homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

O dieta minune sau un alt stil de viata?-27


#495 2012-04-09 09:15:32

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

Tot neoficial: Bineeee Miriiiiii!!!!
majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta

Offline

 



#496 2012-04-09 09:25:35

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

Felicitari Miri !! big_smile Nu te infometezi cumva, daaaaaaaa?


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#497 2012-04-09 11:57:33

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

Sambata m-am infometat cu mici, carne porc la gratar, piept pui si copanel.Toate la o masa big_smile .
De cand m-am intors de la Paris am dat destul de mult jos  nustiu .Am mancat mai mult carne si salata/legume la abur .Nu prea am mai mancat carbohidrati rai decat la masa de dimineata si am cam alergat dupa Sasha smile .

Ieri:

MD:300ml lapte
baton cereale fitness

G: pufuleti si biscuiti

Pranz : pulpa pui abur 150g
legume mexicane - aprox 300g

Cina:
Pulpa gratar - 120g
peste gratar 80g
castraveciori murati 150g


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#498 2012-04-09 13:40:33

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

imi place cum mananci in afara de pufuleti si biscuiti smile
Meniul meu de azi:

MD: ou cu cotlet afumat, branza si rosii
G: migdale
P: piept de pui la cuptor cu broccoli, fenicul si sos de usturoi
G: nuci
C: cottage cu rosie

Eu de cand am ajuns in Italia am reusit sa ma abtin, ieri am avut ziua de abateri, nu am mancat gresit decat dulciuri dar am facut si miscare vreo 1:20 de urcat/coborat de pe munte


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#499 2012-04-09 13:44:38

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

Emi de regula nu mananc pufuleti dar a fost o gustare cu fiul meu lol . El mananca 1 si mie imi da 3 lol .Dar s-a terminat punga si cum nu pupa prea des sunt salvata o perioada lol . In rest am cam mancat la gustare 2-3 imbucaturi de ce mi-a fost pofta .Daca nu am avut pofta de nimic in una din zile de regula am mancat fruct sau iaurt.Azi de ex am fost servita de un baieteul cu bomboane de ciocolata si cum a fost tare dulce n-am putut sa-i refuz bombonelele  drool .

L.E: Daca maine mi se face pofta de pufuleti o sa mananc la gustare 2-3 pumni de pufuleti. Eu in general la gustare imi potolesc eventualele pofte si asta ma ajuta sa nu am prea des pofte sau sa dau iama.

Ultima oara a fost editat de mirik (2012-04-09 13:51:54)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2012-04-09 15:25:42

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

buna 

am mai dat 500 gr saptamana asta jos , adica 67.500 , la cat de aiurea mananc luni si joi cand am ore...oho ce incantata sunt


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#501 2012-04-09 18:08:52

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

felicitari ally ... cand va vad cu greutati de astea cu prefixul 6 sau 5 ma simt ca o balena supa


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#502 2012-04-09 20:52:50

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

Felicitari Ally!!!

Emi scrisesem un mesaj cu multe bice dar apoi mi-am amintit cum boceam si eu acum 2 luni de ciuda ca am stat pana la 90 kg . Si simteam ca nu se mai duc odata kg afurisite dar uite ca timpul trece si se duc si kg.Trebuie sa fim tari si sa realizam ca la noi este puterea.Noua ne apartine si vina dar si puterea de a pune piciorul in prag. O sa reusim sa fim asa cum ne dorim!!


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#503 2012-04-09 21:09:05

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

mie nu mi-e ciuda de kilograme miri, mi-e ciuda ca se duc ataaaaaat de greu si mi-e ciuda mai ales ca mi-am nenorocit metabolismul cu mana mea, am tinut zeci de diete cand nu era nevoie, m-am infometat pentru 2-3 kilograme, am facut multe greseli si acum efectele se vad: nu numai ca ma ingras foarte repede dar slabesc foarte greu ...

Si ca tot ziceai miri de mesaje kilometrice ...
Multe persoane m-au condamnat pentru ziua mea de abateri saptamanala, multe mi-au zis "Ce, asta e dieta la tine? De ce trebuie sa te abati neparat?"
Cand m-am urcat in februarie pe cantar si am vazut 92.9 nu numai ca mi-a fugit pamantul de sub picioare, dar primul gand a fost "Cum fac sa slabesc si mai ales ca ma mentin?"
Stiti ca anul trecut am slabit de la 87 la 65 de kilograme din martie pana in iulie, dar cred ca metoda prin care am facut-o nu a fost tocmai buna. Am facut foarte/prea multe sacrificii ca sa ajung la greutatea pe care o doream si m-am gandit (stupid me) ca o sa imi fie ataaaaaaat de usor sa ma mentin. Aiurea! Dupa atatea luni in care nu am gustat nimic interzis (si aici nu exagerez, nici macar de Pasti nu am gustat o bucata de cozonac, nu am mancat nimic nimic din ce nu facea parte din dieta, in ziua de Pasti eu mancam salata cu ton) a venit ziua in care am gustat din ceva. Si dupa asta nu m-am mai putut opri din mancat, iar corpul meu era probabil atat de traumatizat de atatea frustrari din cauza abtinutului incat am pus 5 kilograme intr-o saptamana :-o

Mi-ar fi si acum usor sa aplic metoda asta, mi-ar fi usor sa incep sa ma duc la sala pana ajung la 65 de kilograme desi imi displace profund si STIU ca nu o sa ma duc si dupa ce slabesc, as putea usor sa fac foamea pana ajung la 65 ... dar dup-aia? Nu concep sa tin o viata intreaga dieta iar notiunea de ?gusti cate putin? nu imi provoaca decat o mare frustrare (la fel ca si mult folosita replica ?Nu trebuie sa mananci tot din farfurie? BA DA, vreau sa mananc tot din farfurie pentru ca e farfuria mea si de asta o am in fata, daca vreau sa mananc mai putin imi pun mai putin, nu imi pun mult pentru ca apoi sa las) lol

Simt ca metoda asta cu ?6 zile de dieta si o zi de abateri? o pot aplica toata viata, ma pot abtine 6 zile pentru ca in a 7-a sa mananc ce imi e pofta decat sa ma pacalesc cu cate o bucatica in fiecare zi ...

Asta-i cu dieta

Cu sportul ... incerc sa ma misc cat pot, dar nu chestii trase de par si care nu ma reprezinta. Da pot sa ma apuc sa fac aerobic acasa dupa filmulete de pe youtube dar ma cunosc si la un mom dat o sa renunt ... asa ca prefer sa merg pe jos cat pot de mult, sa ma plimb cu bicicleta, cu rolele, lucruri care imi plac si pe care nu le privesc neaparat ca pe un sport.

Vai de viata mea cat am scris lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#504 2012-04-09 21:09:46

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

eu singura chestie ce ma face sa ma simt bine este ca se dau jos kg si incep sa intru in hainele vechi...doamne ce senzatie


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#505 2012-04-09 22:07:58

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

Emi este ok sa adopti metoda care ti se potriveste cel mai bine. Eu nu am aplicat metoda asta,desi pe ea m-am bazat la inceput,  pentru ca mi-au fost satisfacute pfotele cu gustarile zilnice si simt ca ma pot abtine si in viitor in felul asta. Pana la urma tu esti cea care stie de ce ai nevoie.Cum ai zis si tu important este sa ne mentinem dupa ce slabim. Eu ma simt mai "educata" dupa schimbarea asta. Mi-a intrat in reflex sa imi potolesc pofta cu 2-3 guri dar daca la tine functioneaza mai bine "6 zile dieta, a 7-a rasfat" go for it! 

Si eu ling farfuria big_smile , pana si zeama de la salata o beau lol .Nu suport sa las mancarea in farfurie daca nu ma simt satula smile . Mananc in continuare in fata calc desi este mult hulit acest obicei, dar daca eu ma simt bine asa....ce mai conteaza?

In ceea ce priveste sportul vorbeai de tine sau de mine? lol .Eu la primul motiv m-am lasat de tae bo in fata calc  tongue .Rusine sa-mi fie dar asta sunt eu si nu ma vad mergand regulat la sala.

Daca de exemplu am pofta de mici o sa mananc 2 mici si gata.mi s-a intamplat sa am pofta de mancare de kfc si am mers si mi-am luat aripioare dar am renuntat la cartofi si am adaugat o salata si o cola zero si nu m-a afectat cu nimic. La inceput pofteam mai mult decat acum dar observ ca sunt din ce in ce mai rare poftele  signof10 .Eu toata viata am fost o pofticioasa big_smile . Imi amintesc cum il intrebam cu D daca o sa ma iubeasca si la 100kg ca mie imi place sa mananc si nu ma pot abtine rodnar .


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#506 2012-04-09 22:20:06

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

mirik a scris:

Rusine sa-mi fie dar asta sunt eu si nu ma vad mergand regulat la sala.

amin!

Mie imi face bine sa ma abtin in timpul saptamanii cu gandul de "numai maine nu-i duminica" decat sa iau cate doua guri, sa nu ma satur, sa ma frustrez ca nu pot manca cat vreau sau sa am dup-aia mustrari de constiinta ... In plus eu daca mananc in fiecare zi dulce (zic de dulce ca asta e moartea mea) nu slabesc, am mancat acum catva timp batoane de alea de la fitness la gustari si m-am ingrasat...desi numarul de calorii era acelasi ...

Iar cu sportul ... mi se pare ataaaaaat de plictisitor sa merg la sala sau sa fac sport in fata compului ... mai ales ca pentru a slabi trebuie sa faci cardio ce inseamna intensitate medie cu durata mare. Pe mine durata aia ma omoara ...
Asa ca de ce sa ma mint si sa fac schimbari ca vezi doamne o sa fiu marea sportiva de acum incolo cand mie nu imi place sa fac sport? lol


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#507 2012-04-09 22:25:38

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

Eu probabil dau repede jos pentru ca este prima mea dieta big_smile .Am mai tinut vreo 3 sapt inainte sa raman gravida in rest mai nimc. Daca o sa ma ingras dupa (Doamne fereste!) sigur o sa ma chinui  cesafac


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#508 2012-04-09 22:29:17

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

miri pai de asta dai jos asa repede ca ai metabolismul ok lol Eu tin diete de la 12 ani deci ... fa tu calculul


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#509 2012-04-09 23:51:01

Buford
New member
Inregistrat: 2012-03-21
Mesaje: 43

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

Asa am simtit si eu Mirik ca sunt mai educata dupa schimbarea pe care mi-am impus-o.
Un indice de masa corporala v-ati facut?
Ca la mine era spre limita superioara pentru inaltimea mea iar acum e spre limita inferioara.O vreme am evitat dulciurile,mai mult de frica glicemiei decat a ingrasarii,insa mi-a prins bine.
Acum mananc zilnic ceva dulce,daca imi fac in casa  e mai bine pentru ca pun o cantitatea de zahar redusa la toate preparatele si nu au conservanti.
Nu inteleg nici eu ideea de a nu manca tot din farfurie, exact,imi pun cat stiu ca vreau sa mananc,ar fi risipa aiurea de produse,mi se intampla la restaurant sau in alte locuri unde-s poftita la masa sa nu mananc tot desi in prealabil imi aleg,totusi gustand imi dau seama ca acel preparat ba e prea sarat,ba are ulei mai mult...nimicuri culinare la care eu tin.
Din cauza kg in plus acumulate in 5-6 ani,am avut prb cu tensiunea,(e drept ca serveam si 2-3 cafelute zilnic cumulate cu oboseala )cum am slabit de la primele 3-4 kg s-a cunoscut la valorile de tensiune.Ca sa nu mai spun de colesterol,era trecut de 300 cel total,iar pe fractii relativ bine,adica cel rau era mare,dar si cel bun era mare si atunci se compensa cat de cat.Cu toate astea nu se admit valori atat de ridicate,ori daca mancam multe grasimi ce daca luam tratament naturist impotriva colesterolului,se reducea valoarea cat luam tratament apoi revenea si cu bonus 10%.
Dupa tot atatea eforturi chiar am inteles ca n-am avut niciodata nevoie de atat de multa mancare,era momentul meu de respiro si ma faceam fericita mancand de toate, am trecut de el,sunt multumita si sunt prima persoana care ma admir,suna aiurea de tot,dar asa este,grasimea ma facea sa ma culpabilizez de orice esec pe alt plan,am remarcat ca toti din jur ma respecta muuuult mai mult,sunt mai sigura pe mine si un pic mai sanatoasa vis-a-vis de aceste valori ale unor analize importante pentru sanatatea oricui.
Deci,mobilizati-va serios daca va stiti cu oaresce problemute,daca nu va stiti cautati-va ca sa nu se cronicizeze si sa fie tardiv chiar si daca tineti regim alimentar.

Offline

 

#510 2012-04-10 08:12:09

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

Buford eu am acum IMC 25,7 - supraponderal si am plecat de la IMC 32,7 - obezitate gradul I  rodnar .

Probleme cu colesterolul si cu tensiunea nu am, din cate stiu eu. O schimbare pe care am obs dupa primele 10 kg date jos este faptul ca nu mai transpir asa de rau  signof10 .Incepusem sa transpir ca o purcica si toata ziua stateam cu lady dupa mine sad . Ma simt mai bine in pielea mea, alerg mai bine dupa copilul vitezoman smile .

Eu primeam felicitari si sarcina usoara si dupa 7-8 luni de la nastere  forgetit mai multe ca in sarcina.Deci dupa ce am nascut am ramas mai gravida decat eram  forgetit


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#511 2012-04-10 13:52:17

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

Meniul meu de azi:

MD: cafea + omleta cu praz + o feliuta de sunca de praga + 1 feliuta de hochland cu verdeturi
G: Un espresso cu lapte lol
P: piept de pui la gratar cu broccoli, fenicul si ardei copti
G: migdale
C: cottage cu ardei gras rosu


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#512 2012-04-11 07:47:36

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

69,8kg  dance
-2,6kg in 2 sapt  dance


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#513 2012-04-11 08:58:08

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: O dieta minune sau un alt stil de viata?

felicitari miri
mai ai putin applause


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.