homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94-36


#666 2014-03-20 08:47:56

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

multumesc de opinii. o sa fac cumva sa le fac. Blue, eu nu am Sante in oras, la noi la GeneticLab e pachetul cel mai avantajos combinat cu alt laborator pentru anticorpii antifosfolipidici (deci un 575, plus 150). le impart cumva in doua, dar le fac.
kram

LE: am gasit clinica Sante si la noi, dar pachetul mediu contine: Profil factori genetici de risc pt. trombofilie ( mutatie factor V Leiden,factor V haplotip R2, Factor II, MTHFR C677T/A1298C) la 495, dar mie imi trebuie facute PAI-1, protrotrombina, MTHFR, Leiden si nu bat cu pachetul asta...pachetul putin extins care le contine e 1033 (Profil EXTINS factori genetici de risc pt. Trombofilie(mutatie factor V Leiden, factor V haplotip R2, mutatie Factor II, MTHFR C677T/A1298C,factor XIII, PAI-1,EPCR), si la 780lei - Profil trombofilie ( mutatie factor V Leiden, mutatie factor II,mutatie gena MTHFR, Antitrombina III, Anticoagulant Lupic,Protiena C, Proteina S,Anticorpi antifosfolipidici IgG)
deci tot mai ieftin la GeneticLab..575 lei.
in schimb am gasit la Sante anticorpi antifosfolipidici IgG la 75 lei (cred ca in prima faza imi ajunge sa fac doar IgG, fara IgM)

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2014-03-20 09:27:49)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 



#667 2014-03-20 09:45:58

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Neata, fete.

O zi minunata tuturor!

Intr-adevar in Romania analizele sunt f scumpe, raportat la nivelul salariilor. Si eu ma gadensc cateodata ca am cheltuit doi saci de bani si deocamdata fara niciun rezultat. Nu garanteaza nimeni nimic nici daca incercam, daca nu incercam...nici atat. Insa cumva trebuie sa mergem inainte, altfel, mai tarziu s-ar putea sa ne reprosam ca n-am facut tot ce se putea, sau chiar si peste.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#668 2014-03-20 10:06:20

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna fetelor: *
Just, chiar ca sunt scumpe analizele alea , dar asta e sistemul din  Romania, daca n-ai bani nu le faci si risti, ori faci rost de bani si le faci pt ca apoi tot noi avem de suferit.
si eu cand mergeam la minitorizare cheltuiam o gramada de bani pt eco si uneori ma intrebam de unde sa mai iau .
iti doresc sa-ti iasa bn analizele si sa se intample minunea cat mai curand.
Kris, ma bucur ca a fost mai bn la munca, poate ca s-a obisnuit si ea cu tine, dar si tu cu ea.

O zi usoara sa aveti puss

Ultima oara a fost editat de AcAlexandra (2014-03-20 10:34:21)


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#669 2014-03-20 10:23:22

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Just, sa stii ca daca esti suspecta de trombofilie, degeaba iti faci analizele uzuale daca nu faci si mutatiile pe care ti le-a dat doctorul sad
Eu nu am mers la GeneticLab- stiu si eu ca sunt cele mai ieftine din oras smile dar problema e ca nu am incredere in metoda de analiza. Asa ca dr Uscatescu mi-a zis ca e mai sigur sa le fac putin mai scump, dar bine. Le fac la Medsana, pas cu pas,,,, vor iesi mai scumpe de 1000 de lei (numai factor V Leidem a fost 330 lei), dar mostra de sange e trimisa in Grecia la un mare genetician - macar am incredere in interpretarea lor.
Dar tu de ce ai ajuns la Hematologie?
Kristinika, ovulatia - oricat de tarzie- trebuie marcata de multa dragoste  patfierbinte
Fete dragi, ma gandesc la voi, sa fiti sanatoase si optimiste!
O zi reusita!

Offline

 

#670 2014-03-20 10:38:33

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Iulia, mie hematologul mi-a zis sa merg la geneticlab ca lucreaza bine si mai ieftin decat la reg maria unde am fost eu la consult. cumva o sa le fac si eu. nu repet povestea cum am ajuns la tot felul de analize ca sunt in perioada de zen impus si nu vreau sa cad din nou...acum sunt optimista ca va fi bine la a doua sarcina.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#671 2014-03-20 10:51:33

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna fetelor
Just mie mi-a dat doctorita sa fac profilul trombofilic screening,nu stiu ce anume contine, si l-am facut la regina maria unde era 480 ron si knd l-am facut mi-a facut si o reducere de 10% deci 432...cik asa au luna asta reducerea asta...nu stiu mai multe

Offline

 

#672 2014-03-20 10:52:34

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Foarte bine, Just, ma bucur ca esti in perioada zen- cred ca si vremea de afara tine cu noi smile Va fi bine pentru noi toate, asa sa ne ajute Dumnezeu! Si eu am luat banutii ieri si eram sigura ca e joi ca vineri merg la dr Uscatescu... si m-a bufnit rasul ca era doar miercuri ...iti dai seama cu astept cu nerabdare sa bag tot salariul in analize lol Dar nu imi pasa, acum cheltuim pe analize, in curand vom cheltui pe nastere, carucior, hainute! te imbratisez cu drag si te rog sa ne pui la curent cu ce mai faci la analize smile

Offline

 

#673 2014-03-20 10:55:43

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Just, bravo, asta-i spiritul de care avem novoie! Eu mi-am pus in minte sa ma gandesc ca in concediu, la vara, o sa se intample minunea. Habar n-am cum, tocmai de asta ii spun 'minune'. Insa asa trebuie sa se intample si pace!


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#674 2014-03-20 11:03:34

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Neata fetelor! Ma bag si eu in seama pe aici, sper sa ma primiti in gasca voastra big_smile. Sunt si eu o aspiranta la titlul de mamica rodnar...speram sa reusim cat mai curand....e adevarat ca nici nu incercam de mult, doar de 3 luni big_smile

Zi insorita va doresc!


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#675 2014-03-20 11:07:35

AcAlexandra
Full member
De la: Bucuresti, Romania
Inregistrat: 2013-07-11
Mesaje: 554

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

alexandra, bine ai venit smile sedere cat mai scurta:)


"Fiecare copil vine pe lume cu mesajul ca Dumnezeu nu este inca dezamagit de oameni."
11.11.2014 -Mamica fericita de bebic David Gabriel mult dorit   rugaciune

Offline

 

#676 2014-03-20 11:07:55

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Alexandra, bun venit si plecare rapida iti dorim, ca stim ca asta iti doresti si tu.


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#677 2014-03-20 11:21:52

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna fete!
Just, incearca sa mergi direct la laborator si sa le arati analizele. Si eu am patit la fel, pe site, aratau altceva si cand am mers acolo, erau mai multe analize de trombofilie in pachetul de 495. Intr-adevar lipseste una dintre cele care le-ai enumerat, dar ziceai ca e mai ieftina decat in alte parti, sau cum zice Pisi, de reducere. Incearca si asa, poate iesi mai ieftin, oricum, fiecare banut in minus, e bine pus in buzunar, mai ales ca sunt scumpe rau analizele astea.
Pup si iti doresc sa fie totul bine si sa nu mai ai parte de durerea prin care ai trecut. puss


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#678 2014-03-20 11:43:56

IuliaXn
Full member
Inregistrat: 2014-02-08
Mesaje: 182

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny, asteptam minuni de la tine si de la toate fetele!
Alexandra8810, bine ai venit alaturi de noi, iti dorim sedere cat mai scurta pe aici- trebuie sa treci dincolo, la viitoarele mamici cat mai repede! nu ezita sa ne intrebi una-alta, din pacate suntem obisnuite cu medicii si investigatiile sad
Just, sa ma anunti si pe mine in ce stadiu esti si ce rezultate ai la trombofilii (eu pana acum am facut Analiza genetica moleculara pentru Factor V G1691A (Leiden) si H1299R (R2) - si sunt negativa/ nemutanta - yupppiiii storstark sper sa iti iasa si tie toate negative, sa inlaturi suspiciunea asta smile
Pup fetele dragi!

Offline

 

#679 2014-03-20 12:12:58

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Blue, multumesc, o sa merg saptamana viitoare la Sante sa le arat ce am de facut si sa-mi faca un calcul, tot le fac eu.
Iulia, sper si eu sa fie negative, cand merg, o sa le fac pe toate.
Pisi eu am card la Reg Maria, dar sunt mai scumpe acolo si eu am si reducere 20% la analizele astea mai SF. acum sunt in perioada in care orice banut conteaza...
Eleny, eu simt o fetita...smile
Alexandra8 sedere scurta (atatea Alexandre ca am incurcat...smile )

Ultima oara a fost editat de just_me29 (2014-03-20 12:14:31)


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#680 2014-03-20 12:18:34

ElenyR
Sr. member
Inregistrat: 2013-07-16
Mesaje: 1475

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Si eu tot o fetita simt si-mi doresc. Imi si imaginez cum va fi, o sa semene cu sotul meu, mai putin cu mine (noroc ca doct la care am fost eu nu stau sa citeasca pe aici, ca m-ar declara nebuna de legat)   lol   lol


"Daca esti trist si nu stii incotro te indrepti, daca ceea ce ti-ai propus nu poti realiza si nu intelegi de ce, aminteste-ti cuvintele care aduc cerul mai aproape de tine: "Faca-se voia ta!"
"Continua sa urci! Fiecare pas iti va parea mai greu, dar nu te opri! De sus, totul se vede superb."

Offline

 

#681 2014-03-20 12:25:40

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Eleny kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#682 2014-03-20 12:35:52

Dreams_Factory
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-10-23
Mesaje: 565
Site

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Buna fetelor,
Nu am mai intrat de mult timp sa va mai citesc. Adevarul e ca am cateodata un dor de aspiranta....rotfl2 Ce mai faveti?
Just, te vad optimista. Bravooo.
Am intrbat-o si eu pe dr daca sa fac analizele de trombofilie, insa mi-a zis ca nu e cazul, decat daca am antecedente de sarcina pierduta, atac vascular...Pisi, vad ca tu le-ai facu....nu msi tin minte ce istoric ai. Dar de ce ti le-a dat? kram
Bun venit noilor aspirante si sedere cat mai scurta. puss
Cris, Rozi voi ce mai faceti? puss


Bine ai venit piscotzica noastra iubita! Mami&tati te iubesc mult!
Cum a aparut minunea

Offline

 

#683 2014-03-20 12:48:23

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Gata fete si pe ziua de azi..am fost in priza saptamana asta smile
Dreams sunt bine , multumesc eu zic sa mai faci un test de sarcina si scrii pe  el 11+ lol
Alexandra88 bine ai venit , chiar ma gandeam sa te invit aici :)si iti doresc sedere scurta , ca de nu..te bat lol
Just succes cu analizele.Eu am facut la sante pachetul de 595 si mi-a iesit MTfhr ala pozitiv..trebuie sa ajung la un hematolog, dar luna asta am facut pauza dela toate ..mai putin seeecss rodnar  rodnar  rodnar  rodnar
Eleny te pupik dulce
Kris la fel si pup si pe Miti Gipsy smile
revin ca a venit mamica mea smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#684 2014-03-20 13:15:49

pisiraluk
Full member
Inregistrat: 2013-10-25
Mesaje: 622

Re: topic pentru aspirantele la titlul de mamica-94

Dreams nu am nici un istoric,dar asa a vrut doctorita sa vada cum stau si daca e cazul sa imi dea tratament sau nu ,cred ca este doar extra precauta si e mai bn asa zic eu...
Just eu zic sa dai totusi un telefon la reg maria,pt ca pretul de pe site nu coincide cu cel de la laborator...nici eu nu ma astepam sa fie atata,ci mai mult

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.