat toata sarcina asa mi-a recomandat dr, cel mai bine il intrebi pe el ce si cum

Acuim ai 4 saptamani si 6 zile .

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-01-28 11:02:00)

Offline

 

#2004 2009-01-28 11:10:08

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Felicitari Alexa pt bebe.  majoreta inca un bebe pe forum
E inca devreme, daca nu ai probleme, poti merge la medic prin saptamanile 7-8 ca sa-ti confirme sarcina si o sa-i vezi si inimioara batand  smile

Eu am citit ca daca esti supraponderala nu iei mult in greutate, dar ai si grija ce mananci.
Probleme cu greutatea ai din cauza alimentatiei sau asa esti tu de fel?


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#2005 2009-01-28 11:31:02

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Felelor, va multumesc din sulfet pentru urari, la fel va doresc si voua! majoreta

Va multumesc pentru sfaturi si raspunsuri, deja m-am pus pe documentat, sa vad ce si cum. punk

Nu imi doresc nimic altceva decat sa fiu sanatoasa si sa fie copilul ok, sunt putin ipohondra, dar sper sa trec peste.  signof10

In legatura cu greutatea, asa am fost de mica, asa am fost adolescenta si asa sunt si acum. Sunt foarte pofticioasa ce e drept si incepusem o cura de la nutritionist, fiind foarte hotarata sa o temin cu bine, si apoi sa fac bb, dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ...... gravida  Analizele pe care le efectuez anual nu au fost niciodata cu probleme, am luat si acc si uite ca am avut ovulatie si am si ramas, dar vreau sa am mare grija ce mananc, tocmai pentru ca stiu cat e de greu sa dau jos. Ce ma inspaimanta cel mai tare este ca am citit ca persoanele supraponderale pot avorta, pot avea preeclampsie sau diabet gestational, de astea imi este tare frica......sper ca ma intelgeti!

Va mai tin la curent cu evolutia, deja m-am apucat sa citesc din urma, momentam ma cam doare burta si spatele.....imposrtant este sa iau cele mai bune decizii! applause

Numai bine va doresc!


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#2006 2009-01-28 11:40:12

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Da, intr-adevar am citit ca femeile supraponderale pot avea probleme, dar important e cum te simti tu. Nu inseamna ca neaparat si tu vei avea aceste probleme.
Ai grija cu poftele, modul cum mananci si mai ales ce mananci si cantitatile de mancare.
Evita mancarurile grase, carnea prajita, carnatii, sunca, fast-food-urile. Si nu manca carne la fiecare masa. Incearca cu legume fierte, la cuptor, salate, lactate mai slabe.
De fructe am auzit ca, cam ingrasa, asa ca parerea mea este sa nu te bazezi exclusiv pe ele. Un regim variat, este mai bun cred eu.

Multa bafta si te aasteptam cu noutati  :k?ra:


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#2007 2009-01-28 12:27:07

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

buna alexa si bine ai venit printre noi. in ceea ce priveste intrebarile tale nu te nelinisti inutil: vei lua atatea kg cate trebuie, nimeni nu-ti poate spune acum cat te vei ingrasa. esti la inceput, inca nu se stie cat de rau iti va fi. si oricat de mult te vei ingrasa, oricum vei da jos. important e ca bebele sa fie sanatos, nu-i asa?
juli, cand citesc postarile tale parca ma revad pe mine la prima sarcina (cred ca o sa faci o fetita .... astea-s babismele lol . uite, eu am reusit sa infrang raul cu doua injectii de metoclopramid pe zi si vitaminele B1 si B6. ma simt minunat! abia acum inteleg ce inseamna sa ai o sarcina fara greturi... este sublim... as putea sa fiu insarcinata pe viata, daca m-as simti asa!!!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#2008 2009-01-28 12:42:59

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

majoretamajoreta:majoreta:hai cocoleta majoretamajoreta


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#2009 2009-01-28 12:45:11

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

majoreta  majoreta  azi naste Cocoleta  majoreta  majoreta  majoreta


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#2010 2009-01-28 12:46:40

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

lili pala a scris:

juli, cand citesc postarile tale parca ma revad pe mine la prima sarcina (cred ca o sa faci o fetita .... astea-s babismele lol . uite, eu am reusit sa infrang raul cu doua injectii de metoclopramid pe zi si vitaminele B1 si B6. ma simt minunat! abia acum inteleg ce inseamna sa ai o sarcina fara greturi... este sublim... as putea sa fiu insarcinata pe viata, daca m-as simti asa!!!

Multumesc Lili si ma bucur ca esti bine. Si eu mi-am revenit de doua ori cu metrocopramid pastile (am luat una pe zi cand am simtit ca nu mai pot). Astazi m-am simtit bine, nu prea am avut cine stie ce greata, sper sa nu mai am.
Abia astept sa vad ce e, si-ti spun. Poate ai dreptate  big_smile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#2011 2009-01-28 12:47:46

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Offline

 

#2012 2009-01-28 12:52:33

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Cocoleata spunea ca daca azi pe la 12 nu e on-line, posibil sa fie deja cu bebe  majoreta
Asteptam vesti  goodluck  majoreta


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#2013 2009-01-28 13:34:53

alexamelin
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-13
Mesaje: 719

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Va multumesc inca odata ca m-ati primit in sanul vostru si o sa fiu din ce in ce mai des prinstre voi!

Multa bafta celor care trebuie sa nasca! majoreta  majoreta  majoreta

As mai avea o intrebare: vreau sa ma duc la o anumita dr care mi-a fost recomandata si despre care am citit numai de bine, DAR nu are liber decat pe data de 11.03, iar eu nu mai am rabdare pana atunci nici moarta. Pot sa ma duc de capul meu la ecografie, la dr la care am mai fost? De care eco trebuie sa fac? Sau nu se poate depista sarcina fara control?

Sunt zapacita rau de veste, sa nu va suparati pe mine! punk


"DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA,RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA,IARTA!!!"

Offline

 

#2014 2009-01-28 13:49:25

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Pai pana In Martie e destul timp mi se pare.
Poti intre timp sa te duci la alt medic ginecolog sa-ti faca eco, cand va fi bebe mai mare (7-8 saptamani) Eco se face atunci intravaginal (pt ca sarcina e mica). Mie asa mi-a facut.
Apoi sa-ti dea niste analize pt trimestrul I de sarcina: complexul TORCH, rh, grupa de sange, teste pt hepatita, sida, sifilis si o hemoleucograma si urocultura. Eu pe acestea le-am facut. Altii mai dau si transaminazele, calciu, magneziu, etc.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.