homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Din nou...CANCER!-93


#1749 2009-11-11 13:11:14

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Din nou...CANCER!

ce frumos , condor...ce cuminte frumoase...m-au miscat pana la lacrimi..
imi este dor de Armand si ma gandesc mereu la fetitele si sotia lui.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 



#1750 2009-11-11 16:10:18

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: Din nou...CANCER!

si eu ma gandesc mereu la el... stiu ca e in drumul lui catre Marea Imparatie smile deja
daca puteti... voi ce l-ati cunoscut, daca sotia sa este de acord bineinteles, povestiti-ne despre el... topicul asta va ramane doar al lui si as propune sa se numeasca Armand bunul nostru prieten... vesnic... ar fi placut sa stim mai multe despre el ...

prietene drag... ma inclin in fata ta asa cum am facut-o si pana acum... drum bun si ne vedem sus puss

Ultima oara a fost editat de Detzy (2009-11-11 16:11:16)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1751 2009-11-11 20:51:58

iris2
Full member
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 742

Re: Din nou...CANCER!

Alalta seara am fost la moastele Sf Nectarie, iar aseara am fost la Sf Mina si ma bucur nespus ca am ajuns si ca am avut ocazia sa aprind luminari acolo pentru sufletul lui Alin-Armand, pentru iertarea gestului sau.
Frumoasa, mica ta rugaciune, draga Livya!
Superb omagiu i-ai adus , Condor!

Sfinte Mina, pune o vorba buna pentru Armand.

Offline

 

#1752 2009-11-11 21:11:07

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Din nou...CANCER!

in seara asta cand am vazut ca s-a scris la acest topic , pt o secunda am avut impresia,  ca si in alte dati :
" a scris armand , ia sa vedem cum se mai simte , ce analize a mai facut , a gasit donator?"  ..... asta pt o fractiune de secunda .... apoi am constientizat ... ca armand nu mai este printre noi ....

dumnezeu sa il ierte

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-11-11 21:12:33)

Offline

 

#1753 2009-11-12 23:19:23

monalisa-mdm
New member
Inregistrat: 2009-10-28
Mesaje: 13

Re: Din nou...CANCER!

vali,te rog sa faci ce iti spun pt. sufletul lui alin:du-te la 7 biserici(manastiri) si dai acatist pt.vii(numele tau,al fetitelor,al nasilor si parintilor),iar la morti ii scrii pe toti ce nu mai sunt in viata, pe care i-ai cunoscut tu(bunici,rude),iar la sfarsit il treci pe alin,nespecificand nimic in dreptul lui.dai acatistele timp de 7 ani la 7manastiri pt. a fi sigura ca sotul tau este in rai.te rog  sa faci asa cum ti-am explicat deoarece cine m-a informat si m-a povatuit e o,, mare fata,,, a bisericii ortodoxe romane.am intrebat in mod special pt. a te ajuta pe tine,cat si pe alin.dumnezeu sa te oroteasca pe tine si pe fetite!alin a fost pt.mine un bun coleg si prieten de nadejde,si doresc din tot sufletul sa fie iertat pt. gestul pe care l-a facut.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1754 2009-11-15 19:40:07

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Doamna Condor.....multumesc mult pentru mesaj , eu stiu si simt ca va ganditi si sunteti cu inima alaturi de mine si fetite si mai stiu ca armand a tinut foarte mult la dvs. si de cate ori va intalneati venea acasa incarcat de energie pozitiva si cu putere de lupta (cu boala) mai mare, daca langa el erau mai multe persoane ca dvs. si Catalin poate psihicul lui era mai putin afectat.
Cei de aici de pe forum l-au ajutat enorm , cum se trezea dimineata deschidea calculatorul si-l vedeam cu lacrimi in ochii de emotie....multumesc inca o data din suflet pentru tot.
Am o rugaminte la moderatori - se pote sterge un mesaj care a fost scris aici?

Offline

 

#1755 2009-11-15 19:47:08

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Din nou...CANCER!

ptr sotia lui alin....poti trimite un mail la unul din moderatori,in care sa spui direct ce anume si care mesaj,ce numar ca postare are,sa fie sters..
lui camysh de ex sau andreea_andy..sau unde vezi ca scrie moderator..
sper din tot sufletul ca sunteti bine,va doresc tot binele din lume


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#1756 2009-11-15 20:03:21

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Din nou...CANCER!

sigur ca se poate
despre ce mesaj e vb?
spuneti-mi nr.
cum mai sunteti? fetitele cum se simt?

Offline

 

#1757 2009-11-15 21:55:28

iris.23.07.
Full member
Inregistrat: 2009-02-11
Mesaje: 275

Re: Din nou...CANCER!

iris.23.07. a scris:

Armand  ,... iti spun si eu ceva ... asa o incurajare .. vointa , lupta si multa putere !

penultimul meu mesaj ... caci ultimul as vrea sa fie sters ... am intrat acum ... cu mare greutete si mare dorinta sa scriu ... sa scriu citeva rinduri in memoria lui Armand ... Dumnezeu , sa te odihneasca in pace !            ... asa stiu ... a fost , atunci ... in 18 martie 1974 ... o mama a dat viata unui fiu ... da .. o mama a dat viata un fiu ... si fiul acesta a crescut cu dragostea si bunatatea parintilor ... mai tirziu , ca orice om matur trebuia sa urmeze drumul sau ... a intilnit printesa sufletului sau , a intilnit un inger , asa cum el deseori imi spunea ... asa o diviniza el pe sotia lui , Vali ... si dragostea lor s a implinit prin nasterea celor doua fetite ... minunile acestea la care se gindea neincetat ... ce pot spune , acum [tirziu , caci destinul m a tinut tintuita din 16 oct.urmarea unui accident ... nu mi ajungea cancerul limfatic... imi trebuia inca o recuperare de 3 luni ...si ghinionul ca nu mai ma pot trata cum trebuie ...]... da , ce pot spune acum ... ca injurul orelor 15 sau15 30 , vorbeam tuturor de dragul meu prieten , Armand ... apelul telefonului imi aduce groaznica veste ca el a decedat ... eram muta .. muta de durerea ce era pe mine urmare a traumatismului dar mai muta si impiatrita de durere ca el nu mai era .. speram zi de zi ... ca va veni minunata veste .. donatorul .. dragii mei ... familia lui voi ati stiut ca el intrase in metastaze .. si eu banuiam ... ca lichidul acela colectat in plamini mi a dat de gindit ... nu i am spus nici eu .. desi ma intreba .. ,, spune mi , iris , se moare usor ... ,, si imi spunea uneor ...,, ne incurajem ca doi schilozi ,, ... il incurajam desi si eu eram si sunt incurajata .. am simtit ca el are nevoie de multa sustinere morala .. discutam uneori noptile ... dar cuvintele si aceste mici comunicari nu si mai au rostul ... ////////// Lumea de afara nu mai este decit un glas de ape deslantuite ... care a anuntat deja ca Armand nu mai este cu noi ... s a dus la ceruri...mare glas , ca al vintului in vazduh, pe oceane si in codrii muntilor , un glas ce a transmis tuturor , in lumea oamenilor , cu zgomotele si vorbele ei , ca o alta viata este lasata dincolo de moarte .Acum , totul ne despate de tine :distanta , oamenii , viata ... ai lasat in urma amintirea ta , glasul tau nu mai poate sa spuna , sa scrie ceva pentru noi , ai lasat in urma amar si tristete , ai lasta in urma ... minunile acestea mici ce abia astepta sa se joace cu tine ... sa ti spuna ..cu-cu ... hai sa ne jucam tati ... am speranta ca sufletele lor nu si vor pierde glasul copilariei ... iar tu , invingatorule , ai ramas cu ele in suflet ca la niste stele desprinse din tine ... anii tai au sunat a cintec , un cintec trist , dar ai trecut pe linga ei cu dragoste si cu putere , cu vointa ... Vointa e semnul libertatii ... ai ales , dragul meu prieten .... inima ta mare nu a tremurat inantea mortii , cind ai considerat ca a sosit momentul , inima ta nu a tremurat ... ai vrut sa fie glorioasa ... plingind tu ai venit pe acest pamint , cei ce te asteptau , te asteptau zambind ... plingind ai plecat ... cu sufletul plingind ... Dumnezeu , sa te odihneasca in pace !  condoleante familiei ! [ o mica notatie - eu nu am stiut cum a decedat si l am pus la sf, liturgie ... apoi parintele mi a spus ca el trebuie sa fie pus cu un mort din familie ... exemplu cineva care l a iubit pe el ... bunibul lui ... si spune numele bunicului cu tot neamul lui si il pomeneste pe Armand Alin... pentru mine este important sa iti spun Vali... apoi
daiu

Offline

 

#1758 2009-11-16 00:50:02

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Eu din ce am citit pe blog, e ca Armand era fizic  oarecum stabilizat, ca analizele erau bune ... oricum ar fi, e o mare pierdere, imi pare atat de rau ca nu mai e aici printre noi.
Te rog Doamne sa-l primesti in Marea Ta Imparatie !
Vali, iti doresc multa putere, ai nevoie pentru acele mici printese care au nevoie de mama lor...asa ar fi vrut si el.

Offline

 

#1759 2009-11-16 09:18:30

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Armand aflase de metastaze din Viena ,stia ca are in ficat si plamani din cate stiu eu a si scris aici pe form......dar asa cum am scris pe blog (pt ca aici am avut probleme cu parola si nu am mai putut intra) medici din spitalul de aici au reusit sa-l stabilizeze - adica apa din plamani s-a retras singura fara sa fie nevoie sa intervina ei decat cu medicamentatie, pulsul nu mai era 130 , ramasese undeva la 97 maxim.....nu mai tusea....analizele erau bune pentru a putea sa-si puna cura de chimio peste cateva zile deci nici vorba ca nu mai avea de trait decat putin.
Pentru mine fiecare zi care trece este tot mai grea......fetitele intreaba mereu, proabil ca voi ajunge cu ele si la un psiholog.......
dar cu toate astea eu pot spune ca Dumnezeu mi-a facut un mare dar acela ca am intalnit un OM ca Armand , un om cu defecte si calitati ca noi toti de altfel dar un sot si tata perfect pacat ca asa cum spunea si el nu am avut timp mai mult.

Pentru moderatori - as vrea sa stergeti mesajul minodorei (nici nu stiu cine este ) in care descrie cum s-a sinucis .... este  prea crud si nu este doar parerea mea , daca puteti face asta ....... va multumesc din suflet
Pe 25 noiembrie se implinesc 40 zile..... in toata perioada asta el a fost aici cu noi si sunt convinsa ca el de acolo de unde este o sa faca tot ce poate sa ne protejeze

Offline

 

#1760 2009-11-16 11:05:59

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Mesajul este nr 1542...

Offline

 

#1761 2009-11-16 12:43:23

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Din nou...CANCER!

vali,multa putere in continuare,noi suntem alaturi de voi...de tine si de fetite.

iris,frumos ce ai scris...multa sanatate si putere in continuare..

cred ca este vorba de doua mesaje ale minodorei,nr 1542 si 1553...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#1762 2009-11-16 15:03:10

daria_25
Full member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 743

Re: Din nou...CANCER!

Cat despre inchiderea acestui topic....cred ca e doar decizia sotiei lui...

Offline

 

#1763 2009-11-16 15:07:20

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Din nou...CANCER!

vali , daca poti , mai lasa topicu deschis .....
mai lasa o portita , macar pana cand se vor implini cele 40 de zile
armand, ne este dor de tine ....

Offline

 

#1764 2009-11-16 17:29:30

armand
Full member
Inregistrat: 2008-04-15
Mesaje: 352

Re: Din nou...CANCER!

Topicul va ramane deschis ..... din respect fata de voi , voua care va pasat de el cum poate nu le-a pasat unor persoane mult mai apropiate (iris stie de cine vorbesc si alte persoane la fel pentru ca el le-a povestit durerea lui), sa nu ma intelegeti gresit a avut multi prieteni care l-au ajutat fiecare cum a putut  , l-au sustinut si incurajat pana in ultima clipa dar nu pot sa nu ma gandesc ca daca s-ar fi facut mai mult poate ca nu se ajungea aici ....

Offline

 

#1765 2009-11-16 20:29:51

andrasa
New member
Inregistrat: 2008-11-03
Mesaje: 62

Re: Din nou...CANCER!

Stiu ca iti e greu dar lupta. Lupta pentru fetele tale, pentru tine si pentru purtarea de grija a sufletului lui. Asta ne ramane dupa ce cei dragi pleaca... nu pentru mult timp.. Rana ramane deschisa insa te vei invata sa traiesti cu ea si va fi alinata de zambetele copiilor tai. Vaduvia e grea dar Dumnezeu va avea grija sa ai in jurul tau oameni pe care sa te sprijini. Nu face din asta un handicap ca nu ai de ce. Vei fi demna de respect si admiratie toata viata ta. Pentru ca ai avut atata curaj, atata bunatate. Ai in schimb multe lucruri de mare pret care sunt numai ale tale: amintirile voastre, viata voastra impreuna, implinirile, dulceata impacarilor si dragostea ce v-a legat. Esti bogata sufleteste cu aceste amintiri. Stii in traditia ortodoxa se spune ca sufletul sta 40 de zile langa cei dragi dupa care se ridica la cer. Ridicarea la cer e cu mult mai usoara daca cei ramasi nu plang..... Incearca sa faci asta pentru el, pentru sanatatea ta chiar daca durerea e prea mare. Fetele vor intelege mai tarziu ce s-a intamplat insa acum au nevoie de ajutor ca si tine. Pentru ele trebuie sa fii tare, sa fii optimista si mereu cu zambetul pe fata. Asa le vei da si lor putere sa treaca mai departe.... explica-le in cuvinte simple ce s/a intamplat, ca o calatorie mai lunga pe cate tatal lor trebuie sa o faca... pentru ca la varsta lor e prea greu .. mai mult. Psihologul sau preotul, daca sunt straluciti pedagogi, vor sti ce sa le spuna ca sa le ajute. Vezi, draga mea, vine Craciunul.... aduna-ti toate puterile ce ti-au ramas si incepe a le face copilaria copilelor tale plina de mici bucurii atat de mari.... care nu se vor uita niciodata. Ce tinem noi minte din copilarie daca nu intalnirile cu Mos Craciun.... As fi vrut sa te pot intalni dar poate in lumea asta asa de mica nu se stie niciodata... Poate ca toti care au citit toate cele scrise aici au sperat, s/au rugat si au fost cu gandul mereu langa voi ca prieteni reali, dezinteresati si adevarati. Nu te inchide in tine si nu plange. Traieste cu nadejdea ca viata de dincolo exista si e mai buna, pentru ca e langa Dumnezeu. Sa nu iti lipseasca o candela aprinsa din casa, aduce lumina si dincolo si sa te intaresti singura prin credinta si speranta. Cred ca fiecare dintre noi isi reproseaza ca ar fi trebuit facut mai mult dar acum nu ne face bine sa privim inapoi ci numai inainte. Exista un prezent zdrobitor dar prevad un viitor frumos si plin de lumina. De ce? Pentru ca Armand asta isi doreste pentru voi. Va imbratisez si ma rog pentru voi si pentru cei care lupta pentru sanatatea lor.

Offline

 

#1766 2009-11-16 20:51:40

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: Din nou...CANCER!

vali, desi nu te cunosc, si eu sint cu gindul si sufletul alaturi de tine si de fetitele voastre minunate  puss

Offline

 

#1767 2009-11-16 21:04:47

extra
Banat
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 704

Re: Din nou...CANCER!

rh a scris:

vali, desi nu te cunosc, si eu sint cu gindul si sufletul alaturi de tine si de fetitele voastre minunate  puss

Cred ca toti suntem in aceeasi impreuna simtire... Si ca sa ne simtim mai aproape unii de altii, ai putea pune o poza cu tine, cu fetitele tale?...
Si cred ca fetele te asteapta si pe la alte topicuri..


http://setapartlife.com/Faithfully_%7BOriginal%7D.html

"...Orice ni se da bun si orice dar desavarsit este de sus, pogorandu-se de la Tatal luminilor, in care nu este schimbare, nici umbra de mutare"Iacob 1:17

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.