homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere menstruatie-26


#476 2009-06-16 14:21:46

mki
New member
Inregistrat: 2009-06-16
Mesaje: 6

Re: Intarziere menstruatie

buna,am si eu o problema.acum 2 saptamani am fost la un control ginecologic unde m'a diagnosticat cu vaginita mixta si candida,am urmat un tratament cu ovule preparate dupa antibiograma si ciprofloxacin si flucovim.dupa ce terminasem tratamentul trebuia sa imi vina ciclul menstrual,dar in acea saptaman dupa sfarsitul tratamentului am avut contact sexual neprotejat fara ejaculare in vagin.ciclul trebuia sa imi vina acum 3 zile.oare sa fie cauza intarzierii tratamentul de inainte? hmm simptome de sarcina nu am , nici macar sanii nu mi s'au intarit deloc,nici macar pt menstruatie.si am putine dureri de spate si ovare..si o scurgere pastoasa alba , oare sa fie de la ovulele preparate? :-/
si am senzatia aia de obicei atunci cand trebuie sa vina menstruatia,dureri si tot tacamul lol numai sanii fac exceptie care sunt moi de cand mi'am reluat viata sexuala dupa un an jumatate,ma gandesc sa nu fie si asta o cauza a simptomelor sanilor(pe care nu le am de fapt). nu este prima data cand imi intarzie menstruatia.va multumesc! signof10
P.S.: acum 2 luni am luat escapelle,si imi venise dupa o saptamana imediat,si in mai mi'a venit exact la data precisa,numai acum vad ca intarzie :-<

Ultima oara a fost editat de mki (2009-06-16 15:40:30)

Offline

 



#477 2009-06-16 16:46:58

irinusha
Membru
Inregistrat: 2009-06-16
Mesaje: 4

Re: Intarziere menstruatie

buna. sunt noua aici pe formu. am si eu o intrebare, va rog sa-mi raspundeti. pana in februarie am luat AC si apoi le-am intrerupt (am luat aproape un an). dupa ce nu le-am mai luat, imi venea cilcu normal, doar ca erau luni in care imi intarzia 2 zile sau erau luni in care imi venea cu 2 zile inainte. ultimul contact l-am avut pe 9 iunie si am facut fara prezervativ, dar nu si-a dat drumu in mine. problema e k dupa ce mi-a trecut ciclu, in luna mai, am luat un tratament pt candida, ovule CLOTRIMAZOL si crema tot CLOTRIMAZOL. ar fi posibil sa-mi intarzie acum ciclul din cauza acestui tratament? in luna mai mi-a venit pe 13.... neutral

Ultima oara a fost editat de irinusha (2009-06-16 16:53:31)

Offline

 

#478 2009-06-17 11:25:58

mki
New member
Inregistrat: 2009-06-16
Mesaje: 6

Re: Intarziere menstruatie

oare nu ne raspunde nimeni?  grater

Ultima oara a fost editat de mki (2009-06-17 11:26:32)

Offline

 

#479 2009-06-17 11:53:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Intarziere menstruatie

mki a scris:

buna,am si eu o problema.acum 2 saptamani am fost la un control ginecologic unde m'a diagnosticat cu vaginita mixta si candida,am urmat un tratament cu ovule preparate dupa antibiograma si ciprofloxacin si flucovim.dupa ce terminasem tratamentul trebuia sa imi vina ciclul menstrual,dar in acea saptaman dupa sfarsitul tratamentului am avut contact sexual neprotejat fara ejaculare in vagin.ciclul trebuia sa imi vina acum 3 zile.oare sa fie cauza intarzierii tratamentul de inainte? hmm simptome de sarcina nu am , nici macar sanii nu mi s'au intarit deloc,nici macar pt menstruatie.si am putine dureri de spate si ovare..si o scurgere pastoasa alba , oare sa fie de la ovulele preparate? :-/
si am senzatia aia de obicei atunci cand trebuie sa vina menstruatia,dureri si tot tacamul lol numai sanii fac exceptie care sunt moi de cand mi'am reluat viata sexuala dupa un an jumatate,ma gandesc sa nu fie si asta o cauza a simptomelor sanilor(pe care nu le am de fapt). nu este prima data cand imi intarzie menstruatia.va multumesc! signof10
P.S.: acum 2 luni am luat escapelle,si imi venise dupa o saptamana imediat,si in mai mi'a venit exact la data precisa,numai acum vad ca intarzie :-<

sincer nu inteleg de ce te ingrijorezi
spui ca nu e prima oara cind iti intirzie menstra..asadar care e motivul de stres?
nu cauta intr-un tratament necesar motive de panica, pentru ca nu-s
ai rabdarew, zi merci ca nu te dor sinii si va veni si menstra


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#480 2009-06-17 13:13:08

mki
New member
Inregistrat: 2009-06-16
Mesaje: 6

Re: Intarziere menstruatie

multumesc doctoressa.ma gandeam la contactul neprotejat care l'am avut si de asta.multumesc.calculasem gresit si data pe care trebuia sa vina menstra si trebuia sa vina azi.mai astept putin.multumesc! smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2009-06-17 13:30:10

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

irinusha a scris:

buna. sunt noua aici pe formu. am si eu o intrebare, va rog sa-mi raspundeti. pana in februarie am luat AC si apoi le-am intrerupt (am luat aproape un an). dupa ce nu le-am mai luat, imi venea cilcu normal, doar ca erau luni in care imi intarzia 2 zile sau erau luni in care imi venea cu 2 zile inainte. ultimul contact l-am avut pe 9 iunie si am facut fara prezervativ, dar nu si-a dat drumu in mine. problema e k dupa ce mi-a trecut ciclu, in luna mai, am luat un tratament pt candida, ovule CLOTRIMAZOL si crema tot CLOTRIMAZOL. ar fi posibil sa-mi intarzie acum ciclul din cauza acestui tratament? in luna mai mi-a venit pe 13.... neutral

nu cred ca clotrimazolul intarzie menstruatia... fa un test de sarcina la 3 saptamani de la contactul acela sau la 7 zile de intarziere a menstruatiei

Offline

 

#482 2009-06-17 16:25:09

irinusha
Membru
Inregistrat: 2009-06-16
Mesaje: 4

Re: Intarziere menstruatie

S-a rezolvat. cam la un sfert de ora dupa ce v-am cerut ieri sfatul, mi-au venit problemele:) deci, cred k din cauza ovulelor am avut o mica dereglare! multumesc oricum pentru sfat!

Offline

 

#483 2009-06-17 19:55:35

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Intarziere menstruatie

Data: 15-06-2009, ora 21:49
salut! am si eu o problema. am luat contraceptive timp de 3 ani cu pauze de 2 luni la fiecare 10 luni (cum mi-a spus medicul) in ianuarie 2009 am facut pauza timp de 2 luni(si nu am avut deloc relatii). prima luna cilcul mi-a venit normal in a doua luna am avut intarziere si pana ca sa-mi vina cilcu am avut relatie o singura data neprotejata insa el nu a ejaculat in mine..m-am speriat si am baut postinor. apoi am fost la medic el mi-a spus sa mai astept,caci postinoru intarzie ciclu..apoi oricum nu mi-a venit si kand am fost la medic am facut ecografie si sarcina nu aveam dar nici semne se aparitei a ciclului.medicul mi-a prescris niste pastile (dyufaston) pt ca sa-mi provoace ciclul, trebuia sa le consum 10 zile(pana ka sami vina ciclu), insa mi-a venit in 2 zile dupa ce am baut primele 3 pastile. la fel doctorita mi-a spus sa iau contraceptive inca 2 luni ca sa reglez ciclu. au trecut 2 luni si deja m-am oprit din pastile. in luna mai ciclul mi-a intarziat 2 zile dar a venit,iar acuma la a doua luna fara contraceptive nu vine..panacand am o intarziere de 3 zile. in aceasta luna am avut de 2 ori relatie, dar protejata (prezervativ). pe langa aceasta mi-a parut o candidoza (o am de 2 zile). sunt acum in germania si nu ma pot duce la ginecologul meu, insa m-am inscris aici la medic dar mai am o sapt de asteptat. pt candidoza (mi-a spus o prietena care a avut) pana sa vin la medic fac bai cu sare o data pe zi. imi fac griji de menstrutie...cat maxim poate sa intarzie?poate intarzia din cauza la candidoza?E posibils a fiu insarcinata, am facut doar cu prezervativ de 2 ori, si o data a fost un fel de peetting adika doar ne-am atins dar el nu a ejaculat. va rog mult mult de tot sa-mi raspundeti.nu prezint simptome de sarcina..ma dor putin sfarcurile da' ma gandesc ca e din cauza ciclului ce trebuie sa vina..in rest nu am somnolenta, oboseala, greturi, ameteli ce ar putea fi simptome de sarcina!astept raspunsul dvoastra! va multumesc anticipat!!!

Offline

 

#484 2009-06-17 21:26:06

ralwca
New member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 41

Re: Intarziere menstruatie

buna fetele. as dorii sa stiu si eu de ce ma doare burta dupa contactul sexual? va rog mult ajutatima sau macar spunetimi daca ati mai auzit asa ceva si din ce cauza este? astept raspunsul vostru cat mai repede posibil

Offline

 

#485 2009-06-17 22:43:24

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Intarziere menstruatie

salut ralwca...pai nu sunt sigura daca te-am inteles...eu la inceputul vietii sexuale simteam si eu asa ca o durere dupa sex a abdomenului..dar aceatsa durere era diferita de cea a burtii..parca aveam impresia ca simt durere inautru..intrun anumit loc..dar peste 5 10 mine ea trecea..si mai atrziu ingenral nuu am mai avuto...stiu ca nu team ajutat dar am vrut sami spun parerea si experienta...succes!

Offline

 

#486 2009-06-17 23:20:36

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Intarziere menstruatie

pt alina_2000: nu situ ce fel de pastile ei tu..dar eu stiu ca daca teai intrurpt si nu mai iai ac cand incepi urmatoarele trebuie ca l ainceput..adica din prima zi de menstruatie sa iai cate  o pastila..ma gandesc ca daca ai facut pauza si le-ai reluat asa pur si simplu..cred ca tiai amanat menstruatia si deja va veni luna viitoare sau poate ar fi trebuit sa mai astepti..cred ca daca nu iti vine in vreo saptamana maxim doua ar fi bine sa mergi la medic...succese

Offline

 

#487 2009-06-17 23:21:51

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Intarziere menstruatie

doamna doctoreasa si fetele..va rog ajutati-ma cumva cu problema mea..o mai postezi odata: Data: 15-06-2009, ora 21:49
salut! am si eu o problema. am luat contraceptive timp de 3 ani cu pauze de 2 luni la fiecare 10 luni (cum mi-a spus medicul) in ianuarie 2009 am facut pauza timp de 2 luni(si nu am avut deloc relatii). prima luna cilcul mi-a venit normal in a doua luna am avut intarziere si pana ca sa-mi vina cilcu am avut relatie o singura data neprotejata insa el nu a ejaculat in mine..m-am speriat si am baut postinor. apoi am fost la medic el mi-a spus sa mai astept,caci postinoru intarzie ciclu..apoi oricum nu mi-a venit si kand am fost la medic am facut ecografie si sarcina nu aveam dar nici semne se aparitei a ciclului.medicul mi-a prescris niste pastile (dyufaston) pt ca sa-mi provoace ciclul, trebuia sa le consum 10 zile(pana ka sami vina ciclu), insa mi-a venit in 2 zile dupa ce am baut primele 3 pastile. la fel doctorita mi-a spus sa iau contraceptive inca 2 luni ca sa reglez ciclu. au trecut 2 luni si deja m-am oprit din pastile. in luna mai ciclul mi-a intarziat 2 zile dar a venit,iar acuma la a doua luna fara contraceptive nu vine..panacand am o intarziere de 3 zile. in aceasta luna am avut de 2 ori relatie, dar protejata (prezervativ). pe langa aceasta mi-a parut o candidoza (o am de 2 zile). sunt acum in germania si nu ma pot duce la ginecologul meu, insa m-am inscris aici la medic dar mai am o sapt de asteptat. pt candidoza (mi-a spus o prietena care a avut) pana sa vin la medic fac bai cu sare o data pe zi. imi fac griji de menstrutie...cat maxim poate sa intarzie?poate intarzia din cauza la candidoza?E posibils a fiu insarcinata, am facut doar cu prezervativ de 2 ori, si o data a fost un fel de peetting adika doar ne-am atins dar el nu a ejaculat. va rog mult mult de tot sa-mi raspundeti.nu prezint simptome de sarcina..ma dor putin sfarcurile da' ma gandesc ca e din cauza ciclului ce trebuie sa vina..in rest nu am somnolenta, oboseala, greturi, ameteli ce ar putea fi simptome de sarcina!astept raspunsul dvoastra! va multumesc anticipat!!!

Offline

 

#488 2009-06-17 23:35:11

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Intarziere menstruatie

aa..daca nu leai intrerupt nu stiu cu ce sa te ajut...cand ai inceput sa iai antibiotice trebuia sa vezi daca poti sa le iai cu ac..caci daca medicamentele nu se pot combina cred ca ac nu siau facut effectu pe parcursul tratamentului...atunci mai bine mergi la ginecolog....eu asa as face...lipsa menstrei poate fi din cauza antibioticilor dar si ar fi o posibilitate de sarcina...nu vreau sa te sperii nu sunt expert e o simpla parere si concluzie care am traso din ceea ce ai scris si din ce stiu eu..succes

Offline

 

#489 2009-06-18 09:45:01

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

taniusha, in primul rand nu te mai repeta. ai citit regulamentul? pui intrebarea si astepti cu rabdare raspunsul.... menstruatia poate sa intarzie din cauza unei dereglari, din cauza stresului sau pur si simplu nu ai un ciclu regulat...daca intarzie mai mult de 7 zile fa un test de sarcina. candida aceea trebuie neaparat tratata.

alina_2000 menstruatia poate sa apara in oricare din cele 7 zile de pauza. daca te-ai protejat corect pe perioada tratamentului cu antibiotice si 7 zile dupa aceea nu ai de ce sa-ti faci griji.

Offline

 

#490 2009-06-18 11:06:07

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Intarziere menstruatie

camysh: oopss..nu am citit chestia asta in regulament...merci ca miai spus lol de candida..stiu ca trebuie tratata..mam inscris la ginecolog pr 22 iunie, era cea mai apropiata data.de menstruatie nu situ ce sa spun..3 ani in urma pana la ac ea era regulata nu aveam probleme, si stres foarte mare am avut aceasta luna, stiu ca e posibil sa influenteze menstra, insa alte dati cand ma stresam nu aveam asa probleme, de aceea imi fac griji...mai astept putin...merci mult ca miai raspuns rotfl

Offline

 

#491 2009-06-18 13:36:36

Dr33a
Membru
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 1

Re: Intarziere menstruatie

Buna as vrea sa va intre si eu ceva....Gynofort poate fi o cauza a intarzierii menstruatiei???....tin sa precizez ca nu am nicio simptoma doar putine dureri uneori ca si cum ar trebui sa-mi vina...si nah o scurgere albicioasa...care e de obicei...trebuia sa-mi vina  pe 15 si azi e in 18...imi poate spune care ar putea fi cauza????

Offline

 

#492 2009-06-18 20:25:35

alina_2000
New member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 59

Re: Intarziere menstruatie

nu cred k ar fi o cauza si eu am folosit si mie mi'a venit normal,dar cine stie:-??

Offline

 

#493 2009-06-19 20:36:14

taniusha
Full member
Inregistrat: 2009-06-17
Mesaje: 275

Re: Intarziere menstruatie

hey...ne raspunde cineva? sad

Offline

 

#494 2009-06-19 22:05:12

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Intarziere menstruatie

tratamentul nu are nici o legatura cu intarzierea...


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.