homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?-27


#495 2010-06-26 15:26:52

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Jessica_M a scris:

Nu trebuie să stai tot timpul la cratiţă şi nu ?nţeleg de ce femeia se vede menajeră din moment ce bărbatul nu o tratează aşa.
Dacă ?şi ia o menajeră pe placul lui, s-ar putea să nu vă placă. Vorbesc la general şi nu mă refer la un user anume.

Kathrynn: "Apropo de ce zicea Jessica, da, fac chestii pentru el, dar nu in asta se masoara, in gatit, calcat, spalat, curatenie. Le fac la nivel moral. As putea sa nu fac nicio treaba in casa, si tot as face lucruri prin care sa-i dovedesc ca-l iubesc."

Eu am scris mai sus că nu mă refer neapărat la gătit, călcat s.a.

Vorbind la general şi nu la ce se discută aici sau despre cine discută aici, sunt foarte multe femei care spun că nu-s menajerele masculului, mă g?ndesc că spun asta pentru că le e lene să mai facă ceva ?n casă şi atunci ele se folosesc de acest motiv. Repet, am vorbit la general.

Chiar are mama o colega la munca care spune "ce mancare?! e margarina, e paine, sa manance"


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 



#496 2010-06-26 15:28:57

daenarys
Vizitator

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

florentina irina a scris:

Jessica_M a scris:

Nu trebuie să stai tot timpul la cratiţă şi nu ?nţeleg de ce femeia se vede menajeră din moment ce bărbatul nu o tratează aşa.
Dacă ?şi ia o menajeră pe placul lui, s-ar putea să nu vă placă. Vorbesc la general şi nu mă refer la un user anume.

Kathrynn: "Apropo de ce zicea Jessica, da, fac chestii pentru el, dar nu in asta se masoara, in gatit, calcat, spalat, curatenie. Le fac la nivel moral. As putea sa nu fac nicio treaba in casa, si tot as face lucruri prin care sa-i dovedesc ca-l iubesc."

Eu am scris mai sus că nu mă refer neapărat la gătit, călcat s.a.

Vorbind la general şi nu la ce se discută aici sau despre cine discută aici, sunt foarte multe femei care spun că nu-s menajerele masculului, mă g?ndesc că spun asta pentru că le e lene să mai facă ceva ?n casă şi atunci ele se folosesc de acest motiv. Repet, am vorbit la general.

Chiar are mama o colega la munca care spune "ce mancare?! e margarina, e paine, sa manance"

hai ca asta e chiar tare  rotfl  rotfl2

 

#497 2010-06-26 15:32:39

daenarys
Vizitator

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

acum eu stau totusi ma intreb daca ea nu gateste,el nu gateste..oamenii aia ce mananca??!!!! nu luam in calcul restaurantul sau comandatul ca nu avem toti bani sa facem asta de 3 ori pe zi/7 zile pe saptamana.

 

#498 2010-06-26 15:35:46

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Jessica_M a scris:

Nu zic să ?i gătiţi tot timpul sau mai ştiu eu ce, dar din c?nd ?n c?nd să ?i faci şi lui o supă sau o prăjitură şi nu salam cu p?ine ?n fiecare zi. E un exemplu doar.


Anabela, tu ce părere ai?


Florentina, e clar ce relaţie au cei 2 şi ce mare dragoste e pe capul lor.

Si cate exemple ar fi..cred ca tine de bun simt...cum ar fi eu stau toata ziua acasa si vine acasa flamand ii zic sa isi puna ori faca.sa gaseasca dezastru in casa..regula care se aplica si in cazul in care e el liber.


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#499 2010-06-26 15:39:28

daenarys
Vizitator

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Jessica_M a scris:

Mă g?ndesc că tu ca femeie nu poţi să stai ?n mizerie sau să ?l trimiţi la muncă cu aceleaşi haine mereu, şi după ce că munceşte ca să ?ntreţină 2-3 persoane, să nu ?i faci nici m?ncare.

stai ca poate si eu un job iar in casa intra 2 salarii nu unul  tillfreds

 

 Publicitate


loading...

#500 2010-06-26 15:42:27

daenarys
Vizitator

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

ok,jessica acum am inteles ce ai vrut sa zici.

 

#501 2010-06-26 15:42:34

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Jessica_M a scris:

Anabela, tu ce părere ai?

că nu-mi cade rangul și nu sunt mai puțin femeie dacă spăl, gătesc, calc și fac curat pentru bărbatul pe care-l iubesc de 8 ani și pentru care fac mult mai mult de at?t. așa cum nici lui nu-i cade acum, c?nd eu sunt aproape lipită de pat și trebuie să spele, să calce, să facă și curat, să muncească și să aibă grijă de mine și de nevoile mele, redusă fiind aproape la stadiul de sugar care depinde aproape ?n totalitate de omul de l?ngă el. ne ajutăm reciproc, fiecare cu ce poate, cu ce se pricepe să facă.
o pereche de chiloți sau de șosete spălate de m?na mea nu m-au făcut niciodată mai puțin femeie de carieră sau femeie ?n orice fel. nu se cheamă că te ?njosești făc?nd lucruri de genul ăsta, atunci c?nd iubești.
iar lucrurile astea le voi relua după ce nasc, deși voi avea și copil de crescut, dar el va fi alături de mine să mă ajute cu ce poate și cu ce se pricepe, pentru că n-am pretenția să ?mpart treburile ?n mod egal cu el din moment ce pot eu oricum să le fac pe toate, fără să obosesc sau să consider că sunt menajeră. iar asta nu-l ?nvață rău, pt că e suficient de matur și nici țăran nu e, ci ?i dă ?ncredere ?n mine și-n dragostea mea, pt că la r?ndul lui face n chestii pt mine prin care să-mi asigure confortul și să-mi dovedească grija ce mi-o poartă zilnic
dar asta e valabilă pt cuplul meu, nu voi generaliza că așa trebuie să fie la toți

Ultima oara a fost editat de anabella_n (2010-06-26 15:43:28)

Offline

 

#502 2010-06-26 15:45:47

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

inainte ii spalam si calcam hainele.dar pana am vazut ca deja"vai da nu ai calcat aia?" i-am zis:iti faci o sacosica si le duci la "momy".asa ca in fiecare zi are un colt in care isi arunca hainele si la sf de saptamana le duce la soacra.in fiecare zi vine cu umerase de camasi/haine

i-am calcat camasi ultima oara dupa ce a avut grija de mine 3 zile, eram la pat si mi-a luat pastile, m-a gadilit m-a bibilit.asta in semn de multumire

dar in rest cand zice"iuby poti calca asta" eu zic"acum nu pot.dar ti-am aratat cum se calca.incepi cu asta si apoi aia.si stau langa el pana calca".si gata se pricepe

eu zic ca atunci cand faci mancare nu faci neaparat pt EL ci pt amandoi.ca nu unu mananca acasa(iar la munca sta flamand)si unu mananca in oras toata ziua.

al meu are obiceiul de a-si arunca hainele.si eu la inceput i le strangeam nush ce..si cand vedeam ca iar face mizerie ma suparam ca imi strica ordinea/curatenia.asa ca de atunci i le las unde le lasa.nu mai zic intr-o sambata a facut ordine si a vazut ca pe toate scaunele(4) erau cate 2-3 articole de imbracat de ale lui.era f mirat.eu nu lol

Offline

 

#503 2010-06-26 15:48:33

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

anabella_n a scris:

Jessica_M a scris:

Vorbind la general şi nu la ce se discută aici sau despre cine discută aici, sunt foarte multe femei care spun că nu-s menajerele masculului, mă g?ndesc că spun asta pentru că le e lene să mai facă ceva ?n casă şi atunci ele se folosesc de acest motiv. Repet, am vorbit la general.

nu, o spun pt că-n rom?nia feminismul e ?nțeles prost, ca orice altceva, de altfel

Nu dezvolti un pic? Ca-s curioasa  big_smile

acum eu stau totusi ma intreb daca ea nu gateste,el nu gateste..oamenii aia ce mananca??!!!! nu luam in calcul restaurantul sau comandatul ca nu avem toti bani sa facem asta de 3 ori pe zi/7 zile pe saptamana.

Nu stiu cum fac altii, dar iti spun cum e la noi, pe zile ale saptamanii: sambata ori iesim undeva in oras, ori gatesc eu ceva (cum ar fi azi, imediat), duminica de cele mai multe ori mergem la masa la parintii mei, mai ales cand facem afara la gratar. Aproape intodeuna primim ceva la pachet, pt lunea, chiar daca "doar' carnea si fac eu o garnitura. intr-una din celelalte zile ale saptamanii ne face bunica-mea , in restul zilelor ne luam ceva meniu. E plin de firme care fac livrari la serviciu, cu meniuri intre 5-10 lei. Seara nu mancam mancare gatita, ci ceva usor, de ex o salata, un sandwich, ma rog, fiecare ce are pofta.

e clar ce relaţie au cei 2 şi ce mare dragoste e pe capul lor.

Deci, tu pana la urma crezi ca in asta se masoara iubirea dintre 2 oameni? Daca ea nu-i face de mancare, gata, inseamna ca nu-l iubeste?

Si cate exemple ar fi..cred ca tine de bun simt...cum ar fi eu stau toata ziua acasa si vine acasa flamand ii zic sa isi puna ori faca.sa gaseasca dezastru in casa..regula care se aplica si in cazul in care e el liber.

Dar tu chiar stai toata ziua acasa? Sau ziceai asa a exemplu general? Ca eu, de exemplu, nu stau toata ziua acasa. Adica merg la serviciu si cand vin acasa imi mai iau de lucru, deci clar nu stau degeaba. Stiu ca sunt femei cum zici tu, gen Peggy Bundy, care nu fac nimic sau mai rau, toaca banii barbatului pe la diverse saloane, dar alea se numesc ... altfel.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#504 2010-06-26 15:54:15

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

kathrynn a scris:

Nu dezvolti un pic? Ca-s curioasa  big_smile

tocmai am dezvoltat un pic mai sus. și am vorbit exact din punctul de vedere al unei femei care a trecut prin toate etapele succesului, de la cel personal p?nă la cel profesional (mai ales cel profesional, unde am avut ?n subordine destui bărbați peste care am fost eu mai bărbat, ca să răzbesc). că altfel nu mi-aș permite să-mi dau cu părerea despre feminism, la modul ipotetic

Offline

 

#505 2010-06-26 15:56:04

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

planuim si noi sa ne mutam impreuna din august. sper sa reusim. sunt f curioasa cum va fi, dar stiu ca el o sa imi fie alaturi si o sa ma ajute. el e mai maniac ca mine cu curatenia, deci clar la asta o sa ma ajute. de calcat isi calca singur daca are nevoie, iar mancare o sa facem amandoi. deja ne-am inteles ca nu o sa mai cerem mancare la parinti. de abea astept sa ma mut in casa noua, sa fim noi doi.

nici eu nu sunt de parere ca daca fac mancare, curatenie si am grija sa fie totul in regula el o sa ma considere menajera. o sa fac asta pentru amandoi si stiu ca daca eu nu o sa am timp, o sa faca el in locul meu


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#506 2010-06-26 15:59:48

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

și aș mai adăuga ceva: casa ?n care locuiești te reflectă pe tine ca om, ca femeie, ?n primul r?nd. de la mobila aleasă cu gust, ca să dea bine cu ansamblul, așa cum numai o femeie se pricepe să aleagă, p?nă la praful de pe ea și covoarele sau podelele strălucind de curățenie. ești ceea ce ai ?n casă.

așa cum hainele te reprezintă pe stradă, sunt cartea ta de vizită ?n fața necunoscuților, așa e casa pt cei care te cunosc și-ți trec pragul: cartea de vizită a caracterului tău

Offline

 

#507 2010-06-26 16:00:26

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

totul suna f bine acum, Jessica, dar sa vedem cum va fi atunci. cel mai mult am stat 3 saptamani numai noi 2 si faceam eu cam tot ca eram acasa, el lucra. totusi seara ma ajuta la pregatirea cinei, ma intreba dc nu vreau sa ma ajute cu vasele si asa mai departe. sa speram ca o sa fie bine si in continuare


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#508 2010-06-26 16:01:51

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

tinem pumnii mariash

Offline

 

#509 2010-06-26 16:02:29

florentina irina
Full member
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 528

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Nu stau acasa in fiecare zi..era doar un exemplu...Am 2 libere pe saptamana care din pacate nu pica sambata si duminica mereu..Azi sunt libera el e la munca, maine ma duc eu la munca si e el liber.Am specificat ca se aplica regula si in cazul in care e el liber.Traim impreuna nu muncim unul pentru altul.Asa vedem noi lucrurile cum a spus si anabella_n nu sunt mai putin femeie daca fac ceva pentru noi

Ultima oara a fost editat de florentina irina (2010-06-26 16:03:33)


Ochi pentru ochi şi lumea va deveni oarbă.

Offline

 

#510 2010-06-26 16:11:56

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Anabella, de acord cu tine, nu e deloc injositor sa faci nimic din tot ce ai zis tu. Si nu ma simt deloc injosita cand fac orice lucru din casa, nici macar sa duc gunoiul - care - teoretic, e treaba barbatului. Si mama face de toate in casa, si are si serviciu si se descurca, asa ca am avut un model bun.
Si eu incerc sa fac sa arate casa ok, curat ordonat doar ca dupa ce ajung acasa la 5 si uneori ma pun iar sa lucrez pana pe la 11-12-1 noaptea, pe cuvant ca abia mai am energie sa mut chiar si un singur pahar. Asta e problema.  Crede-ma ca uneori abia astept sa am o dupa-masa libera in care sa trebaluiesc un pic, sa fac un pic de ordine si curatenie.

Jessica, tu ai zis asa:

e clar ce relaţie au cei 2 şi ce mare dragoste e pe capul lor.

si

Ţie ca femei, ţi se pare ok să spui"are p?ine, are margarină, să măn?nce"? Ce fel de femeie e ea? De ce stă cu el dacă nu ?i pasă de el? Tu nu vezi că tipei nu-i pasă de omul ăla? Unde-i iubirea dintre cei doi?

Mie ca femeie, mi se pare putin arogant si obraznic sa spui asa. Dar nu cred ca daca nu ii face de mancare, asta inseamna ca nu ii pasa de el. Ceea ce incercam eu sa spun e ca exista si alte moduri de a-i arata ca tii la el, nu neaparat sa-i faci de mancare, chiar daca dragostea trece prin stomac.


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#511 2010-06-26 16:17:57

anabella_n
Hero member
Inregistrat: 2009-04-17
Mesaje: 4555

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

kathrynn a scris:

Anabella, de acord cu tine, nu e deloc injositor sa faci nimic din tot ce ai zis tu. Si nu ma simt deloc injosita cand fac orice lucru din casa, nici macar sa duc gunoiul - care - teoretic, e treaba barbatului. Si mama face de toate in casa, si are si serviciu si se descurca, asa ca am avut un model bun.
Si eu incerc sa fac sa arate casa ok, curat ordonat doar ca dupa ce ajung acasa la 5 si uneori ma pun iar sa lucrez pana pe la 11-12-1 noaptea, pe cuvant ca abia mai am energie sa mut chiar si un singur pahar. Asta e problema.  Crede-ma ca uneori abia astept sa am o dupa-masa libera in care sa trebaluiesc un pic, sa fac un pic de ordine si curatenie.

și mie mi-era ?ngrozitor de greu să le fac ?n timpul săptăm?nii, mai ales c?nd stăteam la bucurești, dar aveam o regulă de la care nu mă abăteam: s?mbăta dimineața era pentru curățenie (de spălat, spălam c?nd veneam de la muncă, băgam mașina și mergea c?t timp făceam eu altceva), iar duminica pt m?ncare. după-amiezele pt relaxare, prieteni, oraș, etc. dacă avea el mai mult timp liber, le făcea el ?ncă de pe atunci, dar timpul liber e mereu o problemă ?n capitală

după ce ne-am mutat timpul n-a mai fost o problemă, acum cu at?t mai puțin, doar că tot ce făceam eu, face el, p?nă reușim să ducem sarcina la capăt fără alte probleme

Offline

 

#512 2010-06-26 16:28:04

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

Eu nu inteleg de unde pana unde ce faci in casa echivaleaza cu iubirea. Si, da consider ca daca femeia face de toate in casa, el clar o priveste ca pe o menajera.

Nu stiu la voi cum e, dar eu in utima luna am fost mai mult acasa de la facultate, ca am avut 4 proiecte consecutive de facut pentru care stateam 10-12 ore cu nasul in calculator. Cand venea el acasa la miezul noptii de la munca, il asteptam cate-odata cu ceva bun, cate-odata nu. De ce sa ma chinui eu sa fac de mancare, si sa curat, cand de-abia vedeam pe unde merg? Daca mi se parea dezordine fac ordine daca am timp, daca nu poate face si el ordine inainte sa se duca la munca.

Nu inteleg de unde pana unde e datoria femeii sa le faca pe toate. Al meu nu m-a rugat niciodata sa fac nimic in casa fara sa puna si el osul la treaba. O singura data m-a rugat sa ii calc o camasa, dar atunci nu i-as fi calcat-o nici sa ma fi platit in aur, ca o zi intreaga l-am intrebat ce vrea sa poarte la petrecere, si a zis ca sunt enbuna ca tre sa stiu cu multe ore inainte. Evident ca domnul s-a trezit cu camasa sifonata cu 10 minute inainte sa iesim pe usa cand ma machiam. Si ce, sa las totul sa ii calc camasa? No way!

Cat despre feminism, nu sunt deloc feminista. Dar atata timp cat nu stau pe banii lui, cat si eu sunt la fel de obosita ca si el , daca nu si mai obosita ca eu merg si la scoala si mai si incerc sa castig niste bani, mi se pare normal sa impartim munca frateste. In mod sigur daca as sta toata ziua acasa si el ar fi la munca l-as astepta cu ordine, mancare facuta si desert, pentru ca as avea energia. Dar asa, no way. Energia pe care o am la sfarsitul zilei o pastrez pentru sexinpat lol

Offline

 

#513 2010-06-26 16:30:20

ani88
Full member
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 873

Re: Mutatul impreuna. Distruge oare iubirea?

anabella_n a scris:

și aș mai adăuga ceva: casa ?n care locuiești te reflectă pe tine ca om, ca femeie, ?n primul r?nd. de la mobila aleasă cu gust, ca să dea bine cu ansamblul, așa cum numai o femeie se pricepe să aleagă, p?nă la praful de pe ea și covoarele sau podelele strălucind de curățenie. ești ceea ce ai ?n casă.

așa cum hainele te reprezintă pe stradă, sunt cartea ta de vizită ?n fața necunoscuților, așa e casa pt cei care te cunosc și-ți trec pragul: cartea de vizită a caracterului tău

anabella,.. hai sa iti pove ceva- ca doar tot stam ca fetele la o "barfa" : prof universitar, doua fete, superdragutze, as zice chiar frumoase si stilate, el de asemenea- in zilele noastra am zice metrosexual- de ex mergea sa isi faca mani-pedichiura bla bla si asta inaintea erei noastre in anii 90 cand eram eu mica wink-la el in casa era...aspru s-ar zice varza, sa fiu mai blanda as zice ciudatel de dezordine si praf.
Dar omul era simpatic si curatel, si fetele la fel...
Eu stiu....Mai stiu si nebuni/nebune maniace cu curatenia si cu decoratul si al dracu de rele sau de strambe.
Etc
Deci....


I love you. Remember. They cannot take it

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.