homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere menstruatie-27


#495 2009-06-22 21:27:16

dacian
Membru
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

Buna. Am revenit pe site cu cateva intrebari legate de problema de data trecuta " As avea si eu o intrebare  . Cu cateva zile in urma am facut sex anal neprotejat cu prietena , si am ejaculat inauntru ...(fund)...bun...ea era la ciclu a 2-3 zi este posibil sa ramana insarcinata daca dupa act sa zicem a curs in jos spre vagin si ea sa spalat si si-a introdus putin degetele inauntru. Inainte sa se curete cu apa a stat putin pe wc ca sa curga ce mai are de curs si sa sters. As aprecia daca mi-ati raspunde la intrebare  numa ca tot ce am scris nu are semn de intrebare , dar va prindeti voi ce am vrut sa zic. Multumesc frumos." cam asta era mesaju.
  Bun acuma dupa 2 luni nu am mai avut contact cu ea fizic este plecata din tara, prima luna dupa act ciclul a fost normal adica ii venea tot in 19 acuma a 2 a luna se pare ca ciclul ii intarzie are deja 5 zile de cand nu ia venit . Ea de atunci a inceput lucrul ca si la orice lucru ai parte de stre si oboseala . intrebarea ii urmatoarea dupa tot ce v-am explicat ar trebui sa ne alarmam ? Se poate sa se fi intamplat ceva de ii intarzie ...sau sa fie doar de la stres?

Offline

 



#496 2009-06-22 22:08:18

persifona
Vizitator

Re: Intarziere menstruatie

Cu atat mai mult cu cat era in a a doua sau a treia zi de ciclu, sansele sunt inexistente. Probabil altii sunt factorii intarzierii.

 

#497 2009-06-24 23:34:24

din
Membru
Inregistrat: 2009-06-24
Mesaje: 1

Re: Intarziere menstruatie

buna fetelor sper sa ma ajuti si pe mine cu un sfat caci sunt foarte speriata
dupa 2 ani de luat anticonceptionale, le-am intrerupt din cauza aparitiei unui nodul la san
le-am intrerupt pe 26 aprilie si mi-a venit normal ciclul...insa dupa aceea am avut un contact neprotejat cu iubitul dupa care am luat pastila de a 2a zi si alte 3 contacte protejate..dupa putin timp 2 3 saptamani, mi-a venit ciclul insa nu normal ci doar 2 3 zile, in conditiile in care imi venea cel putin 5 zile...acum dupa 1 luna jum nu mi-a mai venit.
am facut test de sarcina si a iesit negativ, insa dupa am avut un contact neprotejat si a ejaculat la iesire.
mi-e foarte frica..a trecut doar o zi, stiu k e prea devreme sa fac un test de sarcina, insa prea tarziu k sa mai iau pastila de a 2a zi..nush ce sa fac:(
nu stiu daca am fost coerenta, dar sper sa intelegeti ce am vrut sa zic si sa ma ajutati cu un sfat. multumesc mult!

Offline

 

#498 2009-06-24 23:47:09

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

sangerarea aceea de 2-3 zile a fost indusa de postinor...
menstruatia intarzie acum probabil tot din cauza postinorului.
nu e tarziu sa iei postinor daca nu au trecut 72 de ore, dar e prea devreme dupa cel de data trecute. postinor se ia MAXIM o doza la 6 luni...
folositi prezervativul sau alta metoda de contraceptie daca nu mai poti lua anticonceptionale... nu te mai juca asa cu organismul tau...

Offline

 

#499 2009-06-24 23:54:24

V's bunny
Full member
Inregistrat: 2009-05-03
Mesaje: 618

Re: Intarziere menstruatie

Ai mai putea lua pastila de urgenta, s poate lua in 72 d ore d la contact. Apoi astepti sa treaca fie 3 sapt de la contactul cu risc, fie 7 zile de intarziere a menstrei (daca se intampla) si sa faci un test de sarcina. Sfatul ar fi sa apelezi la o alta metoda contraceptiva eficienta si sa eviti astfel de situatii fiindca nu prea e de joaca.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2009-07-31 11:35:43

barbieblue
New member
Inregistrat: 2009-07-31
Mesaje: 5

Re: Intarziere menstruatie

buna...sunt disperata, nu shtiu cu cine sa vorbesc...mi-am inceput viatza sexuala acum 4 luni,la o varsta foarte frageda (15 ani)...nu aveam o menstruatzie prea regulata inainte...si nici dupa inceperea vietii sexuale, dar luna lui mai pe 21 si luna lui iunie tot pe 21 mi-a venit...deci ma asteptam ca sh luna asta sa-mi vina cu aproximatie tot pe 21, dar asta nu s-a intamplat suntem in 31 iulie si inca nimic...pe 22 mi-am facut un test de sarcina..si negativ din fericire, astazi 31 iulie, mi-am mai facut un test si la fel negativ...deci deduc ca nu sunt insarcinata, dar acum imi este frica sa nu am alte probleme..mi-a intarziat aproximativ 10 zile...ar trebui sa-mi fac griji??...ce simtome ar trebui sa ma ingrijoreze?? nu as vrea sa afle paritzii k mi-am inceput deja viatza sexuala de aceea am apelat la voi..sper sa ma ajutatzi:)...

                      va multumes anticipat!

Offline

 

#501 2009-07-31 11:46:24

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

barbieblue ti-am raspuns deja la primul topic la care ai intrebat...
ai warn pt postare multipla. citeste te rog regulamentul si respecta-l.

Offline

 

#502 2009-08-04 09:49:24

seraphime
Membru
Inregistrat: 2009-08-04
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

buna....am si eu o problema...sper k puteti sa ma ajutati
in mod normal ciclul imi vine in mod regulat(din ziua 1 pana in ziua 1 are km 35 zile)....dar acum am o problema...acum aproximativ o saptamana am inceput sa am dureri abdominale(specifice menstuatie) dar "scurgeri" am avut o cantitate foarte mik(culoare normala) acum cateva zile....imi momentul d fatza ink am dureri si nu stiu dak sa imi fac griji...
multumesc anticipat

Offline

 

#503 2009-08-04 09:50:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Intarziere menstruatie

ai avut contacte neprotejate ? daca da, la o saptamana de intarziere poti face deja un test de sarcina

Offline

 

#504 2009-08-04 11:15:22

seraphime
Membru
Inregistrat: 2009-08-04
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

am avut dupa ce au inceput durerile...da nu a ejaculat

Offline

 

#505 2009-08-06 22:55:50

Papusheee
Membru
Inregistrat: 2009-08-06
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

in ult luna am facut sex neprotejat cu iubitu meu dar nu a ejaculat in mn. am un c.m. de 28 de zile dar luna asta mi-a intarziat 4 zile. am facut 2 teste de sarcina si ambele sunt negative. am simptome ca si cum ar trebui sa imi vina. dar totusi nu vine:(. acu vreo 3 luni am luat timp de o luna ac dar menstruatia tot regulat mi-a venit. sa fie oare o dereglare din cauza lor tocmai acum? ajutati-ma va rog:(

Offline

 

#506 2009-08-06 23:15:52

OmniaVincitAmor
Insomniac member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 6698

Re: Intarziere menstruatie

fa un test la 3 saptamani de la contact, sau la o saptamana de intarziere a ciclului. altfel nu e concludent.

Offline

 

#507 2009-08-08 00:36:35

jardelices
Membru
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 3

Re: Intarziere menstruatie

Buna tuturor
voi rezuma cat se poate de scurt problema mea, in speranta ca se va gasi cineva care sa-mi dea un sfat smile
am inceput acum 3 luni si jumatate la sfatul medicului ginecolog si medicului de planning sa iau Mercilon (am avut in trecut "neintelegeri" cu Yasmin si cu Milligest), dupa o lunga perioada de folosit prezervativul ca singura metoda contraceptiva. La prima folie totul a fost ok, la a doua folie totul a fost ok, la a treia folie am avut spotting si dureri usoare undeva pe la jumatatea c.m. iar in timpul pauzei de 8 zile (dupa a 3-a folie) nu mi-a venit deloc ciclul.

Am avut parte de o perioada stresanta e adevarat, dar la mine toate perioadele sunt egal de stresante, de aceea am exclus stresul ca factor declansator al intarzierii ciclului. Au trecut aproape 2 saptamani de intarziere si tot nimic, in afara de niste crampe dureroase asemanatoare durerilor menstruale acum vreo 2-3 zile.

Mai trebuie sa adaug faptul ca, intrucat pe data la care ar fi trebuit sa incep a 4-a folie nu eram in tara, si undeva unde nici nu aveam posibilitatea de a-mi procura Mercilon, nu am mai luat ac. Cum fac ca sa le incep din nou acum? Numar 28 zile de cand ar fi trebuit sa le iau? Si daca nu imi vine ciclul?
Exclud posibilitatea unei sarcini, caci am avut un singur contact luna trecuta, si in momentul acela eram on the pill.
Va rog, as aprecia tare un sfat, sau ce ati facut daca ati fost intr-o situatie similara.

Offline

 

#508 2009-08-08 08:11:05

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

stai putin ca nu inteleg... tu faci pauza de 8 zile in loc de 7???
deci se face pauza 7 zile si in a 8-a se incepe folia noua..
daca tu faceai pauza 8 zile si in a 9 incepeai o alta folie, iar acel contact de care zici a avut loc inainte sa inghiti 7 pastile de pe folie, exista risc de sarcina...
nu incepe alta folie pana nu excluzi posibilitatea unei sarcini si rezolvi problema cu menstruatia.

Offline

 

#509 2009-08-08 08:22:11

jardelices
Membru
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 3

Re: Intarziere menstruatie

Buna si multumesc pentru raspuns smile
Nu, fac pauza 7 zile, mi-a scapat, (gandindu-ma la faptul ca o luam a 8-a zi)- cand am scris. am urmat instructiunile fara sa intarzii macar 30' la administrarea pastilei.  pai, banuiesc ca numai o programare efectiva la medic ma poate ajuta, asa ca.. mda... multumesc din nou

Offline

 

#510 2009-08-08 08:41:29

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intarziere menstruatie

daca le-ai luat corect nu are cum sa fie sarcina. e mai probabil o dereglare
asa ca da, cel mai bine e sa mergi la medic.

Offline

 

#511 2009-08-08 11:34:02

illys
Membru
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

Buna ziua. Am si eu o nelamurire. Ciclul meu este neregulat si deja mi-a intarziat 11 zile. Peste 2 zile plec in concediu si stiu ca trebuie sa-mi vina in orice moment. Am tot cautat o solutie sa pot amana si am inteles ca cel mai sigur este sa iau anticonceptionale. Nu am mai luat pana acum si vreau sa stiu daca intr-adevar ma ajuta cu ceva daca incep sa iau, daca imi amana menstruatia pana la terminarea unei folii.

Multumesc anicipat. O zi buna!

Offline

 

#512 2009-08-08 11:46:42

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: Intarziere menstruatie

Daca ti-a intatziat deja 11 zile si nu iti faci griji pt o eventuala sarcina, poti lua anticonceptionale, dar nu de capul tau. Mergi la cabinetul de planning sa ti le prescrie.
Nu cred k mai poti amana menstra luna asta, daca ea poate aparea in orice moment...


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#513 2009-08-08 11:50:52

illys
Membru
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 2

Re: Intarziere menstruatie

Multumes mult pentru rapuns. Asta vroiam sa stiu, daca luand anticonceptionale pot amana menstruatia pentru ca apoi sa merg la medic sa-mi spuna ce sa iau. Dar daca oricum nu ma ajuta... nu mai are rost sa iau. Merci

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.