homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vacanta in afara romaniei-29


#533 2009-06-10 15:22:28

alexutza12345
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 1921

Re: Vacanta in afara romaniei

noi suntem din Brasov si la excursia noastra nu scria plecare din Brasov dar pentru ca suntem un grup de 6 persoane (numai noi- poate mai sunt si altii) le convine sa trimita microbuzul dupa noi


Para hacer bien el amor hay que venir al sur....

Offline

 



#534 2009-06-10 15:22:50

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Vacanta in afara romaniei

Hmm, ofertele alea in Halkidiki la 23 E... La banii astia conditiile de cazare sunt macar decente?

Offline

 

#535 2009-06-10 15:26:16

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

ET, de multe ori nu sunt decente nici la mai multi bani.... dupa cum ti-e norocul. Am inteles ca oricum stelele din grecia nu se compara cu cele din Turcia. Oricum, de asta e bine cand esti pe cont propriu, te duci acolo si unde iti place acolo te cazezi....Asa, e cam la risc. Eu ma tot interesez de ceva zile si am citit diverse...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#536 2009-06-10 15:27:03

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Vacanta in afara romaniei

Alea din Turcia cum sunt?

Tu vrei neaparat in Grecia? Croatia nu iti surade?

Ultima oara a fost editat de ET (2009-06-10 15:27:31)

Offline

 

#537 2009-06-10 15:30:52

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

Croatia sigur hjarta... insa nu am masina, curse cu autocarul nu se fac...ramane iar avionul si toata alergatura.
Si Turcia mi-ar fi suras, insa e iar treaba cu avionul... si am inteles ca sunt mai multe locuri frumoase de vizitat in Grecia decat in turcia, desi ca servicii si ospitalitate Turcia ar fi multa mai sus.
In Halkidiki am auzit numai de bine de bratul Sithonia...

A, si ce as vrea sa vad eu in Grecia in viata asta (nu toate odata lol ) ar fi: insulele Skiathos, Santorini, Zakynthos, Corfu, Creta. Daca ma gandesc bine, de pe continent ar mai ramane Salonicul si Atena. smile

Ultima oara a fost editat de Soleil (2009-06-10 15:33:14)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#538 2009-06-10 15:36:47

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Vacanta in afara romaniei

Mda, bataie de cap. Nu mai bine mergi la Sulina sau Sf. Gheorghe? chicot Cred ca e mai multa liniste, plaja e a ta. smile

Eu as alege oricand Atena.  hjarta

Ultima oara a fost editat de ET (2009-06-10 15:37:53)

Offline

 

#539 2009-06-10 15:39:18

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vacanta in afara romaniei

ET a scris:

Mda, bataie de cap. Nu mai bine mergi la Sulina sau Sf. Gheorghe? chicot Cred ca e mai multa liniste, plaja e a ta. smile

Eu as alege oricand Atena.  hjarta

Nu si daca vrei sa faci plaja. Si in plus, acum sunt 37 de grade la umbra si multa umiditate. Cand iesi afara simti ca lesini...


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#540 2009-06-10 15:40:33

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

Asa e ET. Doar ca noi nu am fost niciodata plecati in afara si ne-am propus sa o facem anul asta, din motive personale. Nici acum nu e f sigur si era nici sa nu se intample sad. Eu una as vrea Grecia pentru peisajele de acolo si ce se mai poate vizita, ca in rest apa si nisip gasim si la noi.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#541 2009-06-10 15:42:06

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Vacanta in afara romaniei

Eu am fost in august chicot , era incredibil de cald (cred ca mai cald decat acum, nu?)  dar tot mi-a placut.

love_t, in preajma portului nu e vreo plaja sau  vaporas or something care sa mearga catre o plaja?

Ultima oara a fost editat de ET (2009-06-10 15:43:59)

Offline

 

#542 2009-06-10 15:47:39

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vacanta in afara romaniei

Ohhh, da... in august e criminal sa stai in Atena.
Portul e la 20 de minute de mine, dar e super plin. Nu ai loc sa iti intinzi un prosop, efectiv te iei in brate cu toata lumea  lol
Eu de aia nu ma duc in Atena la plaja. Prefer sa astept luna iulie-august sa plec in Zakynthos.
De vaporas chiar nu stiu... ma indoiesc sa fie vreo plaja asa aproape de Atena si sa ni fie plina  lol


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#543 2009-06-12 13:39:23

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

Am revenit. Am mai avea o varianta: sa inchiriem o masina si sa mergem cu transport individual. cazare cu demipensiune am gasit - 7 zile - 220 euro de persoana....daca am lua doar cazare fara nimic ar veni 140 de persoana... eu zic ca 10 de euro pt 2 mese pe zi (md si cina) e convenabil. Doar ca si in varianta asta ajungem cu cheltuielile pe la 800 si ceva de euro. Avantaj: nu mai inchiriem masina acolo si ne plimbam pe unde vrem noi (pt ca oriunde am merge, nu vrem sa fim lipiti de hotel si piscina, vrem sa vizitam tot ce se poate). dezavantaj: ne mai raman de cheltuiala 150 de euro de amandoi pt o saptamana. pt cunoscatori - credeti ca ne descurcam? lol
din pacate nu mai avem pe nimeni care sa mearga cu noi, ca imparteam macar costul cu transportul.. neutral


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#544 2009-06-12 14:19:38

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: Vacanta in afara romaniei

e ok daca aveti demipensiune...numai ca trebuie sa va limitati ...adika nu cred ca o sa va mai ajunga sa va cumparati alte chestii de pe acolo ...tre sa mai mancati si ceva la pranz ...dar in general nu sunt f scumpi grecii , deci nu cred ca nu o sa va descurcati cu banutii smile


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 

#545 2009-06-12 15:07:44

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

nu stiu cum sa facem...nu vrem nici sa ne spargem in figuri - vorba vine, nici n-avem cu ce lol, dar nici sa mergem acolo si sa n-avem bani de una, de alta... sad


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#546 2009-06-12 15:11:13

skumpi
Vizitator

Re: Vacanta in afara romaniei

Sol da dc nu va cautati ceva care sa aiba transport inclus...va complicati asa cu mashina...va mai obositi si pe drum...stres...

Ultima oara a fost editat de skumpi (2009-06-12 15:11:39)

 

#547 2009-06-12 15:25:25

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

autocarul ne costa 160 euro dus intors...la asta mai trebuie sa pun cel putin 150 de euro pt inchiriat o masina acolo si motorina la masina respectiva...ma scoate cam cu o suta de euro mai ieftin decat in varianta cu masina inchiriata de aici. Da, e mai mult stres, dar ai libertate de miscare... Nu stiu, o sa punem in balanta toate variantele...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#548 2009-06-15 00:46:53

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

katami a scris:

mary_aleee a scris:

vaii nu soleil. Noi am gasit cu 170 dus-intors amandoi, cu taxe cu tot. taxa aia de 95? e o inventie ale agentiilor. in primul rand fiecare aeroport are taxe diferite, in functie de marime si etc. de ex la Venetia de unde placam noi taxa e de 50? pe om. Venetia e ditamai aeroportul international, crede-ma ca de la Baneasa nu e mai scump, numai ca astia de la agentii umfla tare preturile.
da cum zicea Katami. poate sunt putine sanse sa fie zboruri.. La un charter nu v-ati gandit? iei de la agentie doar avionul (charter-cursa directa) si cu restul va aranjati voi.

iar charter nu inseamna doar avionul, inseamna exact pachet... avion+transfer+cazare smile

katami si eu am lucrat la o agentie de turism. in italia prin charter se intelege doar zbor, eu asa stiu, asa am vazut. daca intri pe google.it si scrii charter automat iti da "zbor charter". nu stiam ca in Romania se intelege tot pachetul, aici pachetul se cheama simplu "pachet vacanta".  in fine... smile
extract din wikipedia.it: http://it.wikipedia.org/wiki/Volo_charter

"Volo charter
Da Wikipedia, l'enciclopedia libera.

Un volo charter ? un servizio di trasporto aereo, merci o passeggeri, non soggetto ad una programmazione sistematica di orari, diversamente a quanto avviene per i voli di linea. Di solito viene stipulato un contratto di noleggio tra due o pi? contraenti per sfruttare al massimo la capacit? del velivolo. Un volo ? definito charter solo se il numero di posti ? superiore a 12, altrimenti si parla di servizio aerotaxi.

Nel contesto del turismo di massa, i voli charter hanno assunto il significato di voli con il solo ruolo di trasportare i turisti verso le loro destinazioni; spesso i biglietti non vengono venduti direttamente dalle compagnie charter ai passeggeri ma dalle agenzie di viaggio che stipulano il contratto con la compagnia, magari insieme ad altre agenzie. In molti pacchetti di viaggio vengono inclusi il volo, l'alloggio e altri servizi. In passato, i voli charter erano acquistabili solo attraverso tali pacchetti; oggi invece ? possibile l'acquisto anche da parte di chi vuole usufruire del solo volo.

Sebbene i voli charter vengano spesso usati nel contesto turistico, a volte pu? capitare che vengano prenotati da singoli gruppi numerosi, come i dipendenti di una azienda, di una squadra sportiva o a volte da gruppi di militari.

Le compagnie aeree charter di solito percorrono rotte non servite dai regolari voli di linea, di solito pi? costosi.

Buona parte del traffico aereo negli aeroporti medio-piccoli della Gran Bretagna ? costituita da voli charter, e gli introiti economici di questi aeroporti sono proprio le tasse pagate dalle compagnie charter.

Molte grandi compagnie aeree che offrono i voli di linea hanno inaugurato delle compagnie sussidiarie che operano servizi charter, anche se non sempre si sono dimostrate competitive nei confronti delle compagnie specializzate. Inoltre alcune compagnie aeree merci trasportano alcuni passeggeri charter sui loro aerei. Contrariamente, alcune compagnie charter hanno avviato i regolari voli di linea.

I voli charter nascono anche con lo scopo di riempire al massimo la capacit? del velivolo, anche se spesso gli standard qualitativi non sono gli stessi dei voli di linea.

Le agenzie di viaggio che comprano posti a bordo hanno spesso acquisito una reputazione di instabilit? finanziaria: questo perch? in alcuni casi i turisti hanno lamentato voli cancellati con scarso preavviso (e a volte perdendo l'intero pacchetto della vacanza senza risarcimento) o non sono potuti tornare indietro a causa del fallimento della compagnia. Per limitare al massimo questi tipi di danno vengono stipulate assicurazioni obbligatorie."


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#549 2009-06-15 10:36:34

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

asa stiam si eu mary, de charter, insa se pare ca la noi s-a incetatenit varianta in care totul e la pachet. am inteles ca poti opta si numai pentru zbor, fara cazare, insa ar trebui sa renunte cineva la loc si sa-l prinzi tu pe ultima suta de metri...cam riscant asa.
In alta ordine de idei, noi cred ca o sa inchiriem masina de aici, cel mai sigur...insa nu stim inca unde sa mergem, nu am gasit o cazare convenabila sad.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#550 2009-06-15 10:57:04

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: Vacanta in afara romaniei

charter nu include si cazare...se refera doar la zbor..nu e zbor de linie...charterul se face regulat , pe aceeasi destinatie, cu un orar de zbor programat pe o anumita perioada de timp...de obicei charterele sunt facute de agentiile de turism care inchirieaza avioanele, dar fara cazare...se pot lua strict numai biletele de avion daca nu sunt ocupate toate..


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 

#551 2009-06-15 11:54:07

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

Soleil a scris:

asa stiam si eu mary, de charter, insa se pare ca la noi s-a incetatenit varianta in care totul e la pachet. am inteles ca poti opta si numai pentru zbor, fara cazare, insa ar trebui sa renunte cineva la loc si sa-l prinzi tu pe ultima suta de metri...cam riscant asa.
In alta ordine de idei, noi cred ca o sa inchiriem masina de aici, cel mai sigur...insa nu stim inca unde sa mergem, nu am gasit o cazare convenabila sad.

pai na, eu am zis ce am stiut. in fine... un apartament ceva.. daca vrei iti dau un link : http://www.apartments-corfu.gr/ (aici mergem noi, nu e reclama.. tongue )


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.