homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament pentru chlamydia-6


#96 2007-08-13 13:32:20

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: tratament pentru chlamydia

nu, ies doar prezenti la analiza din sange, iar IgG absenti.

la analiza din scretie, nu apar IgG si IgM, apare o valoare (unde valoarea de referinta este 80 - peste 80, chlamydia prezenta). la analiza de acum 2 luni, valoarea din secretie a fost 299.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 



#97 2007-08-13 14:08:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

ma tot intreb de ce nu apar si IgG-uri...doar pari a avea infectia asta de tare demult, ar fi trebuit sa apara, nu sa fie absente
In secretie se dozeaza IgA....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#98 2007-08-13 14:27:56

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: tratament pentru chlamydia

Pentru mine a inceput sa para o mare nebuloasa...Singurele lucruri care certifica existenta unei probleme sunt dureri mari la contactul sexual, o secretie galben maronie cu aspect branzos uneori (care ar putea fi si de la candida?) si....rezultatul de la laborator.Mai fac si tratamentul asta cu azitromicina si vad care e rezultatul, ca altceva nu ma mai duce mintea sa fac. oricum, chestia cu infertilitatea ma sperie la culme.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#99 2007-08-13 14:47:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

secretia galben maronie imi spune mie ca singerezi pe undeva...si cam atit. aspectul brinzos m-ar putea duce cu mintea la candida...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#100 2007-08-13 14:52:09

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: tratament pentru chlamydia

e mai mult galben decat maronie. singurul lucru car ar putea sangera e vechea rana de pe col, cauterizata...dar la ultimele controale unii doctori mi-au spus ca e relativ bine 9colul e curat), altii ca inca nu s-a vindecat (dupa 2 ani de la interventie). papanicolau iese mereu clasa II. oricum secretia asta e veche...dinainte de a-mi descoperi rana pe col.

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-08-13 14:52:54)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2007-08-15 23:02:56

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: tratament pentru chlamydia

am si eu o intrebare: deci dak am IgA si IgG pt Clamydia negativ inseamna k nu am chlamydia, nu?


You think you know but you have no idea

Offline

 

#102 2007-08-16 14:56:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

sigur nu ai


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#103 2007-08-21 12:40:54

bursuc
New member
Inregistrat: 2007-07-17
Mesaje: 5

Re: tratament pentru chlamydia

buna. am citit diferite informatii pe acest forum despre chlamydia. din luna martie ma confrunt si eu cu acesta problema si nu stiu cum sa mai scap de acest virus. de cand am aflat am facut tratament cu zanocin od, doxiciclina si azitroz si fara nici un rezultat. dupa ultimul tratament cu azitox am repetat analiza si iar a iesit pozit iar medicul mi-a recomandat lomaday( mentinez ca acesta analiza am facut-o numai din secretia din col uterin niciodata din sange). Din pacate acest medicament nu se mai importa si mi-a schimbat lomaday cu claritromicina 500 mg timp de 14 zile. Mentionez ca toate aceste tratamente le-a urmat si sotul meu si de cand am aflat ne protejam cu prezervativ.
astept parerile voastre despre aceste tratamente.

Offline

 

#104 2007-08-21 17:22:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

bursuc, pina una alta, schimba laboratorul la care faci analiza...te indopi in nestire cu antibiotice.....si chlamidia nu e virus, e bacterie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#105 2007-08-22 11:59:20

bursuc
New member
Inregistrat: 2007-07-17
Mesaje: 5

Re: tratament pentru chlamydia

puteti sa-mi recomandati un laborator? se face si antibiograma pentru chlamydia?
analiza se face din secretie sau din sange?

Offline

 

#106 2007-08-22 15:17:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

habar nu am de unde esti bursuc...cum sa iti pot recomanda laborator?
daca esti din bucuresti, mergi la institutul de dermatologie(de linga liceul Sincai)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#107 2007-08-22 15:45:08

bursuc
New member
Inregistrat: 2007-07-17
Mesaje: 5

Re: tratament pentru chlamydia

multumesc doctoressa pentru raspunsul promt.
da sunt din bucuresti si am facut analiza de chlamydia la laboratorul maternitatii giulesti pentru ca acolo este si medicul meu ginecolog.
nu inteleg de ce trebuie sa merg la dermatologie?
am auzit de babes sau cantacuzino.

Offline

 

#108 2007-08-22 16:10:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

nu trebuie sa mergi la dermatologie....m-ai intrebat insa unde iti recomand eu sa mergi...si eu acolo iti recomand


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#109 2007-08-22 16:39:28

bursuc
New member
Inregistrat: 2007-07-17
Mesaje: 5

Re: tratament pentru chlamydia

am inteles ca imi recomanzi ca trebuie sa merg la dermatologie, dar DE CE?

Offline

 

#110 2007-08-22 16:40:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

pentru ca in laboratorul ala am eu incredere(cum spuneam la spitalul de linga Sincai) cind vine vorba de chlamidia, de aceea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#111 2007-08-23 10:45:11

bursuc
New member
Inregistrat: 2007-07-17
Mesaje: 5

Re: tratament pentru chlamydia

multumesc pentru raspuns doctoressa

Offline

 

#112 2007-09-05 13:58:35

diu_diu
Membru
Inregistrat: 2007-09-05
Mesaje: 2

Re: tratament pentru chlamydia

Salutare! In primul rand vreau sa spun ca am constatat  analizand acest topic ca situatia e cam foarte mov in diagnosticarea chlamydiei pe la laboratoarele noastre. Eu inca vreau sa aflu daca o am sau nu. Mentionez ca am avut o relatie de lunga durata si amandoi am fost virgini si fideli unul altuia si totusi mergand la un control ginecologic am fost diagnosticata cu chlamydia in urma unei analize de secretie. Faptul care m-a pus pe ganduri (in afara de acela ca nu putem gasi cauza infectarii) a fost pretul ridicat al consultatiei cu tot cu analize de rutina care a ajuns in noiembrie 2006 la aproape 5 milioane de lei vechi iar la urmatorul control aceeasi doctorita mi-a dat trimitere pt alte analize care depaseau 7 mil lei vechi. Din cauza aceasta mi-am cam pierdut increderea in doctorita (crezand ca nu urmareste decat sa isi rotunjeasca bugetul) si am fost la institutul Cantacuzino pentru a reface alanizele. Acolo am facut analiza sange (anticorpi) si Chlamydia Vidas (parca asa se chema). La anticorpi IgG si IgA au iesit negativ iar IgM pozitiv cu valoarea de 16,4 iar Vidas a iesit negativ cu valoarea 9. Pana aici s-ar parea ca nu am aceasta bacterie insa la ultimul control facut saptamana trecuta la un medic "nou" acesta mi-a spus ca rezultatele atesta prezenta bacteriei si mi-a prescris azitrox 500 la 12 ore 3 zile pt ambii parteneri, tratament pe care am inceput sa il iau.
Dilema mea este ca nu mai stiu ce sa cred, daca o am, daca nu o am iar daca intr-adevar este acolo cum a fost posibil sa o contactez in conditiile descrise mai sus.
Va multumesc si sper din tot sufletul sa ma puteti lamuri!

Offline

 

#113 2007-09-05 14:02:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: tratament pentru chlamydia

IgM pozitiv semnifica infectie in curs...totusi cu IgA negativ....si tot restul negative...eu as zice mai degraba ca nu e infectie cu chlamidia


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#114 2007-09-05 16:27:49

diu_diu
Membru
Inregistrat: 2007-09-05
Mesaje: 2

Re: tratament pentru chlamydia

.. multumesc mult pentru rapiditatea cu care mi-ati raspuns. as mai avea ceva de adaugat, in aceeasi perioada in care am facut analizele la Cantacuzino sufeream de o traheita cronica pe care nu am stiut cum sa o fac bine iar cineva de la institut mi-a sugerat ca ar putea avea legatura cu asta rezultatul de la analiza de anticorpi. De altfel pana astazi nu am rezolvat problema din gat care se manifesta prin prezenta unei secretii constante in gat, foarte suparatoare si care imi face si o respiratie neplacuta. Tot atunci am facut un exudat si nu a iesit nimic anormal dar sensibilitatea mea la raceli a ramas crescuta iar disconfortul e constant. Mi s-a mai spus ca daca e vb de un virus acesta nu este afectat de antibiotice. Aveti idee ce as putea face in legatura cu asta?
multumesc si imi cer scuze ca e un pic off topic

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.