homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vreau sa slabesc- 10-125


#2357 2013-08-25 23:00:48

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Vreau sa slabesc- 10

iti multumesc pentru raspuns! mi se pare relativ usoara, adica oricum cred ca e mult mai usoara decat dukan.

am o nelamurire insa, am observat ca in fiecare zi din cele 3, respectiv proteine, amidon si carbohidrati se mananca si legume, adica sunt un fel de combinatii... e ok? si daca fac de ex salata de rosii CU castraveti are ceva? adica daca combin legumele...
si inca un lucru... daca mananc de exemplu piept de pui, mai este voie sa mananc si un carnat? am dat un exemplu la intamplare, daca ma poti lamuri, te rog mult.
in locul zilei in care se bea doar apa, ce ai mancat? ca am inteles ca tu nu ai tinut-o..
multumesc puss

Ultima oara a fost editat de pinkyutza (2013-08-25 23:05:05)

Offline

 



#2358 2013-08-26 08:20:54

princ3s
Full member
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 378

Re: Vreau sa slabesc- 10

princ3s a scris:

pinkyutza a scris:

iti multumesc pentru raspuns! mi se pare relativ usoara, adica oricum cred ca e mult mai usoara decat dukan.

am o nelamurire insa, am observat ca in fiecare zi din cele 3, respectiv proteine, amidon si carbohidrati se mananca si legume, adica sunt un fel de combinatii... e ok? si daca fac de ex salata de rosii CU castraveti are ceva? adica daca combin legumele...
si inca un lucru... daca mananc de exemplu piept de pui, mai este voie sa mananc si un carnat? am dat un exemplu la intamplare, daca ma poti lamuri, te rog mult.
in locul zilei in care se bea doar apa, ce ai mancat? ca am inteles ca tu nu ai tinut-o..
multumesc puss

Buna dimineata  par   de exemplu in ziua de PROTEINE poti manca orice fel de carne porc+pui ,pui + vita ,carne sa fie, DOAR ca nu mananci carne si oua sau oua si branza, apoi ai asa sa zicem astazi mananc tocanita de pui si am pofta si de carnat fript;este oki sa COMBINI,  langa pot manca in salata din legumele PERMISE ZILNIC- rosii,ceapa,ardei,castraveti,varza,salata verde,ceapa verde,ridichii, MURATURI -gogonele,castrvaeti murati,gogosari,salata de vinete etc.
In fiecare zi poti manca legume DOAR cele permise zilnic + ce ai in ziua respectiva- la Amidon mananci orez,fasole etc + salata din legumele alea permise zilnic (neutre)
Eu astazi spre exemplu  sunt la CARBOHIDRATI - o sa mananc pepene dimineata, la pranz o sa-mi coc ardei si fac tocanita (legume permise/neutre) adica dovlecel,rosii,ceapa,ardei,morcovi , o sa coc si cateva vinete sa fac cu ceapa,o sa mananc cu mai multa paine decat de obicei sa tin loculor pastelor,pizza (eu nu ma omor dupa paste pe care ar trebuii sa le fac cu legumele permise zilnic ); iar la cina o sa fac clatite cu dulceeeata  happy
Am mers continuat cu zilele normale  chicot ca si cand nu ar exista  happydance
Daca mai ai intrebari cu MARE DRAG  par

Ultima oara a fost editat de princ3s (2013-08-26 08:22:31)


hjarta Eu m-am nascut sa te iubesc ! hjarta
gravida 14+

Offline

 

#2359 2013-08-26 10:17:56

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Vreau sa slabesc- 10

wow, poti manca si dulce si paine? big_smile
aham... si tu mananci azi de ex tocanita cu cartofi? si salata de legume? la cina nu trebuie sa mananci ce mananci la pranz? sau tu deja ai terminat si doar te mentii?

Offline

 

#2360 2013-08-26 10:20:58

bebemic11
New member
Inregistrat: 2012-11-02
Mesaje: 24

Re: Vreau sa slabesc- 10

pinky,da-mi voie sa te intreb de ce consideri ca dukan e mai greu de tinut..uitem eu tin dukan de 3 luni  si nu mi se pare nimic dificil,de azi intru la consolidare,pap orice doresc,legume ,carne,lactate,fara sa le combin nu stiu cum si nu stiu cu ce,nu numar calorii,nu nimic...ba mai mult,am invatat sa am 3 mese si poate 2 gustari,pe care le iau la o ora cat de cat fixa,lucru pe car einainte nu il faceam deloc,am invatat sa beau multa apa...eu personal nu vad nimic dificil in asta...

Offline

 

#2361 2013-08-26 10:37:13

princ3s
Full member
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 378

Re: Vreau sa slabesc- 10

pinkyutza a scris:

wow, poti manca si dulce si paine? big_smile
aham... si tu mananci azi de ex tocanita cu cartofi? si salata de legume? la cina nu trebuie sa mananci ce mananci la pranz? sau tu deja ai terminat si doar te mentii?

dap si dulce si painica
Astazi mananc diferit cina deoarece este ziua de CARBOHIDRATI unde la cina in ziua asta ai obligatoriu dulce  happydance  happydance
Asa ca-mi fac cum spuneam o mancarica din legume permise zilnic adica- dovlecei,rosii,ceapa,ardei,morcov ,coc ardei ii scot in otet si mananc cu vreo 4-5 felii de painica

Mentinere am tinut doar 2 saptamani pentru ca mai am de dat jos vreo 4-5 kg , acum sunt iar la regimul normal de mai sus  par


hjarta Eu m-am nascut sa te iubesc ! hjarta
gravida 14+

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2362 2013-08-26 10:41:47

princ3s
Full member
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 378

Re: Vreau sa slabesc- 10

bebemic11 a scris:

pinky,da-mi voie sa te intreb de ce consideri ca dukan e mai greu de tinut..uitem eu tin dukan de 3 luni  si nu mi se pare nimic dificil,de azi intru la consolidare,pap orice doresc,legume ,carne,lactate,fara sa le combin nu stiu cum si nu stiu cu ce,nu numar calorii,nu nimic...ba mai mult,am invatat sa am 3 mese si poate 2 gustari,pe care le iau la o ora cat de cat fixa,lucru pe car einainte nu il faceam deloc,am invatat sa beau multa apa...eu personal nu vad nimic dificil in asta...

Poate i se  pare mai greu de tinut   cu  perioadele  lui atac ,consolidare ,mentinere sau cum mai era..si eu initial m-am gandit sa tin DUKAN doar ca nu mi s-a parut usor de tinut pentru mine  sa nu mananc  in perioada de atac  cred, legume deloc, mai ales acum cand au un guuust sau fructe. De asta ma gandeam ca pentru restul fetelor sa-si gaseasca un regim in care sa se regaseasca si NU PASTILE si eu am prietene care tin Dukan lor li s-a parut apropiat de modul in care mancau zilnic .Eu am ajuns sa ma ingras pentru ca faceam prostia de a manca o sg data pe zi, ca asa voi slabii...


hjarta Eu m-am nascut sa te iubesc ! hjarta
gravida 14+

Offline

 

#2363 2013-08-26 10:43:22

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Vreau sa slabesc- 10

wow big_smile ce tare
Am sa ma apuc s-o tin si eu big_smile tu in a cat-a zi esti?

bebemic, mi se pare mai usoara decat dieta dukan, deoarece ai voie sa mananci mai multe genuri de manacare, decat la cealalta si la dukan in prima saptamana n-ai voie decat proteine, ceea ce mi se pare enorm de mult... pot sa te intreb cat ai slabit in 3 luni cu dukan?

Offline

 

#2364 2013-08-26 10:51:44

bebemic11
New member
Inregistrat: 2012-11-02
Mesaje: 24

Re: Vreau sa slabesc- 10

atacul ,in cazul meu a durat 3 zle,pt ca atat mi se recomandase cand a facut un test inainte de dieta..apoi a urmat croaziera pana ieri,de azi consolidare,in astea 3 luni ,am slabit 12 kg,in care am mancat oricat am dorit,pana si prajituri facute de mine,bineintles,inghetata si de de toate,...da a,,au fost si momnete cand am papat pepene ,nectarine,si uite ca mie ,la organsimul meu nu mi-a afectat procesul de slabire....si am mancat orice feluri d emancare ,in orice mod am dorit...dukan nu inseamna carne fiarta...am facut de toate,tocanite,ghivece,salata cu mioneza ,mici....etc...de ex,azi la pranz  doresc s afac  ciuperci umplute,si cred o ciorbita de perisoare...

Offline

 

#2365 2013-08-26 10:55:42

princ3s
Full member
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 378

Re: Vreau sa slabesc- 10

pinkyutza a scris:

wow big_smile ce tare
Am sa ma apuc s-o tin si eu big_smile tu in a cat-a zi esti?

bebemic, mi se pare mai usoara decat dieta dukan, deoarece ai voie sa mananci mai multe genuri de manacare, decat la cealalta si la dukan in prima saptamana n-ai voie decat proteine, ceea ce mi se pare enorm de mult... pot sa te intreb cat ai slabit in 3 luni cu dukan?

Doamne ajuta pinky, daca vrei sa tinem amandoua ptr a`ti fi mai usor incepe de Miercuri cand vom fi amandoua la PROTEINE ,sau poti incepe cand vrei tu si  mai pui intrebari daca sunt nelamuriri  partydance
Referitor la a cata zi sunt..n-as putea spune exact ptr ca ieri la amidon am scapat pe langa  cartofii de la Mc si un dublu cheese  chicot  dar astazi am zi de carbohidrati fara abateri, cand mai ai mici scapari  continui ziele ca si cand nu ar fi fost vreo abatere   happy   cantarul astazi a fost  cumsecade mi-a aratat 61.400 , referitor la cantarit prima luna am slabit cel mai rpd vreo 7 kg, apoi  vreo 4-5 ,  happy


hjarta Eu m-am nascut sa te iubesc ! hjarta
gravida 14+

Offline

 

#2366 2013-08-26 14:07:26

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Vreau sa slabesc- 10

princess, incep de miercuri si tinem odata big_smile

Offline

 

#2367 2013-08-26 15:32:17

princ3s
Full member
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 378

Re: Vreau sa slabesc- 10

pinkyutza a scris:

princess, incep de miercuri si tinem odata big_smile

Doamne ajuta pinky  par , eu am mai scris ce am mancat si ziua la care eram in sectiunea "tot ce ati mancat astazi " parca  big_smile


hjarta Eu m-am nascut sa te iubesc ! hjarta
gravida 14+

Offline

 

#2368 2013-08-26 17:12:14

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Vreau sa slabesc- 10

da, am vazut... cred ca ma iau dupa tine... daca nu stiu ceva, iti trimit mail rotfl

Offline

 

#2369 2013-09-16 12:52:31

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Vreau sa slabesc- 10

Exista vreun supliment valid care sa fie adjuvant intr-o dieta? Nu caut ceva care sa faca minuni, dar tin o dieta si as vrea un supliment naturust care sa ma ajute pe langa dieta si sport. Sunt plafarele pline si mai toate mi se par ok din descriere, avand in vedere ca sunt plante. Pareri?


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#2370 2013-09-16 13:07:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vreau sa slabesc- 10

Pai depinde de ce anume vrei, suplimentele astea sunt de mai multe tipuri :
- laxative - nu mai e nevoie de descriere
- diuretice - daca cumva retii apa
- care reduc apetitul (in special pentru dulciuri - pe baza de crom)
- termogenice - pot fi destul de periculoase in functie de substantele pe care le contin, cele mai multe au cofeina
un supliment bun pentru arderea grasimilor e de exemplu CLA (se gaseste in Clarinol - dar atentie, concentratia e foarte mica), alaturi de alte grasimi sanatoase gen lecitina si Omega3
mai sunt aminoacizi cum e L-carnitine care functioneaza doar daca faci sport
uite aici mai multe : http://www.cristianmargarit.ro/2011/06/ … ru-slabire

Offline

 

#2371 2013-09-16 14:40:07

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Vreau sa slabesc- 10

heimdall a scris:

Pai depinde de ce anume vrei, suplimentele astea sunt de mai multe tipuri :
- laxative - nu mai e nevoie de descriere
- diuretice - daca cumva retii apa
- care reduc apetitul (in special pentru dulciuri - pe baza de crom)
- termogenice - pot fi destul de periculoase in functie de substantele pe care le contin, cele mai multe au cofeina
un supliment bun pentru arderea grasimilor e de exemplu CLA (se gaseste in Clarinol - dar atentie, concentratia e foarte mica), alaturi de alte grasimi sanatoase gen lecitina si Omega3
mai sunt aminoacizi cum e L-carnitine care functioneaza doar daca faci sport
uite aici mai multe : http://www.cristianmargarit.ro/2011/06/ … ru-slabire

termogenice sunt cele care ard grasimile?
overall - mi-e am teama sa iau suplimente de orice gen, desi am intrebat, acum am second thoughts  roll

A mai luat cineva asemenator?

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2013-09-16 14:44:22)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#2372 2013-09-16 14:41:46

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vreau sa slabesc- 10

da, dar cum ziceam, pot avea efecte secundare : cresterea pulsului si a tensiunii, pana la senzatii de genul atacurilor de panica

Offline

 

#2373 2013-09-16 14:53:15

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Vreau sa slabesc- 10

heimdall a scris:

da, dar cum ziceam, pot avea efecte secundare : cresterea pulsului si a tensiunii, pana la senzatii de genul atacurilor de panica

daca unele sunt pe baza de ceai verde nu pot lua direct un supliment cu ceai verde? decat sa cumpar formulele acelea?  huh


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#2374 2013-09-16 14:56:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vreau sa slabesc- 10

poti lua, da
eu am luat niste capsule cu ceai verde de la plafar la un moment dat si nu am observat niciun efect  nustiu

Offline

 

#2375 2013-09-16 17:17:52

vanilleeis
Hero member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 2906

Re: Vreau sa slabesc- 10

heimdall a scris:

- care reduc apetitul (in special pentru dulciuri - pe baza de crom)

poti sa dai un nume de supliment de asta? ce sa cer la farmacie/plafar? big_smile stiu ca am mai intrebat pe aici de ceva suplimente care sa inhibe pofta de mancare..
iar am o perioada de mancat haotic si de foame continua si deja incepe sa se vada la cantar..incerc s-o dau din nou pe chestii mai light, dar am o senzatie teribila de foame desi aveam perioade in care jumate din cantitatea asta de mancare imi ajungea lejer o zi intreaga..mi-am reobisnuit corpul cu mancare multaaa si nesanatoasa si chiar mi-ar prinde bine ceva care sa-mi mai potoleasca nevoia continua de rontaiala pana imi obisnuiesc la loc corpul cu mancare in cantitati decente si cu program de masa... bang


If you take it personal, that's ok! wink

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.