homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?-21


#381 2009-02-01 19:09:32

capcaun
Platinum member
De la: mine pt tine :P
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 17355

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

ne permitem, doar k noi ne'am planificat un concediu in Barcelona ... si mi'au sticlit ochii numai la gandul k n'am mai plati chirie si'am putea pune mai multi bani la pusculita lol
in fine ... eu sper totusi sa nu fim atat de constransi pe viitor incat sa apelam la ai mei la capitotul "mutat" ...

Offline

 



#382 2009-02-01 19:12:23

nikko20
Full member
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 695

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

sincer si eu as vrea sa stam singuri dar asta e nu mai murim un an, decat sa dam sute de euro pe chirie mai bine asa, nunta vrem sa ne-o facem noi, vrem sa ne luam masina si ne-am luat o gramada de lucruri da na tot nu e ca si singuri cu toate ca ai mei sunt de nota 10, nu se baga in treaba noastra, partea proasta e ca acum avem numai un venit sad deocamdata lucreaza numai el...sdar sa speram ca nu mai dureaza mult si imi gasesc serviciu


"o lume in care ne iubim,tu ma ai,ma vrei,iar eu te privesc si nu-mi ajunge,te tin si nu ma satur,te am.....si...te mai vreau!!!!"

Offline

 

#383 2010-02-22 19:01:44

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Am citit tot topicul inainte sa scriu dar n-am gasit nicaieri vreo situatie asemanatoare cu a noastra.
Adica:
Daca m-as muta cu el, ar inseamna sa ma mut LA el, in ap. lui, cumparat de parintii lui. Pana aici nicio problema. Doar ca el nu e tocmai incantat de idee. Nici n-a zis ca nu, dar de cate ori vine vorba, imi spune ca ii e teama ca o sa ne certam mai mult si mai des si am ajunge sa ne despartim. Incerc sa-l fac sa inteleaga ca si daca nu ne mutam tot acolo o sa ajungem, ca eu n-o sa stau la nesfarsit intr-o relatie in care eu ma intorc la mine acasa de fiecare data. Oricum, deja m-am saturat de atata plimbat si de fapt de aia am venit cu ideea de a ne muta impreuna.
Si mie mi-e frica de cum ar fi, mai ales ca deja avem anumite neintelegeri, plus ca eu sunt cea care ar merge pe teritoriu strain, n-as fi chiar ca la mine acasa, cel putin la inceput, dar la un moment dat tot trebuie sa facem si asta. Cand l-am intrebat in repetate randuri pana cand crede el ca o sa o tot tinem asa - fiecare la casa lui - n-a stiut sa-mi spuna. A zis doar ca este constient de faptul ca odata s-odata trebuie sa o facem.
Si-mi zice ca el e de acord, da' sa nu incerc sa-i schimb eu obiceiurile, ca el nu vrea sa schimbe nimic. Cum ar veni, eu pot sa-mi schimb viata complet, dar la el sa nu se miste niciun fir de praf.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#384 2010-02-22 19:09:06

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

cam aiurea kathrin
el sta singur in acel apartament?
e destul de rau ca el nu a zis nici da nici nu ci"odata s-odata trebuie sa o facem" si mai ales chestia cu obiceiurile.
el poate nu e deloc pregatit pt asta sad

Offline

 

#385 2010-02-22 19:16:21

cinthya
Full member
Inregistrat: 2006-12-10
Mesaje: 584

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

kathrynn, eu cred ca ii este frica sa isi asume responsabilitatea...poate el vede treaba asta ca un angajament serios si nu se simte pregatit pentru asta...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2010-02-22 19:19:01

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Eu sunt de parere ca e ok sa te muti cu partenerul atunci cand stii ca e ceva serios, si urmeaza sa va casatoriti in viitorul apropiat. Daca nu te gandesti inca la asa ceva, mai bine nu, pt ca o sa ai tot timpul sa stai sub acelasi acoperis cu un barbat. Eu una de fiecare data cand plec cu prietenul undeva pt cateva zile realizez ca e mult mai ok cand ne vedem mai rar, ca asa nu mai are farmec, nu mai avem ce vorbi, ne plictisim. Iar eu sincer, nu m-as muta niciodata in casa LUI, eventual sa se mute el in casa MEA, sau a noastra. Pt ca apoi la o cearta sa nu aiba motiv sa te dea afara sau sa-ti reproseze ca 'te tine' el. Asa gandesc eu smile

Offline

 

#387 2010-02-22 19:32:13

BratzG
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 1222

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Eu nu ?nteleg piie.Adică tu in casa lui nu,dar el in a ta ,da(sau a voastră).Mi se pare aiurea,la el nu te g?ndeşti că ar putea g?ndi la fel ca şi tine,adică să nu accepte să se mute in casa TA?


eu,tu si restul lumii...

Offline

 

#388 2010-02-22 19:44:14

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Imi pasa mai mult ce o sa mi se intample mie in caz de o cearta grava, ca nu o sa am unde sa stau etc, decat ca nu i-ar conveni lui sa stea in casa mea roll

Offline

 

#389 2010-02-22 19:47:48

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

annabel a scris:

cam aiurea kathrin
el sta singur in acel apartament?
e destul de rau ca el nu a zis nici da nici nu ci"odata s-odata trebuie sa o facem" si mai ales chestia cu obiceiurile.
el poate nu e deloc pregatit pt asta sad

Da, sta singur si sunt 2 camere.
Si eu am zis ca poate nu e pregatit, ca daca era, imi zicea el de buna-voie sa ma mut la el. Dar deja suntem de 4 ani impreuna. Cat ii mai trebuie sa se hotarasca? Suntem amandoi adulti (cat de cat) responsabili, cu servicii.

piie a scris:

Eu sunt de parere ca e ok sa te muti cu partenerul atunci cand stii ca e ceva serios, si urmeaza sa va casatoriti in viitorul apropiat. Daca nu te gandesti inca la asa ceva, mai bine nu, pt ca o sa ai tot timpul sa stai sub acelasi acoperis cu un barbat. Eu una de fiecare data cand plec cu prietenul undeva pt cateva zile realizez ca e mult mai ok cand ne vedem mai rar, ca asa nu mai are farmec, nu mai avem ce vorbi, ne plictisim. Iar eu sincer, nu m-as muta niciodata in casa LUI, eventual sa se mute el in casa MEA, sau a noastra. Pt ca apoi la o cearta sa nu aiba motiv sa te dea afara sau sa-ti reproseze ca 'te tine' el. Asa gandesc eu

Eu, pe de alta parte, n-as spune nici "da" nici "nu" unei propuneri pana n-as locui macar o vreme cu omul respectiv. Ca sa am cat de cat o idee despre ce ma asteapta. Parintii mei nu-si permit sa-mi cumpere mie apartament, pentru ca daca as fi avut apart. meu problema s-ar fi pus demult la modul: "ori te muti la mine, ori it's over". Dar decat sa stam amandoi in chirie, cand el are apart lui, numai ca sa fie un loc nou pt amandoi, as accepta si sa ma mut la el. Nu m-ar da afara, de asta sunt sigura, nici cand ne certam asa nu ma lasa niciodata sa plec suparata.
Plus ca i-am spus ca daca ne mutam impreuna, nu as pleca la prima cearta hop-top inapoi la mama, da' si de m-ar face sa plec (adica sa fie atat de serios motivul) slabe sanse sa ma mai convinga sa vin inapoi.

Nu s-ar pune problema sa ma "tina" el pentru ca si eu castig bani, uneori chiar mai multi decat el si as contribui in egala masura la toate cheltuielile casei.

JessicaM a scris:

1. Asemenea scuze eu nu aş accepta.
2. Nu vrea sau cel puţin nu acum şi nici peste 5 ani.
3. Ce te reţine să mai stai cu el?

Mda ... Nu stiu ... poate faptul ca nu pot sa dau cu piciorul unei relatii frumoase de peste 4 pana nu sunt sigura 100% ca am facut tot ce a tinut de mine sa mearga.
Sau poate ca inca nu mi s-a umplut paharul de tot ...

PS. Voiam sa multumesc utilizatoarei care mi-a dat link-ul de la topicul asta cand am deschis eu unul asemanator.  puss  O sa-l sterg pe-al meu, daca pot.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#390 2010-02-22 19:53:53

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Asa a facut si o prietena de-a mea. S-a mutat la iubitul ei desi el nu i-a cerut asta si cand nu i-a convenit ca el nu venea acasa tot tp de la servici a inceput sa-i faca scandal iar el i-a spus clar ca daca nu-i convine sa plece pentru ca oricum nu el a fost cu ideea neutral Nu este si cazul vostru dar sfatul meu ar fi sa nu te muti pana cand nu ti-o cere el. La cea mai mica nemultumire pe care o vei avea ar putea sa-ti spuna ca nu el ti-a cerut sa te muti si daca nu-ti convine esti libera sa pleci si ar avea dreptate. Facand o legatura si cu ce ai scris tu dincolo, la totul despre sex, poate ii e frica sa nu cumva sa trebuiasca sa faceti sex mai des, fiind impreuna zi de zi, iar el sa nu aiba chef nustiu
Mutatul impreuna ar trebui sa se faca atunci cand ambii parteneri isi doresc la fel de mult lucru asta si am impresia ca tu ai vrea oarecum sa rezolvi niste probleme prin asta, ori mutatul impreuna sau casatoria nu ar trebui sa schimbe lucrurile in relatie deloc : nici sa le faca mai bune, nici sa le inrautateasca. Tu spui, ca la un moment dat, tot va trebui sa va mutati dar avand in vedere ca el nu a stiut ce sa-ti raspunda legat de asta, nu te face sa te gandesti daca omu asta isi doreste asa ceva pe viitor ? Sa va mutati impreuna, sa va casatoriti ? El a adus vreodata in discutie chestia asta, aveti planuri concrete sau sunt doar dorintele tale ? Te intreb, pentru ca din ce povestesti tu el, el nu pare sa gandeasca ca si tine.

Offline

 

#391 2010-02-22 20:12:38

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Nu imi dau seama acuma exact cat de relevant este sa te muti impreuna cu el pentru niste viitoare planuri stabile.

Mie imi este extrem de greu sa stau cu cineva. Am avut oferte de mutat cu prietenul, ca am un apartament mare si gol in care nu sta nimeni, dar .... NU. Nici cu cel actual, nici cu cu altii de dinainte. Pentru ca eu am nevoie de spatiul meu, am nevoie sa pot sa ma concentrez, nu am chef sa calc, spal, gatesc pentru el (ma rog, asta se rezolva printr-o menajera, deci nu aici e problema). Dar nu am chef sa il vad pe el in fiecare zi cand ma trezesc, cel putin nu acum. Si vreau sa ma pot duce la baie fara sa stau dupa altcineva, sa nu ma frece nimeni la cap, sa nu ma atinga, sa nu vorbeasca cu mine cand citesc etc.

Daca ne-am muta intr-o casa cu etaj in care fiecare sa avem partea lui, ar fi perfect. Altfel, eu am prea multi pitici pe creier.

Nu inseamna ca nu il iubesc si nu vreau ceva serios de la el - dimpotriva. Dar eu sunt foarte pretentioasa. Poate ca asta este si cazul tau.

Offline

 

#392 2010-02-22 20:13:59

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Cand il intreb daca el chiar nu vrea sa stam mai mult impreuna, zice ca da, ar vrea, dar ii e teama ca ne-am certa din tot felul de nimicuri si ne-am innebuni de cap unul pe altul si am ajunge sa ne despartim iar el nu vrea sa ne despartim. Ca e negativist si vede intai aspectele negative, si apoi alea pozitive de exemplu ca ar fi dragutz (dar nu obligatoriu) sa luam cina impreuna, sau ca daca as ajunge inaintea lui l-as astepta cu ceva bun de mancare sau ca ar fi mai curat prin casa decat e acum.

De casatorie nu prea vorbim. Adica eu l-am intrebat odata intr-o discutie referitoare la viitoriul nostru daca el isi imagineaza ca s-ar putea casatori cu mine si a zis ca da si asta a fost tot. Nici eu n-am vrut sa insist pentru ca din momentul ala ar fi parut ca-l cer eu de sot si asta e ultimul lucru pe care am de gand sa-l fac. Nici nu ma streseaza prea tare ideea de a ma marita - nu vreau alt nume de familie, nu ma intere gura lumi, nu ma deranjeaza sa fac un copil nemaritata.

Eu pur si simplu am obosit sa fac naveta intre "acasa la mine" si "acasa la el".


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#393 2010-02-22 20:16:59

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

eu iti sugerez sa nu te muti cu el dorindu-ti doar tu acest lucru. muta-te cand esti sigura ca vrea si el, cand iti propune din proprie vointa, nu de gura ta. tu ai 2 optiuni: o iei cum a zis el si astepti fara sa fii sigura ca va ramane cu tine sau dai cartile pe fata  si vorbiti de viitor sa stii daca iti ofera o oarecare siguranta. in functie de raspuns  vei sti ce ai de facut smile

Ultima oara a fost editat de green_fairy (2010-02-22 20:17:56)


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#394 2010-02-22 20:19:39

BratzG
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 1222

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Kathrynn dar c?ţi ani aveţi?Mă g?ndesc că după 4 ani de relaţie,ar cam trebui să ştie ce vrea de la relaţia voastră...

Ultima oara a fost editat de BratzG (2010-02-22 20:21:05)


eu,tu si restul lumii...

Offline

 

#395 2010-02-22 20:22:47

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

kathrynn a scris:

PS. Voiam sa multumesc utilizatoarei care mi-a dat link-ul de la topicul asta cand am deschis eu unul asemanator.  puss  O sa-l sterg pe-al meu, daca pot.

Cu placere  par

On topic: Eu cred ca nu ar trebui sa te muti cu el daca asta e decat dorinta ta; probabil ca el inca nu este dispus sa`si asume niste responsabilitati (mai multe sau mai putine, depinde cum vede el toata situatia asta).
Insa problema este alta: daca sunteti de 4 ani impreuna si el inca nu e decis asupra relatiei voastre, cat o sa mai astepte pana la pasul urmator, oricare ar fi el?
Daca nu`s indiscreta, ce varsta ai tu? Dar el?

Offline

 

#396 2010-02-22 20:29:06

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Asta nu mi se pare o scuza foarte buna: daca am sta mai mult tp impreuna ne-am certa mai des. Pai si ce vrei sa faci atunci, sa nu te muti cu cineva niciodata de frica ca o sa ajungi poate sa te certi mai des ? Sincer, eu personal cred ca el e multumit cu ce aveti acum : nu vrea nici mai mult, nici mai putin.
Cand iti doresti din suflet sa stai cu cineva nu o tot intorci pe toate partile pentru ca motive contra vor exista mereu.

Offline

 

#397 2010-02-22 20:32:01

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

kathrynn, parerea mea e ca el e cam neserios. chestia ca ii e frica sa nu ajungeti sa va despartiti mi se pare abureala. Nu stiu cati anu aveti, dar 4 ani de relatie mi se pare mult, si fiind amandoi financiar independenti ar trebui ca el sa se gandeasca deja la un viitor impreuna. Daca nu se gandeste la asta atunci care e scopul relatiei? Sa stati impreuna pana are el chef, sa aveti fiecare cu cine sa va culcati? Eu una nu as accepta asa ceva, pai dupa 4 ani de relatie as vrea sa stiu ca mergem catre ceva stabil.

Cat despre naveta intre tine si el, spune-i ca te-ai saturat sa faci naveta si daca vrea ca totul sa ramana la fel sa fie EL cel care face naveta. Asa mi se pare normal, el fiind baiat sa isi miste fundul. Sau macar sa te conduca pana acasa de fiecare data. Sunt sigura ca dupa o luna s-ar satura de asa ceva si s-ar gandi de 2 ori la mutatul impreuna.

Acum sincer, cand te muti impreuna exista certuri, mai ales daca nici unul nu a mai stat cu o persoana de sex opus, dar daca va iubiti cu adevarat sunt mult mult prea banale certurile care apar intr-o astfel de situatie pentru a duce la despartire. Plus fiind la casa voastra orice cearta se poate termina in sexinpat deci tot raul spre bine.

Offline

 

#398 2010-02-22 20:32:02

BratzG
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-12
Mesaje: 1222

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Dacă eu cu al meu ajungem să ne mutăm impreună sunt  ferm convinsă ca ?n prima lună ne dăm şi'n cap.. rotfl


eu,tu si restul lumii...

Offline

 

#399 2010-02-22 20:37:37

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

eu 26 el 28.


Da, exact, lui ii convine ca eu tot timpul vin la el, ii e f. comod asa. Vin, stau, uneori pana a doua zi, apoi ma intorc la mine.

(Nu vreau sa vina la mine pt ca stau cu parintii si nu pot face sex sub acelasi acoperis cu ei, macar la el acasa avem intimitate suficienta pt asta, chiar daca o facem mai rar. SI pentru ca eu am masina si mi-e mai usor sa ma deplasez.)

El crede, ca daca ne-am muta impreuna eu m-as transforma in ceva scorpie urlatoare care toata ziua ar sta cu gura pe el sa faca aia si aialalta si el n-ar avea chef. De parca scopul meu in viata e sa ma cert cu el, asa dintr-o pasiune sadica de-a mea.

Dar ce nu prea inteleg eu .. tot ziceti voi de "asumarea responsabilitatilor". Ce responsabilitati sa-si asume?

Ultima oara a fost editat de kathrynn (2010-02-22 20:41:40)


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.