homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere menstruatie-28


#514 2009-08-08 11:59:29

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: Intarziere menstruatie

Daca luni poti merge la medic si nu-ti vine menstra pana atunci, iti va prescrie anticonceptionale, daca intr-adevar vrei sa le iei; te vor ajuta si la reglarea ciclului.


Iubesc si sunt iubita

Offline

 



#515 2009-08-10 13:03:15

philly
Membru
Inregistrat: 2009-08-10
Mesaje: 3

Re: Intarziere menstruatie

Buna!
Am o problema si as dori sfatul unui medic, daca se poate...
Mi-a intarziat menstruatia aproape 2 saptamani...de obicei am ciclu regulat, mi s-a mai intamplat insa  si acum vreo 2 luni sa-mi intarzie... cam o saptamana.
Mentionez ca am fost la mare o saptamana ...exact in perioada cand trebuia sa-mi vina si am stat fff mult in  apa.Mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ, cum de altfel ma si asteptam dat fiind faptul ca m-am protejat  intotdeauna cu prezervativ.
Ce ar putea fi si ce ar trebui sa fac?
Multumesc

Offline

 

#516 2009-08-10 13:09:10

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

ar putea fi o raceala din cauza statului in apa sau o dereglare hormonala.
te sfatuiesc sa mergi la ginecolog

Offline

 

#517 2009-08-11 02:08:55

jardelices
Membru
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 3

Re: Intarziere menstruatie

Buna, am primit un sfat bun acum cateva zile de la camysh smile , din pacate revin cu o intrebare
am fost la cabinetul de planning al clinicii X, iar dupa ce am explicat problema mea cu absenta menstruatiei dupa mercilon, pur si simplu, dupa ce testul de sarcina a iesit negativ, doctorita mi-a schimbat ac, si azi am inceput noul meu experiment cu karissa. nu mi-a spus de ce nu mi-a mai venit ciclul, nu am inteles daca voi avea aceeasi problema cu karissa. daca organismul meu le tolereaza tot atat de putin, ce voi face? le voi schimba din nou (ar fi a patra schimbare de ac)? e anamneza indeajuns pentru a trece de la o pastila la alta?  si as vrea sa stiu daca exista si ratiuni comerciale pentru care se prescriu un ac sau altul, in fctie de varii motive de bucatarie interna a doctorilor. de fapt sunt convinsa ca exista, doar ca as vrea sa stiu daca a avut cineva parte de astfel de experiente.
acestea fiind zise, exista posibilitatea sa nu imi mai vina deloc menstruatia mai multe luni- chiar daca nu sunt gravida sau bolnava? adica amenoree ca la carte?

Ultima oara a fost editat de jardelices (2009-08-11 02:10:17)

Offline

 

#518 2009-08-11 08:18:25

elle_24
Full member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 286

Re: Intarziere menstruatie

Buna,

Am un ciclu regulat, insa luna acesta nu mi-a venit menstruatia. Trebuia sa vina in ziua de 6 august si nimic. Am dureri mari de spate ( lombara) si atat. Secretia este normala ca la ovulatie chiar si ma mira. Test de sarcina am facut si e negativ, l-am facut duminica. As avea motive sa suspectez si o sarcina insa atata vreme cat ultimul test e negativ  am exculus-o. Oricum azi la 11 ma duc la medic ca sa vad care sunt motivele care genereaza intarzierea. Sper sa nu imi vina pana in 11, avand in vedere ca mi-am luat si o zi libera de la munca sa vad ce e cu mine.
Ce credeti ca ar putea fi? Am tot citit pe internet insa...


un sufletel e cu mine din noiembrie 2011

Offline

 

 Publicitate


loading...

#519 2009-08-11 10:52:38

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

testul de sarcina e concludent la 7 zile de intarziere a menstruatiei sau la 3 saptamani de la contact. tu ai facut testul prea repede...
de asemenea, poate fi si o dereglare

Offline

 

#520 2009-08-11 10:53:38

philly
Membru
Inregistrat: 2009-08-10
Mesaje: 3

Re: Intarziere menstruatie

camysh a scris:

ar putea fi o raceala din cauza statului in apa sau o dereglare hormonala.
te sfatuiesc sa mergi la ginecolog

Multumesc pentru raspunsul prompt.
Stiu ca ar trebui sa  merg la medic dar din pacate sunt in vacanta acum si nu am cum sa ajung la un consult.
De curiozitate...cum trateaza medicul o astfel de raceala? A mai avut cineva problema asta? Se poate vindeca si de la sine sau e nevoie neaparat de tratament medicamentos ?

Offline

 

#521 2009-08-11 10:55:21

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

nu se vindeca de la sine, trebuie tratament.
in plus, netratata, o astfel de raceala poate duce la complicatii

Offline

 

#522 2009-08-11 12:28:20

elle_24
Full member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 286

Re: Intarziere menstruatie

Am venit de la ginecolog. Mi-a facut o egografie transvaginala si mi-a spus ca nu sunt semne de menstruatie, cavitatea uterina fiind libera. fara lama de lichid douglas. Endometrul are 8mm grosime. Mi-a zis sa mai astept o satamana si sa mi mai fac un test de sarcina atunci. Daca testul este tot negativ atunci sa iau duphasten 5 zile si sa astept sa mi vina menstruatia. Mai mi-a zis ca s-a r putea ca sarcina sa fie prea mica si sa nu se observe cu totate ca pe ovare nu era prezent coprul galben. offf fetelor nu stiu, sincer..si doctora parca suspecta ceva insa in acelasi timp parca nu.
A mai patit careva asa ceva? sa fie sarcina si sa fie prea mica sau...
Eu nu am mai patit asa ceva.
si pentru durerea de spate mi-a zis ca e de la coloana...stiam dar ma gandeam la o anexita....bine ca nu e.


Merci mult camysh insa ceea ce ma nelamureste pe mine...daca nu s-a vazut corpul galben si daca mi-a zis ca uterul este liber..este posibila totusi o sarcina????

Ultima oara a fost editat de elle_24 (2009-08-11 12:49:49)


un sufletel e cu mine din noiembrie 2011

Offline

 

#523 2009-08-11 12:39:26

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

da, se poate ca sarcina sa fie prea mica acum si sa nu o fi vazut medicul

Offline

 

#524 2009-08-11 15:15:35

noriaa
New member
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 31

Re: Intarziere menstruatie

Buna am si eu o intrebare astazi este prima zi de retraso trebuia sa-mi vina C.M ieri si nu a venit cert este ca ne dorim mult un bebe incercam de 6 luni dar nu am avut noroc sper sa avem de data asta....astazi mi-am facut un test de sarcina dar spre dezamagirea mea a iesit negativ nu l-am facut chiar la prima ora cum trebuia dar pe el scrie ca il poti face la orice ora,voi ce credeti este posibil sa fie prea devreme si sa nu iasa in test daca sunt sau nu sunt,ce ma sfatuiti...vineri am vizita cu medicul meu ginecolog....sa mai astept cateva zile?...dureri am sunt asemanatoare cu cele de C.M,sani ma dor stari de somnolenta,caldura in tot corpul.etc....eu am un C.M regulat la 26-28..ok mersi mult si astept parerea voastra,sper sa am noroc de data asta...

Offline

 

#525 2009-08-11 15:53:17

Cristina-july
New member
Inregistrat: 2009-08-11
Mesaje: 8

Re: Intarziere menstruatie

Buna sunt noua pe aici.Uite care este problema mea . Peste cateva zile plec in italia la mare. folosesc yasmin cam de 5-6 luni si n'am avut probleme. luna trecuta mi'a venit pe 15 si calculand 28 de zile ar trebuie sa vina pe 11 adica azi .Pana acum nici un semn..ma tine putin burta jos nu inteleg de ce nu vine.pastilele le'am luat corect:P cel mai mult am intarziat o ora.Va rog sa imi dati un raspuns...trebuie sa ma ingrijorez?
am uitat sa mai intreb ceva...ciclul poate sa vina in oricare zi de pauza? nu e la 28 de zile?Va multumesc si astept un raspuns

Ultima oara a fost editat de Cristina-july (2009-08-11 15:55:27)

Offline

 

#526 2009-08-11 16:18:26

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

noriaa a scris:

Buna am si eu o intrebare astazi este prima zi de retraso trebuia sa-mi vina C.M ieri si nu a venit cert este ca ne dorim mult un bebe incercam de 6 luni dar nu am avut noroc sper sa avem de data asta....astazi mi-am facut un test de sarcina dar spre dezamagirea mea a iesit negativ nu l-am facut chiar la prima ora cum trebuia dar pe el scrie ca il poti face la orice ora,voi ce credeti este posibil sa fie prea devreme si sa nu iasa in test daca sunt sau nu sunt,ce ma sfatuiti...vineri am vizita cu medicul meu ginecolog....sa mai astept cateva zile?...dureri am sunt asemanatoare cu cele de C.M,sani ma dor stari de somnolenta,caldura in tot corpul.etc....eu am un C.M regulat la 26-28..ok mersi mult si astept parerea voastra,sper sa am noroc de data asta...

noriaa testul de sarcina este concludent la 7 zile de intarziere a menstruatiei sau la 3 saptamani de la contactul neprotejat.
eu zic sa mai astepti cateva zile.
multa bafta puss

Cristina-july a scris:

Buna sunt noua pe aici.Uite care este problema mea . Peste cateva zile plec in italia la mare. folosesc yasmin cam de 5-6 luni si n'am avut probleme. luna trecuta mi'a venit pe 15 si calculand 28 de zile ar trebuie sa vina pe 11 adica azi .Pana acum nici un semn..ma tine putin burta jos nu inteleg de ce nu vine.pastilele le'am luat corect:P cel mai mult am intarziat o ora.Va rog sa imi dati un raspuns...trebuie sa ma ingrijorez?
am uitat sa mai intreb ceva...ciclul poate sa vina in oricare zi de pauza? nu e la 28 de zile?Va multumesc si astept un raspuns

daca ai luat corect pastilele nu ai de ce sa-ti faci griji
menstruatia poate sa vina in oricare din zilele de pauza

Offline

 

#527 2009-08-11 17:02:49

philly
Membru
Inregistrat: 2009-08-10
Mesaje: 3

Re: Intarziere menstruatie

camysh a scris:

nu se vindeca de la sine, trebuie tratament.
in plus, netratata, o astfel de raceala poate duce la complicatii

Nu vreau sa te bat la cap dar... ce fel de tratament; ce fel de complicatii? Ma intereseaza mult subiectul. Daca stii cumva un site de incredere, o carte...ceva de unde sa aflu mai multe informatii ti-as fi recunoscatoare. Multumesc din nou.

Offline

 

#528 2009-08-11 18:18:54

noriaa
New member
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 31

Re: Intarziere menstruatie

Ok multumesc mult pentru raspuns si pentru acest sitte,am sa repet testul dupa 5-6 zile sper sa avem bafta..am sa va tin la curent..

Offline

 

#529 2009-08-11 23:08:49

Cristina-july
New member
Inregistrat: 2009-08-11
Mesaje: 8

Re: Intarziere menstruatie

oke multumesc....m'ati linistit:D

Offline

 

#530 2009-08-12 08:50:47

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

philly a scris:

camysh a scris:

nu se vindeca de la sine, trebuie tratament.
in plus, netratata, o astfel de raceala poate duce la complicatii

Nu vreau sa te bat la cap dar... ce fel de tratament; ce fel de complicatii? Ma intereseaza mult subiectul. Daca stii cumva un site de incredere, o carte...ceva de unde sa aflu mai multe informatii ti-as fi recunoscatoare. Multumesc din nou.

tratament nu pot sa-ti recomand pt ca nu am pregatirea necesara iar pe forum nu se recomanda tratamente. pentru asta trebuie mers la medic.
in legatura cu complicatiile, daca faci de ex o anexita, netratata aceasta poate duce la infertilitate...

Offline

 

#531 2009-09-02 18:26:22

Anita 2906
New member
Inregistrat: 2009-09-02
Mesaje: 9

Re: Intarziere menstruatie

mia intarziat menstruatia 8 zile si as vrea sa stiu si eu din ce cauza.luna trecuta mia venit pe 23.si in perioada fertila am facut sex neprotejat.miam facut testul si mia iesit negativ.as vrea sa stiu de ce nu mi-a venit inca si ce pericole exista.multumesc

Offline

 

#532 2009-09-03 00:29:40

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Intarziere menstruatie

anita 2906 ai warn pt posturi multiple...citeste te rog regulile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.