homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15-37


#685 2012-02-28 18:11:26

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

ok, multam, atunci sa se duca ...de nebune


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 



#686 2012-02-28 18:14:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

blueeyes a scris:

katami a scris:

eu ma ref la altceva... ai mei chiar ne dau, ba ne baga si pe gat (ii zic e 20 de ori ca n-am nevoie de ceva si ei tot aduc bang ). dar CE AS AVEA NEVOIE, nitica liniste/lasare in pace/respect fata de parerile mele... cucu neutral asa ca sorry, da' pt mine faptul ca ne umplu de mancare pe care nici n-o vrem, asezonata cu un dispret de ala de tipu "ati muri de foame fara noi"... doesn't feel like much help sad

La noi e si mai rau, ca nici nu ne dau nimic  lol  David nu a vazut nici macar un ban sau macar un body dat de bunicii lui. Pe principiul ca oricum nu intelege de la cine a primit  disperat  Adica mai pe romaneste, din orgoliu - nu primesti nimic, pana nu stii de la care bunici ai primit, ca nu cumva sa crezi ca ti-au dat scarbele de la tara/de la oras, dupa caz  bang

rotfl2) ii bun tummenupp

mai, n-am cum sa va posvestesc in ce stil se da in fam mea... se da, nu zic, se da di suflet, dar... cu acea auto-importanta (nu stiu cum sa-i zic altfel), incat... ti se face greata de luat. Nu o data am avut conversatii de tipul "vrei... (nu apuca sa zica ce)" eu: "NU!" lol sau refuz chiar daca am nevie de chestia aia. e reactie din interior, nu ceva gandit, organic. in schimb daca ii rog sa nu-i dea lui cris ceva, apoi in secunda in care ma uit, cu aia e in gura bang in ziua in care am venit cu rezultatele de la analize, mama ma intreba senina daca nu-i dau si lui "o bucatiiicaaaa" de paine cu unt neutral si terminasem de povetit cu alergia de nici 10 min neutral si NU is tampiti, doar se fac ca nu pricep neutral sau, intr-o seara, conversatie:
"ce ii faci copilului de mancare? a am niste pulpe de pui"
io: "nu, nu-i dau carne seara, ii ajunge aia de la pranz"
ea: "ok, atunci niste paste, ca am o SUPA buuuna?" (no, spa aia tot carne ii)
eu: ti-am spus ca nu, u-i dau carne seara
1 minut de gandire, apoi: "sa nu-i fac eu un pilaf?" bang
si am intrwebat-o daca prin pilaf intelege orez fiert in apa cu sare si daca ea crede ca un copil ar manca asta... sau daca ea ar manca. si raspunsul, balbait: "nuu, ziceam de zeama de CARNE, am si o aripa buuuna gata fiarta" bang

ei, ori cand treaba asta se repeta de 100 de ori pe zi.. si de inca 100 ti gasesti copchilu cu intestin iritabil infundat cu "2 biscuitei" sau "un coltisor de paine", cand ABIA,d e jum de ora, terminase de mancat, si pt digestia lui e ESENTIAL sa aiba niste pauze, ca si asa e varza bang atunci, cel putin io, incep sas-mi pierd rabdarea si sa fiu FOARTE rea cu ea neutral as intelege daca ar avea 4 clase si, saraca, n-ar duce-o capu'. da' ii ditai prof univ, doar ca si orgoliul e cat ea si nu accepta ca poate avea un nepot "imperfect" in vreun fel... sau cu vreo problema de sanatate... ea tine sa se stie cu constiinta impacata (si laudata la comitetul de babe cu care vb) ca l-a infundat cu mancare indifernt de consecinte, indiferent ca LANGA MINE va urla dup-aia, nu langa ea (la replica asta, vesnicul raspuns e ca "ea ar sta cu el si cand urla daca io l-as lasa" bang ). NU AI cu cine te intelege, nu ai grater

scuzati, gata... m-am descarcat si eu sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#687 2012-02-28 18:18:50

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Offf, katami supa Parca se tampesc oamenii, cu trecerea timpului. Pe bune, uneori ma gandesc ca poate is senili si nu isi dau seama ce le iese pe gura bang

Geo, multumesc pentru ca ti-ai impartasit experienta par Nu stiu inca ce decizie iau, azi sunt si obosita si frustrata si suparata, si nici de David nu-mi place azi, deci nu vreau sa ma pripesc.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#688 2012-02-28 18:19:57

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Fetele nu inteleg: de ce acceptati ce va dau ai vostri? Cand zic faze din astea precum ca muriti de foame etc? De ce mai discutati cu ei? De ce nu luati o pauza de intalniri, telefoane, discutii?

Stiu ca o sa imi dara multe dintre voi in cap ca parintii sunt parinti si alte din astea dar acum suntem si noi parinti, avem si noi limitele noastre si daca parintii nostri  nu pot intelege decat prin niste "metode radicale" (mentionate mai sus) de ce nu le folositi? Au orgolii si noi trebuie sa le intelegem? Pai daca inchidem ochii la fazele lor nu inseamna sa perpetuam felul lor de a fi?

Blue
nu cred ca mama ta te bulverseaza in legatura cu job-ul ci nu esti tu ft siura de ce sa faci. Mama ta te streseaza cu alte chestiuni si,ami ales, cu felul ei de-a fi atunci cand erai mica. La faza cu jobul nu a facut de alimenteze un fel de-ale ei de-a fi care nu este bun pt tine, care nu-ti place si care nu ti se pare logic. Stiu ca sperai sa spuna altceva dar cred ca stiai ca nu o va face.
Daca vrei sa faci ceva o vei face indiferent ca mama spune X sau Y, ca agreeaza sau nu cu tine!

Kata
mie daca mi-ar spune ai mei asa ceva ar fi jale. Si ei stiu asta caci am avut grija (si mai am) sa le arat ca nu sunt marioneta ci un om matur care are opiniile lui.

As mai vrea eu sa spun ceva dar daca mai traiesc pana deseara o voi face. Nu mai pot de atata tusit si rau si nu stiu cand o sa treaca viroza asta  bang


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#689 2012-02-28 18:51:14

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

flow, la noi e ca la nebuni lol mama incepe sa planga ca e inutila pe lume, tata pune bot... i-am efuzat si eu de nu stiu cate ori, i-am trimsi cu mancarea inapoi la ei acasa, taica-meu zicea s-o iau si s-o arunc dak nu-mi tre... nu stiu, ajunge(a)m la niste disutii de-alea... josnice.. de cele mai multe ori, cum zici, refuz, exact pe principiul tau, ca sa nu "incurajez" comortamentul asta. Dar nici asa nu-i "invat", nu la varsta lor.
Cat despre pauza... as lua-o cu tot dragul, dar nu pot de.... cris sad care e f atasat de ei, in special de tata.... si mi-e greu sa-i refuz cand cere de 10 ori pe zi sa mearga la "bicu". abia astept sa ina vara, sa-l mai tin muuult pe afara si s-o mai scurtam cu vizitele.

va las, ca tati si cris au plecat la... bicu sad doar ei, ca sa pot io sa-mi fac stocurile, ca e jale, a wrapurile clientilor trantite teanc in bucatarie, mi-e ca varsa cris ceva pe ele sau se urca matza.... deci fuuug sa-mi fac o debara frumoasa rotfl va pup si va multumesc!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#690 2012-02-28 19:28:32

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

blue... greu de luat o decizie.
cum am mai zis, daca ai cu cine sa il lasi pe bebe - cineva care sa aibe rabdare cu el, ca nu e prea usor sa stai ziua lunga cu un bebe de 1 an - ideea e sa te accepte sa ii dai sa pape, sa te accepte sa stai linga el sa faca nani. sa il plimbi, etc.
multmesc lui D-zeu ca Natiuka mea e nascuta inainte de 1 ian 2011, ca altfel era vai si amar de noi.
sa te ajute Dumnezeu sa iei cea mai buna decizie pentru David.
puss
cat depsre ajutor .. la noi vin cu diverse lucruri pentru cea mica, insa sunt adeptii lucrurilor ff ieftine ca deh copii le strica.
noi sa fim sanatosi, sa ma ajute cu fata daca o sa trebuiasca sa mai stea si cu ei ca altceva nu imi doresc.
puss

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2012-02-28 19:47:45)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#691 2012-02-28 19:29:22

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

vai kata citesc si zic ca povestesti de maica-mea lol exact asa e si ea stiu ca are cele mai bune intentii dar nu intelege de NU nici s-o pici cu ceara. Cu oamenii de genul asta e cel mai greu de "luptat" pentru ca ei in sinea lor cred ca fac ceva bun. Eu la mine in familie sunt bau-bau sau dupa spusele bunica-mii "nebuna de Alina" pentru ca ma enervez urlu zbier etc iar ei tot pe a lor o tin.
De exemplu: noi tinem dieta si ne ducem in vizita la bunicamea:
EA: Alex nu vrei o bucata de ... (aici variaza de la dulciuri si pana la mancare gatita, evident ceva ce clar nu avem voie sa mancam)
ALEX: Nu, sarumana, nu vreau
EA (catre mine): Hai ma Alina nu fi rea da-i voie sa manance macar o bucatica. lol

Spitalul 9 o sa fie cand o sa am un copil, pe mama sa zic ca o mai dresez desi sunt convinsa ca in prima secunda cand ma intorc cu spatele e plodu cu biscuitu-n gura, dar bunica-mea la 70 de ani nu mai poate fi schimbata, ea le stie pe ale ei


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#692 2012-02-28 19:37:12

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Em, ce am ?nțeles eu din ce ai scris tu e că al tău soț e sub papuc....tre să ceară voie la șefa să pape rotfl2 Tare bunică-ta....de unde i-o fi venit idea?


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#693 2012-02-28 19:54:36

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

buna fetelor...ma bucur asa mult cand apuc sa va citesc smile

blue, stiu ca e grea decizia pe care trebuie sa o iei, dar pe de alta parte mie brasovul nu mi se pare un oras mic si cred ca ai reusi sa iti gasesc un alt loc de munca. prietenul meu este in acelasi domeniu ca si tine si la ei in departament f mult timp nu au avut destul de multe persoane. in ultimele 3 luni au adus 4 persoane noi, acum cred ca sunt destui(nu vorbesc de CGS). nu trebuie sa te descurajezi ca nu o sa gasesti un alt loc de munca mai ales ca ai experienta. poate nu o sa ai un salariu f mare la inceput, dar in timp sigur o sa va descurcati. eu nu iti zic acum sa stai cu David acasa, dar ai incredere in tine/cunostintele tale ca ai putea gasi si altceva

de cand va citesc pe voi mi-am dat seama cat de important este sa stai cat mai mult alaturi de copil. si eu ma gandesc ca daca o sa am un copil si o sa lucrez tot unde sunt acum, nu cred ca o sa pot sta 2 ani...nu stiu ce as decide, dar avand experienta cred ca este putin mai usor sa iti gasesti un alt loc de munca.


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#694 2012-02-28 20:06:56

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Likeit, multumesc de intrebare puss . Da, Ari a mea se cam foieste noapytea, habar nu am de la ce. Nu imi trece prin minte ce are. Macar la voi sunt maselutele, la noi nici urma d evreun dinte. Ma dispera deja ca nua vem si noi iun dinte macar...

Am de citit din urma.

Ultima oara a fost editat de razu (2012-02-28 20:10:09)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#695 2012-02-28 20:09:21

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Dumnezeuleeeeeeeeee si la mine in familie la fel ca si la tine katami,azi vb cu sotul ca sumtem oare singurii care patesc asa cu parintii? grater


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

#696 2012-02-28 20:11:43

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Kata, imi pare rau de starea ta nasoala si o inteleg. Cred ca esti cu nervii intinsi la maxim zilnic. Mai aiurea e ca nu vad vreo solutie de corijare a atitudinii parintilor. Dar tu stii ce e cel mai bine pentru puiul tau, deci, ca sa citez din poezia clasica, "o lupta-i viata, deci te lupta..."

Ultima oara a fost editat de razu (2012-02-28 20:11:56)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#697 2012-02-28 20:12:50

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

da hell exact ea are impresia ca nu ii dau eu voie lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#698 2012-02-28 20:14:39

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

buna!!
am revenit si eu,dar am de citit din urma ca nu am mai apucat...
am fost la tara so a venitduminica,dar nu amapucat sa maicitesc pe forum?
nu situ ce mai e onu pe aici

razu,ariana ta a inceput sa se ridice,sa plece de-a busilea,sau sa stea in picioruse singura daca se tine de ceva?>
a mea inca nu...nici in fund nu se ridica singura, si m-au innebunit la tara bunica-mea si cu maica-mea,ca ar trebui sa stea,sa faca aia,ailalta,etc...

ca e slabuta,pai daca nu mananca cat ar trebui sa manance,ce sa-i fac acuma?
ari cate kg mai are?
parca ati fost la cluj,v-ati intors?
am iar o gramada de citit,icerc sa citesc cat pot,va pup


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#699 2012-02-28 20:20:47

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Sweety, bine ati revenit.
Nu te alarma, toti copii au ritmul lor. Fata mea  afacut ieri primii pasi singura, vreo 3 si a cazut. Merge bine de o singura mana sustinuta. Dar....nu are nici macar un dinte, pe cand a ta are. Asa ca, zic eu, fiecare copil se dezvolta in ritmul lui. De-a busilea merge a mea de pe la 7 luni jumatate.NU cred sa aveti vreo problema, dar ca sa te linistesti, consulta un pediatru. Daca s eimpune, te trimite el mai departe.


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#700 2012-02-28 20:29:41

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

ms razu
tinuta de manute merge si a mea de pe la7 luni,dar singura nu, in fundulet sta,dar daca  pica nu se ridica decat  pana la jum si apoi cade iar,se intoarce de pe o parte pe alta...a mea nu a stat deloc pe burtica ca nu i-a placut ,mereu plangea cand o puneam si poate nu si-a intarit muschii si de aceea nu are forta sa se ridice sau sa plece,ce stiu eu acuma...dar vad ca toti bebei de-o seama cu a mea au plecat deja,nu stiu ce sa zic...sper sa nu fie vreo problema,
poate ma lamureste kata mai bine,ca ea este pe aici mai informata si stie


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#701 2012-02-28 20:37:37

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

salutare

si la mine ca si la kata,... big_smile dar eu nu ma supar asa tare ca ii scapa lui sebi ceva in plus de papa, sebi cu siguranta nu se supara pt ca e cel mai mancacios copil ever, buni e in extaz cand ii da lui nepot-su fel si fel de preparate,... lol toata lumea iese in castig.

am fost azi la medicul de familie sa imi dea trimitere pt analizele de sarcina. ii zic "buna ziua, as dori o trimitere pt analize" , "ce fel de analize?" , "sunt gravida" " IAAAAAAR????"  neutral  neutral  neutral  neutral  neutral   
Pana mea, m-am simtit ca la al 6-lea copil. Nene, e al 2-lea, ce daca a venit foaaaarte repede si mult prea aproape de varsta cu primul,,.... aia a fost sa fie, acuma taci si fa-ti treaba.  neutral  neutral
M-am simtit f penibil.


eu ca si flow zic, blue, cred ca te-a suparat faptul ca nu ti-a spus ce doreai sa auzi, si anume sa stai acasa cu bb si eventual sa mai faci unul. Eu o inteleg, asa au reactionat si ai mei, mama abia azi a vb cu mine iar big_smile ... asa sunt parintii, sunt ai nostri, ii iubim,....

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-02-28 20:38:51)

Offline

 

#702 2012-02-28 20:38:57

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

maryahs a scris:

buna fetelor...ma bucur asa mult cand apuc sa va citesc smile

blue, stiu ca e grea decizia pe care trebuie sa o iei, dar pe de alta parte mie brasovul nu mi se pare un oras mic si cred ca ai reusi sa iti gasesc un alt loc de munca. prietenul meu este in acelasi domeniu ca si tine si la ei in departament f mult timp nu au avut destul de multe persoane. in ultimele 3 luni au adus 4 persoane noi, acum cred ca sunt destui(nu vorbesc de CGS). nu trebuie sa te descurajezi ca nu o sa gasesti un alt loc de munca mai ales ca ai experienta. poate nu o sa ai un salariu f mare la inceput, dar in timp sigur o sa va descurcati. eu nu iti zic acum sa stai cu David acasa, dar ai incredere in tine/cunostintele tale ca ai putea gasi si altceva

de cand va citesc pe voi mi-am dat seama cat de important este sa stai cat mai mult alaturi de copil. si eu ma gandesc ca daca o sa am un copil si o sa lucrez tot unde sunt acum, nu cred ca o sa pot sta 2 ani...nu stiu ce as decide, dar avand experienta cred ca este putin mai usor sa iti gasesti un alt loc de munca.

maryahs, multumesc pentru incurajare  kram

Nu pass, nu asta m-a suparat, ci faptul ca de 2 zile incoace aud exemple de "uite ce ti se intampla daca nu te duci acum la munca", fara urma de bun simt sau oferta de a ma ajuta. Ea NU accepta sa aiba grija de David, e bolnava, dar nu in halul in care nu ar putea sta cu copilul, dar ma critica si pentru ca vreau sa-i gasesc bona si pentru ca as vrea sa stau eu cu el, deci nicicum nu i-ar placea  nustiu  Si faptul ca ma considera ultima proasta din Bv si isi si exprima aceasta parere  bang Legat de iubit, nu stiu ce sa zic, nu cred ca imi pasa de ei, imi pare rau doar de fratele meu, caci trebuie sa-i suporte zilnic  cesafac

Apai si doctora ta e culmea  bang

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2012-02-28 20:45:48)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#703 2012-02-28 20:39:13

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

garga multumesc, o sa incerc bepanthen si la sani

priga doctora zice ca tratamentul a avut scopul de a sangera mai mult ca sa elimin. azi am sangerat putin, fara cheaguri, nimic neobisnuit

flower multumesc de sfat, am mai auzit de tinctura asta data ca tratament. eu sper totusi sa nu fie cazul de placenta ramasa, doctora a zis ca nu ar parea asta, poate e doar vascularizatie. a pus raul in fata si de asta mi-a dat antibiotic, sa previna infectia. daca la eco inca se vede in aceeasi zi imi face anestezie si ma curata. ma rog la Dumnezeu sa nu fie cazul  rugaciune

carra, janis va multumesc

ally, lucky, razu, like nu mai spun nimic. am nascut natural ca e sanatos, am nascut la privat ca na, au mai multa grija, am ales un doctor bun si uite unde am ajuns... am ajuns sa cred ca mai bine faceam cezariana, dar cand ai de tras, le tragi oricum

blue eu nu stiu ce as face in locul tau, dar sper ca tu sa iei cea mai buna decizie

bubu multumesc. pt ambele probleme

pass sper sa se imbunatateasca relatia cu ai tai si sa te sustina

Ultima oara a fost editat de Onutza23 (2012-02-28 20:42:03)


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.