homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vacanta in afara romaniei-31


#571 2009-06-15 16:20:45

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vacanta in afara romaniei

Soleil a scris:

Am trimis mesaj de rezervare. Haus Elsa se cheama. Trebuie sa am decid diseara intre 2 perioade si sa platim un avans de 30%. e normal asa cu avansul?

Da, e normal. Si eu am bagat chestia asta cu avansul de anul asta.
Anul trecut am tinut 2 apartamente pt niste familii de italieni, si cu 3 zile inainte sa vina, mi-au spus ca nu mai vin  va
Iti dai seama ca am pierdut bani, mai ales ca lumea cerea si eu ziceam ca nu am nimic liber.
Asa exista siguranta ca vin turistii... si daca nu vin.. ramai cu aia 30%

Skumpi, nu stiu de ce fac asta grecii... cateodata ii urasc pt chestiile astea.
Eu am gabat si aerul conditionat si internetul in pret, nu inteleg de ce trebuie sa bage de la ei 5 euro pe zi pt aer conditionat  hmm
Cu asigurarile astea... nu stiu ce sa zic... eu mi-am facut de 2-3 ori cand era obligatoriu si apoi nu mi-am mai facut.
Dar nu stii ce se poate intampla, Doamne fereste... si sunt cat de cat ieftine.

Da, da... cum zice si Alinda. cele optionale. La alea ma refeream si eu.

Ultima oara a fost editat de love_t (2009-06-15 16:21:28)


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 



#572 2009-06-15 16:27:36

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

Si unde se pot face astea optionale? la orice agentie? daca noi acum plecam pe cont propriu...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#573 2009-06-15 16:28:48

skumpi
Vizitator

Re: Vacanta in afara romaniei

da nu sunt scumpe... si nu se stie niciodata`...
noi ne`am luat de la agentie...40 lei/pers dar pe lg asigurarea medicala avem si ceva asigurare cum ca dak vrem sa anulam ne da banii `napoi in proportie de 95% parca...

 

#574 2009-06-15 16:28:49

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Vacanta in afara romaniei

Soleil a scris:

Si unde se pot face astea optionale? la orice agentie? daca noi acum plecam pe cont propriu...

la orice societate de asigurari. mergi cu pasaportul/buletinul si le spui in ce interval esti plecata si unde anume mergi. nu costa mai mult de 20-30 RON cred...


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#575 2009-06-15 16:30:11

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

ok, mersi fetele. puss


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2009-06-15 16:32:16

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Vacanta in afara romaniei

Soleil, ce zice skumpi e asigurare de storno - nu e cazul la voi. dar eu te sfatuiesc sa va faceti asigurari!


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#577 2009-06-15 16:33:02

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

Asigurare de sanatate - da, ne faceam oricum. mersi ca mi-ati adus aminte puss


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#578 2009-06-15 17:00:32

skumpi
Vizitator

Re: Vacanta in afara romaniei

alinda a scris:

Soleil, ce zice skumpi e asigurare de storno - nu e cazul la voi. dar eu te sfatuiesc sa va faceti asigurari!

da da tongue nu mai stiam cum ii zice  chicot

 

#579 2009-06-15 17:01:42

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

love_t a scris:

Soleil, cum a spus si Skumpi... fa rezarea mai repede ca o sa ramai in pom.
Eu stiu cum se intampla la mine, cand vin, vin toti gramada de nu am unde sa ii pun.
Anul trecut mi-a venit un grup de italieni (8 persoane) si au insistat pana le-am dat un apartament.
Desi apartamentele sunt pana la 6 persoane.
Mary, aerul conditionat este aparatul, nu ventilatorul.
Ar fi culmea sa iti ceara bani pe ventilator.
Iti spun ca o sa fie foarte cald, cel putin in Atena si Zakynthos, eu de acum tin aerul contitionat deschis... te sufoci, mai ales noaptea.
Eu zic ca se merita.

noi mergem in corfu, am inteles ca e mai ventilat. deci o sa dam aia 30? in plus si gata. decat sa murim... love, explica si mie, tu ai un hotel sau ce??

si asigurare nu ne facem dar suntem in Uniunea Europeana, eu platesc la fiecare salar asigurarea medicala nationala si internationala si oricum daca mergi la urgente (doamne fereste) nu platesti nimic, chiar daca nu ai asigurare.. noi avem de aia internationala pe care o folosim si in italia.

Ultima oara a fost editat de mary_aleee (2009-06-15 17:05:38)


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#580 2009-06-15 17:12:04

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vacanta in afara romaniei

Eu nu am hotel, am doar studiouri si apartamente.
Oricat de ventilat ar fi in Corfu, iti spun ca temperatura si clima de aici nu se compara cu cea din Romania, mai bine sa dai aia 30 de euro, decat sa mori de cald  lol


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#581 2009-06-15 17:21:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Vacanta in afara romaniei

asig medicale minime sunt in jur de 15 lei/pers.

soleil, da, e normal sa iti ceara avans... toata lumea o face big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#582 2009-06-15 17:21:59

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

pai eu nu sunt in Romania love, sunt in italia, clima mai umeda si mai a draq decat a greciei. oricum vom lua aer conditionat pt ca eu nu suport sa mor de cald.
aaa, deci tu ai cum ar veni o vila impartita in apartam si studio. ce fain!!!!


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#583 2009-06-15 17:31:14

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vacanta in afara romaniei

Nu stiu cum e in Italia, nu am fost... dar bine ca te-ai gandit sa platesti si aerul conditionat, mai bine sa nu il deschizi deloc, decat sa nu poti dormi noaptea  smile
la mine de fapt sunt 3 case.
Casa principala. La etaj stam noi si jos sunt garsoniere. Si inca 2, cu 3 apartamente si alte 2 garsoniere.
E dragut, mie una imi place  smile


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#584 2009-06-15 17:44:09

Chiara.M
Hero member
De la: Wingsland
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 4116

Re: Vacanta in afara romaniei

super tare love!! ce ma bucur sa aud ca sunt romance care au ajuns bine in strainatate. pe aici numai romance tinere=curve, romance peste 40ani = badante (stau cu mosi sau babutze)..


Have you ever thrown a fist full of glitter in the air?...

Offline

 

#585 2009-06-15 18:55:00

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vacanta in afara romaniei

offtopic  Saru' mana!
Sa stii ca si aici sunt romance care umbla numai dupa bani. Si ma doare sufletul cand le vad, ca avem femei frumoase, dar din pacate lipsa banilor te impinge la multe  sad


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#586 2009-06-15 19:42:28

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

stiti cumva, ca sa platesc in contul lor din grecia cum fac? ordin de plata de la orice banca de aici direct in contul lor sau trebuie ceva gen western union?


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#587 2009-06-15 19:50:02

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Vacanta in afara romaniei

Nu ti-a dat IBAN?
Platesti la orice banca. Eu asa stiu...


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#588 2009-06-15 19:51:54

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Vacanta in afara romaniei

ba da, am Iban, de aia ma gandeam la OP.. M-am inebunit de cap, pt ca altcineva imi spusese sa-i platesc prin Western Union...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#589 2009-06-15 22:36:59

persifona
Vizitator

Re: Vacanta in afara romaniei

Fetelor care ati mers prin booking.com.. am prins niste oferte misto la pret pt niste hoteluri, sunt smart price si non-refundable. Ok, toate bune, ideea am inteles-o in mare: imi debiteaza cardul instant in momentul in care fac rezervarea si in caz ca Doamne fereste se intampla ceva si nu ajung, pierd toti banii. Atat, da?

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.