homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vacanta in afara romaniei-27


#495 2009-06-10 10:39:03

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

deci 24 de ore, anna sad. am inteles ca se fac cam 10 ore in plus pentru corfu si mai e si drum cu serpentine...nu rezist. voi cu ce agentie ati plecat?


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 



#496 2009-06-10 10:40:44

skumpi
Vizitator

Re: Vacanta in afara romaniei

la ce anume nu rezisti ?
tot acolo e 12 sau 24 forgetit

 

#497 2009-06-10 10:44:21

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

skumpi, eu fac fata la maxim 9-10 ore de mers cu masina. 24 ar fi criminal. in primul rand pentru spate - eu dupa 2-3 ore de stat in fund deja nu mai pot - si in al doilea rand raul de masina, daca exagerez cu mersul...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#498 2009-06-10 10:45:50

alexutza12345
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 1921

Re: Vacanta in afara romaniei

se pare ca s-a deschis autostrada pana in port de unde se ia Ferry, si daca s-a intamplat asta se reduce timpul si nu se mai trece prin munti ceva gen transfagarasan (bine se spune ca e mult mai crunt prin muntii Pindului).

si eu plec in Corfu pe 10 august cu autocarul dar de drum nu imi e frica, pana in Olimpic Beach nu am simtit nimic, deci pana in Corfu probabil o sa ma plictisesc tongue si cam atat


Para hacer bien el amor hay que venir al sur....

Offline

 

#499 2009-06-10 10:47:50

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

soleil si eu merg in corfu si ma rupea avionul pana acolo.. asa ca facem variata avion low-cost plus ferry. cauta un avion low cost pana intr-un aeroport in grecia mai aproape si apoi cauti ferry care sa te duca pana in corfu. hotel=scump.. apartament=mai ieftin. noi am gasit cu 900? (avion-ferry-apartament-masina inchiriata) de plecat 9 zile in iulie. fara bani de cheltuiala dar gandeste-te ca plec in italia unde e muuult mai scump decat in romania.
sfat: ia Google Maps di Earth si uite-te acolo unde e plecarea cu ferry-cele mai mari aeropoarte etc. noi asa am facut dar a durat cam vreo 3 sapt cautarile..


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2009-06-10 10:55:15

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

mersi, mary puss. din pacate, nu mai am mult timp la dispozitie. in maxim 3 saptamani ar trebui sa plec, acum imi dau si eu seama ce din scurt e.... cu avionul, am vazut ca mai peste tot se plateste acea taxa de 95 euro...ori 2 inseamna deja aproape 200 de euro doar taxa de aeroport sad


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#501 2009-06-10 11:05:27

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Vacanta in afara romaniei

ce incerca mary sa zica e ca la zboruri low-cost taxele de aeroport sunt mai mici... adica ai sanse sa gasesti bilet cu tot cu taxe la tarife mai bunute... numai ca low-cost pe grecia nu sunt f multe destinatii cu plecare din romania...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#502 2009-06-10 11:10:39

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

vaii nu soleil. Noi am gasit cu 170 dus-intors amandoi, cu taxe cu tot. taxa aia de 95? e o inventie ale agentiilor. in primul rand fiecare aeroport are taxe diferite, in functie de marime si etc. de ex la Venetia de unde placam noi taxa e de 50? pe om. Venetia e ditamai aeroportul international, crede-ma ca de la Baneasa nu e mai scump, numai ca astia de la agentii umfla tare preturile.
da cum zicea Katami. poate sunt putine sanse sa fie zboruri.. La un charter nu v-ati gandit? iei de la agentie doar avionul (charter-cursa directa) si cu restul va aranjati voi.

Ultima oara a fost editat de mary_aleee (2009-06-10 11:15:50)


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#503 2009-06-10 11:19:36

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vacanta in afara romaniei


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#504 2009-06-10 11:30:51

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

mersi, love, am sa le studiez. din ce stii tu, merita de mers in sithonia?

mary, eu am vazut peste tot taxa aia si m-a descurajat...ca altfel ar fi ok.... daca tu zici ca nu e asa, am sa ma interesez si de varianta cu charter puss. sper sa mai am timp... sad


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#505 2009-06-10 12:00:25

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vacanta in afara romaniei

Cu placere  smile
Nu stiu ce sa iti spun, ca nu am fost in Sithonia.
Fiecare insula si fiecare parte a Greciei are frumusetile ei, eu una nu as putea sa aleg  lol


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#506 2009-06-10 12:11:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Vacanta in afara romaniei

mary_aleee a scris:

vaii nu soleil. Noi am gasit cu 170 dus-intors amandoi, cu taxe cu tot. taxa aia de 95? e o inventie ale agentiilor. in primul rand fiecare aeroport are taxe diferite, in functie de marime si etc. de ex la Venetia de unde placam noi taxa e de 50? pe om. Venetia e ditamai aeroportul international, crede-ma ca de la Baneasa nu e mai scump, numai ca astia de la agentii umfla tare preturile.
da cum zicea Katami. poate sunt putine sanse sa fie zboruri.. La un charter nu v-ati gandit? iei de la agentie doar avionul (charter-cursa directa) si cu restul va aranjati voi.

taxa aia NU e o inventie a agentiilor, mary smile crede-ma. depinde DE COMPANIA AERIANA, nu de marimea aeroportului. agentia poate baga comision peste, dar EXACT DE AIA taxele sunt puse separat, pt ca NU tin de agentie, ci de aeroport, iar aeroportul le poate modifica dupa bunul plac IN FUNCTIE DE COMPANIA AERIANA (de aia o sa vedeti pe aceeasi destinatie taxe de aeroport diferite... e in functie de compania care opereaza)

iar charter nu inseamna doar avionul, inseamna exact pachet... avion+transfer+cazare smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#507 2009-06-10 12:13:06

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vacanta in afara romaniei

Asa este, nu este o inventie a agentiilor, dar isi baga si ei comision. Aia 95 de euro, nu se duc numai in buzunarul companiei aeriene.
Si agentiile nu vand numai biletul de avion... ca pierd multi bani daca ar vinde numai biletele fara cazare...

Ultima oara a fost editat de love_t (2009-06-10 12:14:10)


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#508 2009-06-10 12:16:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Vacanta in afara romaniei

ba da, love.... lucrez in ag de turism si tot ce ni se cedeaza ca si comision de la operatori se face DIN TARIFUL FARA TAXE. deci tot ce e trecut la "servicii neincluse" (taxe de aeroport, viza, statiune etc) sunt NECOMISIONABILE

daca agentia putea sa-si traga malaiul din taxe, nu le mai trecea separat lol e principiul tampit ca omul sa nu aiba toate detaliile, ci doar tariful final smile sunt separate tocmai pt ca NU sunt sub controlul agentiei

ba vand doar bilket de avion fara cazare, normal.... dar nu se cheama charter... charter e PACHETUL de servicii contractete la un tarif "de gramada", in care "gramada" costa mai putin decat suma tarifelor individuale ale serviciilor incluse. eu tot dau exemplul cu antalya... charterul pe antalya la un hotel de 4 stele ajunge sub 2000 euro/2 pers, inclusiv taxe.... ori un bilet de avion separat pe antalya depaseste doar el 2000 euro/pers. asta inseamna charter.

intr-adevar, daca sunt luate in garantie locuri la chartere si NU SE OCUPA, agentia turoperatoare poate sa le scoata la vanzare in regim debilete de avion cu pret redus (si,fiind CURSE SPECIALE, sut in general si zboruri directe, cum a zs mary, desi orarul normal ar fi cu escala) ... dar astea sunt EXCEPTII.

Ultima oara a fost editat de katami (2009-06-10 12:19:52)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#509 2009-06-10 12:34:13

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vacanta in afara romaniei

Da, pai ala asta ma refeream, ca nu iti vand numai biletul de avion, la pretul ala mic, asta daca asa cum spui si tu, le-au ramas locuri libere. Dar asta inseamna sa nu stii nimic sigur pana in ultimul moment  lol
Mie mi s-a intamplat o faza tare ciudata cu un bilet de avion.
Pe site-ul grecesc, al companiei respective scria clar ca taxele sunt 55 de euro.
faza e ca aceasta companie nu are sediu in Romania... si nu puteam sa ma duc direct la ei sa iau bilet.
asa ca m-am dus la o agentie de turism si am cerut acelasi bilet, cu aceleasi ore de plecare/ intoarcere si mi-au spus ca taxele de aeroport sunt 90 de euro!!  mad
de aia am spus ca umfla preturile.

Apropos... uite ca am gasit pe cineva sa ma ajute, daca tot lucrezi la agentie de turism  tongue
La anul, vreau sa aduc familia direct in Zakynthos, unde va fi nunta.
Problema e ca nu exista zbor direct. Numai charter.
Dar eu nu am nevoie de cazare... doar de bilete.
Cam 30-35 de bilete as vrea.
dar cum fac? Unde as putea sa ma adresez, sa mi se faca o oferta buna, pt inceputul lunii iunie, biletele bineinteles, dus-intors.


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#510 2009-06-10 12:35:23

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

am gasit o varianta pe blue air pana la salonic -  200 euro dus intors de amandoi. dar la asta tre sa mai pun drumul iasi bucuresti baneasa iasi, aeroport salonic - salonic - destinatie care o fi aia...sa inchiriem o masina acolo pentru 7 zile ne ajunge vreo 190 euro cea mai mica. E aiurea asa...si am vazut ca au destinatii in grecia doar salonic si Paphos.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#511 2009-06-10 12:45:20

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Vacanta in afara romaniei

love, daca vrei agentie din romania, am sa intreb ce si cum.... pana la anul mai este, inca nici nu-s scoase tarifele la avioane pt al anul lol

dar am sa intreb cum se procedeaza... cel mai mare grup pe care l-am avut a fost de vreo 15 pers... atunci era cu taromul, asa ca am sunat la companie si ne-au dat tarife preferentiale pt grup.

avand in vedere ca voi sunteti si mai multi, sigur la tarif e ok.... dar tre vazut ce fel de aeronave zboara spre zakyntos, daca is boeinguri de peste suta de locuri n=au cum sa va dea "avionul vostru" cu orar preferential... deci tot cu schimbare va fi..... da' asta e, asa se zboara smile

cat despre aia de la agentie.... ori ti-au dat bilet la alta companie (ceea ce implica si alte taxe) ori nu stiau pe unde sa-si mai scoata comisionu' sa fie "neoficial" tongue (pt ca, din pacate, asta e "cultura" la noi, lumea are impresia ca agentiile traiesc din vant, daca le zici pe fatza ca biletul de avion te costa in sistem 440 da tu ii dai 455 ca ai comision deasupra pt MUNCA PE CARE O TRESTEZI... sar in aer... asa ca le zici direct ca ii ajunge 455 si is multumiti (eu am ramas socata cand am vaz ca asta e sistemul... dar asta e. probabil aia erau mai nesimtiti lol )

soleil, asta ziceam si eu... ca blueair n-are multe destinatii pe grecia... salonic, paphos... si inca ceva parca... tre vaz la ce distante sunt astea fata de punctul inc are vreti voi sa aj


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#512 2009-06-10 12:46:45

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Vacanta in afara romaniei

Soleil a scris:

deci 24 de ore, anna sad. am inteles ca se fac cam 10 ore in plus pentru corfu si mai e si drum cu serpentine...nu rezist. voi cu ce agentie ati plecat?

24 ore pana in corfu din iasi.apoi 1 ora jumate 2 dureaza feriboat si maxim maxim 2 ore dureaza pana te duce la vila unde ai rezervare

Offline

 

#513 2009-06-10 12:48:17

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

salonic e aproape de halkidiki, de exemplu...insa tot presupune luat ceva de la aeroport pana in oras, de acolo cautat un autobuz spre undeva... cred ca e prea multa alergatura, mai ales ca salonicul e foarte mare, cum sa te descurci acolo...cu bagajele dupa tine...nu stiu daca merita varianta asta.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.