homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt nunti: organizarea de la a la z-86


#1616 2008-08-07 13:22:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

mda... eu am putine rude (nici ale mele nici ale lui nu umplu o masa), cativa prieteni de-ai parintilor mei (pe astia unde pisioci ii mai distribui?) si muuulti prieteni de-ai noistri. pana si aici e problema... sunt multi singuri/multe singure... si le-ar sta bine gramada la o masa... poate iese de cuplare si nasheala lol dar, pe de alta parte, fiecare din singureii astia fac parte din cate un grupulet... impreuna cu 2-3 cupluri... si nu poti sa-i pui separat de cunoscutii lor si sa-i asezi langa nioster necunoscuti doar pt ca sunt singuri. iar sa-i pui toti gramada... mi-ar iesi mese de 15-16 grater innebunesc........

parintii ar incurca situatia si mai mult. nasii nu se baga ca nu cunosc pe nimeni. iar iubi... nu se baga ca n-are chef decat daca il trag eu de maneca

fain k plecati in luna de miere.... las ca om recupera si noi candva....


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#1617 2008-08-07 13:41:39

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

dar nu era mai simplu sa se aseze fiecare cum vroia?


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1618 2008-08-07 13:45:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

teoretic da. practic ar iesi exact cum spun eu: tinerii s-ar grupa intr-o singura mare gasca de 20 de oameni la o masa, iar ailalti s-ar ascunde cat mai departe unul de altul

la nunta la care am fost recent a fost asa... si a fost ok, dar, de exemplu, noi doi, care nu stiam pe nimeni acolo in afara de miri, ne-am ridicat de unde ne asezasem initial si ne-am mutat cu tot cu pahare, farfurii etc la alta masa, asta in momentul in care a venit un grup mai compact de rude pe care noi i-am fi imprastiat daca ramaneam la masa aia. bine, pt noi n-a fost asa o problema... dar daca se intampla asta la mai multi ar fi fost o incurcatura destul de nasoala...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1619 2008-08-07 14:42:33

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

teoretic da. practic ar iesi exact cum spun eu: tinerii s-ar grupa intr-o singura mare gasca de 20 de oameni la o masa, iar ailalti s-ar ascunde cat mai departe unul de altul

la nunta la care am fost recent a fost asa... si a fost ok, dar, de exemplu, noi doi, care nu stiam pe nimeni acolo in afara de miri, ne-am ridicat de unde ne asezasem initial si ne-am mutat cu tot cu pahare, farfurii etc la alta masa, asta in momentul in care a venit un grup mai compact de rude pe care noi i-am fi imprastiat daca ramaneam la masa aia. bine, pt noi n-a fost asa o problema... dar daca se intampla asta la mai multi ar fi fost o incurcatura destul de nasoala...

iti dai sema la mine ce najpa e..ai mei divortati,matusa mea de unchi`miu divortati(sora mamei) tata certat cu sora lui...nici nu vreau sa ma gandesc


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#1620 2008-08-07 15:01:58

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

mda... la voi tre gandit si mai atent... eu am prea putini certati la nunta... pune-i si tu la mese diferite... desfiinteaza "masa rudelor" si grupeaza-i pe prietenii. partial asa am facut si eu... adica fratele mamei, unchiul meu, nu va sta cu rudele luio taica-meu (nu ca-s cerati, ci pt ca nu se cunosc), ci la masa cu prietenii alor mei, dintre care un cuplu sunt si prieteni ff buni de-ai lor. cred ca e mai important sa se simta oamenii bine decat sa le gadili orgoliul ca ii consideri nush ce neam de vaza

eu le-am dat de cap!!! am reusit sa fac un aranjament ok... de acu daca imi mai vine un singur om, cade tot rotfl deci de acu cei care nu s-au inscris inca... nu mai au voie la noi la nunta rotfl

mi-au iesit 4 mese de 12 si doua de 8, plus masa noastre de 8. dar sincer nush ce fac daca apar surprize la fata locului... adica unde ii pun. ca nu pot sa amestec amicii de pahar cu babutele simandicoase de rude! sper sa fie lumea cu bun simt si sa anunte inainte (m-a speriat nicolle aici, ea zicea ca i-au venit neanuntati la nunta)...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1621 2008-08-07 15:08:55

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

mda... la voi tre gandit si mai atent... eu am prea putini certati la nunta... pune-i si tu la mese diferite... desfiinteaza "masa rudelor" si grupeaza-i pe prietenii. partial asa am facut si eu... adica fratele mamei, unchiul meu, nu va sta cu rudele luio taica-meu (nu ca-s cerati, ci pt ca nu se cunosc), ci la masa cu prietenii alor mei, dintre care un cuplu sunt si prieteni ff buni de-ai lor. cred ca e mai important sa se simta oamenii bine decat sa le gadili orgoliul ca ii consideri nush ce neam de vaza

eu le-am dat de cap!!! am reusit sa fac un aranjament ok... de acu daca imi mai vine un singur om, cade tot rotfl deci de acu cei care nu s-au inscris inca... nu mai au voie la noi la nunta rotfl

poza cu ararnjamentul big_smilebig_smile

mi-au iesit 4 mese de 12 si doua de 8, plus masa noastre de 8. dar sincer nush ce fac daca apar surprize la fata locului... adica unde ii pun. ca nu pot sa amestec amicii de pahar cu babutele simandicoase de rude! sper sa fie lumea cu bun simt si sa anunte inainte (m-a speriat nicolle aici, ea zicea ca i-au venit neanuntati la nunta)...

stai linistita k dak o sa mai vina neanuntati se aseaza ei,nu`i asezi tu..sau ospatarii... tongue


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#1622 2008-08-07 15:10:53

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

dak vin neanuntati,treaba lor.tu sa ai pregatite ink vreo 2-3 mese


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1623 2008-08-07 15:12:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

poza?? ce poza? e o LISTA

2-3 MESE?? da ce, is nebuni? eu ma gandeam la 2-3 LOCURI. afara raman daca imi fac dsintr-astea!!!

Ultima oara a fost editat de katami (2008-08-07 15:13:47)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1624 2008-08-07 15:14:41

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

poza?? ce poza? e o LISTA

2-3 MESE?? da ce, is nebuni? eu ma gandeam la 2-3 LOCURI. afara raman daca imi fac dsintr-astea!!!

2-3 locuri pentru o familie,poate.mai bine sa le ai acolo pregatite,in caz de............nu poti sa i lasi kiar pe afara


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1625 2008-08-07 15:17:12

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

mai, eu n-am chemat atatia.... am max 10 oameni care au refuzat/n-au dat raspuns/n-am dat de ei deloc la tel. deci hai sa zicem max o masa... si, oricum, restaurantul nu duce lipsa, or sa se descurce ei atunci. dar sper sa nu fie cazul. eu zic ca daca vin vor fi max 5... si p aia ii distribui la mesele existente (care in mod normal pot fi de 14, dar noi le face de 12 ca sa stea lumea mai aerisit)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1626 2008-08-07 15:17:45

capcaun
Platinum member
De la: mine pt tine :P
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 17355

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

rrammonna a scris:

katami a scris:

poza?? ce poza? e o LISTA

2-3 MESE?? da ce, is nebuni? eu ma gandeam la 2-3 LOCURI. afara raman daca imi fac dsintr-astea!!!

2-3 locuri pentru o familie,poate.mai bine sa le ai acolo pregatite,in caz de............nu poti sa i lasi kiar pe afara

a avut o prietena o nunta la care 10 pers i'au venit neinvitate smile plus k s'au mai prezentat si din cei care initial au zis k nu vin

Offline

 

#1627 2008-08-07 15:19:50

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

mie mi-au zis colegii k dak nu i kem,vin neinvitati,si nu vroiam tocmai sa i invit..........dar deh......


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1628 2008-08-07 15:22:51

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

rrammonna a scris:

mie mi-au zis colegii k dak nu i kem,vin neinvitati,si nu vroiam tocmai sa i invit..........dar deh......

multi zic asta din politete...k nah...dar nu fi fraiera...dak nu vrei sa vina ei la nunta ta pt ce sa`i chemi?n`are rost...parerea mea


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#1629 2008-08-07 15:22:53

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

bai, nu ma speriati!!! oricum... astia care vin asa sa nu aiba pretentii. de pus ii punem noi undeva... da' sa nu aud ca s-au plictisit cu babele sau ca nu au stat lanag ring sau mai stiu eu ce. ma enerveaza nesimtirea si de obicei raspund la fel. adica am amici "buni" pe care i-am rugat: "bai, vreu pana la data de... un rasp clar". le-am zis ca nu-i bai daca nu vin, eu i-am chemat ca imi face placere sa fie acolo, dar ca fac cum vor. numa sa anunte. m-au anuntat din parti... ba cand le-am dat tel/mesaj ca sa le amintesc.... nici un raspuns. daca apar pe acolo ce-ar trebui sa fac? sa las restul si sa ma dau peste cap sa le fie bine? nu, nu cred.... am sa le gasesc niste scaune pe unde se poate si sanatate, distractie placuta!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1630 2008-08-07 15:23:20

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

la noi se dau la sfarsitul nuntii cadouri. in pungutza de cadou se pune o cutiuta cu prajituri si o sticla mica cu ceva de baut.

mie personal nu imi surade ideea cu aranjatul invitatilor la masa. sa se aseze fiecare unde vrea.

Offline

 

#1631 2008-08-07 15:25:40

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

Raluk_ a scris:

rrammonna a scris:

mie mi-au zis colegii k dak nu i kem,vin neinvitati,si nu vroiam tocmai sa i invit..........dar deh......

multi zic asta din politete...k nah...dar nu fi fraiera...dak nu vrei sa vina ei la nunta ta pt ce sa`i chemi?n`are rost...parerea mea

pai stai linistita k nici nu am kef sa i kem,sau mai nou,prietenele mele se autoinvita sa fie domnisoare de onoare,si eu kiar nu vreau.mi-e asa sa le zik in fatamdar dak alta solutie nu am..........
katami,sunt fel si fel de oamnei,tu i rogi sa confirme dak vin sau nu,si ei ciuciu.......nu inteleg k in functie de asta,iti faci si tu niste planuri......apropo,la restaurant,dak spui k vrei km 100 de meniuri,si vin doar70,restul de 30 trebuiesc platite sau nu?


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#1632 2008-08-07 15:27:43

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

camysh, nici mie nu imi suradea... dar mi-am dat seama ca daca nu ii aranjam, aveam nevoie de aprox 10 mese in loc de cele 6 actuale... si alea 10 pe jum goale!! sau cum e sa vii mai tarziu si sa vezi ca nu sunt 2 scaune unul langa altul, ca sa poti sta langa prietenul tau? si asta pt ca lumea s-a asezat decalat cu cate un scaun...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1633 2008-08-07 15:35:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

rrammonna a scris:

..apropo,la restaurant,dak spui k vrei km 100 de meniuri,si vin doar70,restul de 30 trebuiesc platite sau nu?

cam da.... depinde de contract. daca ai scris explicit in contract un nr de pers si esti sub, platesti diferenta pt meniul intreg. daca nu, poti sa cazi la intelegere sa platesti doar antreurile (alea se fac dinainte) si sa nu platesti fripturile (meniul cald, care se face atunci, pe loc). asa se face cu meniurile suplimentare: vorbesti ca ai 100 pers si mai vrei 5 meniuri de rezerva. daca iti vin 102, pt 3 meniuri platesti doar antreurile

dar daca ai in contract nr de pers... platesti tot sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1634 2008-08-07 15:40:06

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: topic pt nunti: organizarea de la a la z

katami a scris:

rrammonna a scris:

..apropo,la restaurant,dak spui k vrei km 100 de meniuri,si vin doar70,restul de 30 trebuiesc platite sau nu?

cam da.... depinde de contract. daca ai scris explicit in contract un nr de pers si esti sub, platesti diferenta pt meniul intreg. daca nu, poti sa cazi la intelegere sa platesti doar antreurile (alea se fac dinainte) si sa nu platesti fripturile (meniul cald, care se face atunci, pe loc). asa se face cu meniurile suplimentare: vorbesti ca ai 100 pers si mai vrei 5 meniuri de rezerva. daca iti vin 102, pt 3 meniuri platesti doar antreurile

dar daca ai in contract nr de pers... platesti tot sad

ce aiurea...pai in cazul asta sa nu i omori pe cei din jur?pe cei care zic k vin si apoi ciuciu?adik tot eu sa platesc?????cata nedreptate


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.